W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Francuski lekarz uhonorowany za pomoc udzieloną Polce w Wuhanie

19.04.2021

W dniu 14 kwietnia 2021 r. w Wuhanie ambasador Wojciech Zajączkowski wręczył Medal za Ofiarność i Odwagę doktorowi Phillippowi Kleinowi. W uroczystości, obok najbliżej rodziny i współpracowników odznaczonego, wzięli udział przedstawiciele władz, konsulatu generalnego Francji w Wuhanie oraz szpitala, w którym pracuje nagrodzony.

.

Phillippe Klein, pracujący od lat w Chinach francuski lekarz, wykazał się wyjątkową ofiarnością w lutym 2020 r., gdy podczas ewakuacji przebywających w Wuhanie Polaków okazało się, że ze względu na gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (niezwiązane z epidemią COVID19) obywatelka polska nie będzie mogła opuścić ogarniętego epidemią miasta organizowanym przez Francję rejsem ewakuacyjnym dla obywateli UE. Poinformowany o sytuacji przez obecnych na lotnisku pracowników  francuskiego konsulatu Philippe Klein bezinteresownie i w niezwykle trudnych warunkach, panujących wówczas w Wuhanie, udzielał pomocy m.in. regularnie odwiedzając chorą i dostarczając potrzebne lekarstwa. Dzięki jego pomocy Polka mogła powrócić do kraju jednym z kolejnych rejsów ewakuacyjnych.

Medal za Ofiarność i Odwagę został nadany na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych, postanowieniem Prezydenta RP z dnia 8 października 2020 r.

 

fot.: Ambasada RP w Pekinie

Zdjęcia (2)