W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego

19.07.2021

Osoby podróżujące do Polski samolotem – przed dokonaniem odprawy – są obowiązane do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP). Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, od 17 lipca 2021 r. będzie ona dostępna w formie elektronicznej.

,...

Elektroniczna karta zastępuje dotychczas stosowane karty papierowe. Jedynie w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego można ją nadal wypełnić w postaci papierowej - w takim przypadku papierowy formularz Karty Lokalizacji Podróżnego (KLP) jest przekazywany przez personel pokładowy.

Kartę Lokalizacji Podróżnego wypełnia się poprzez rządową stronę zawierające informacje związane z trwającą epidemią koronawirusa, w zakładce Informacje dla podróżujących.

Administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego. W przypadku, gdyby na pokładzie samolotu znajdowała się osoba zakażona, Karta Lokalizacji Pasażera umożliwi szybkie dotarcie do osób, które z nią podróżowały, co z kolei pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. 

Unijne Zalecenie (UE) 2020/1475 z dnia 13 października 2020 r. w sprawie skoordynowanego podejścia do ograniczenia swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię COVID-19 stanowi, że informacje o przypadkach zakażenia COVID-19 wykrytych w momencie przybycia danej osoby na terytorium państwa członkowskiego należy niezwłocznie przekazywać organom ds. zdrowia publicznego państw, w których dana osoba przebywała w ciągu ostatnich 14 dni, na potrzeby ustalania kontaktów potencjalnie zakaźnych.

Elektroniczna forma wypełniania Karty Lokalizacji Pasażera została wprowadzona z siedmiodniowym vacatio legis, którego termin upłynął w sobotę (17 lipca 2021 r.), zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021 poz. 1262). Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (tzw. Konwencji Chicagowska).

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp