W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III Warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego

27.11.2020

III Warsztaty Glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego w Chinach odbyły się w dniach 20-21 listopada 2020 r. W warsztatach w formule online wzięli udział przedstawiciele 17 uczelni prowadzących nauczanie języka polskiego w Chinach.

.

Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch edycji, celem tegorocznych warsztatów było stworzenie lektorom języka polskiego w Chinach możliwości wymiany doświadczeń oraz podnoszenia swoich kompetencji. Do udziału w warsztatach organizatorzy - Ambasada RP w Pekinie oraz Instytut Polski w Pekinie - zaprosili wszystkich lektorów nauczających języka polskiego w Chinach: wykładających na chińskich uczelniach Polaków oraz coraz liczniejszą grupę chińskich polonistów uczących języka polskiego swoich rodaków. Łącznie w warsztatach uczestniczyło ponad 50 wykładowców i lektorów.

Warsztaty otworzyli ambasador Wojciech Zajączkowski wraz z małżonką Izabellą Zajączkowską, która tradycyjnie objęła rolę patrona honorowego wydarzenia. Słowo wstępne wygłosił również prof. Zhao Gang, Dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych.

Gościem specjalnym warsztatów był prof. Władysław Miodunka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, językoznawca specjalizujący się w badaniach języka polskiego w świecie, bilingwizmu polsko-obcego i w analizach z zakresu glottodydaktyki polonistycznej. Prof. Miodunka wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Dydaktyka i metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i drugiego”.

W ramach części praktycznej warsztatów odbyły się trzy sesje poświęcone problematyce nauczania języka polskiego oraz kultury i historii Polski w Chinach. W ramach sesji poświęconej wyzwaniom związanym z nauczaniem online i wykorzystywaniem nowych technologii wykład gościnny pt. „Aktywności w e-kursie - wybrane metody, narzędzia i przykłady dobrych praktyk" wygłosiła  dr hab. Wioletta Kwiatkowska, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Tegoroczne spotkanie polonistów zakończył wykład prof. dr hab. Anny Dąbrowskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Rola poprawności językowej w nauczaniu JPJO".

Żegnając się z uczestnikami, dyrektor Instytutu Polskiego Jan Jerzy Malicki wyraził radość, że mimo niesprzyjających warunków udało się w 2020 r. zorganizować III Warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego w Chinach. Kolejna edycja warsztatów zaplanowana jest w 2021 r. – mamy  nadzieję, że w formule tradycyjnej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}