W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hongkong

Bezpieczeństwo

W okresie od czerwca 2019 r. do lipca 2020 r. w Hongkongu miały miejsce masowe protesty społeczne, podczas których dochodziło do gwałtownych starć między demonstrantami a policją, także z użyciem broni palnej. Protesty te obecnie odbywają się jedynie sporadycznie i nie są już tak intensywne jak w ww. okresie. W związku z protestami można spodziewać się utrudnień w ruchu na terenie miasta, w tym w szczególności zamykania stacji metra (MTR). MSZ zaleca bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych, stosowanie się do poleceń sił porządkowych i śledzenie komunikatów Konsulatu Generalnego RP w Hongkongu (www.gov.pl/chiny; www.facebook.com/PLinHongkong/).

W czasie pobytu w Hongkongu należy wystrzegać się zachowań o charakterze demonstracji politycznych. Szczególna ostrożność jest wskazana w odniesieniu do wypowiadania się na tematy dotyczące sytuacji politycznej w Hongkongu oraz Chińskiej Republiki Ludowej. W skrajnym przypadku, niepożądane przez władze miejscowe zachowania mogą skutkować aresztowaniem, wydaleniem z kraju lub więzieniem.

Wjazd i pobyt

Informacje dot. COVID-19

 

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport osoby przyjeżdżającej do Hongkongu musi pozostawać ważny co najmniej przez 1 miesiąc po upływie zakładanego okresu jej pobytu w Hongkongu. Natomiast paszport osób, które jedynie zatrzymują się w Hongkongu w tranzycie do niektórych miejsc regionu, jak np. Tajwan, Filipiny czy Indonezja musi pozostawać ważny przez co najmniej 6 miesięcy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy, mający ważne paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie zatrudnienia zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 tys. HKD) oraz udających się do Hongkongu z zamiarem stałego pobytu.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

NIE

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

TAK

  1. Zasady pobytu

W związku z wprowadzeniem z dniem 30 czerwca 2020 r. do porządku prawnego Hongkongu przepisów Prawa o bezpieczeństwie narodowym, MSZ informuje, że zamieszczanie przez obywateli RP wypowiedzi o charakterze politycznym - dotyczących Hongkongu lub ChRL - na forum mediów społecznościowych, bądź też publikowanie ich w mediach tradycyjnych, może być uznawane przez władze Hongkongu oraz Chińskiej Republiki Ludowej za aktywność niepożądaną z punktu widzenia nowego prawa.

Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Dlatego też przy wjeździe z Hongkongu na teren Chin kontynentalnych od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. 2 dni robocze. Szybciej można ją uzyskać za dodatkową odpłatnością w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office.

Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy podać w formularzu adres miejscowy.

Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, należy się ubezpieczyć, gdyż leczenie w Hongkongu jest drogie. Polisa powinna pokrywać koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, które mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, zwłaszcza tych, które ukończyły 80 lat.

Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na bardzo dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a leczenie ambulatoryjne np. złamanej kończyny może kosztować ponad 1000 USD. Koszt pobytu w szpitalu zależy od jego standardu i zastosowanego leczenia (zabiegi, leki, korzy­stanie z wyposażenia szpitalnego). Niektóre szpitale i przychodnie nie akceptują kart kredytowych. Nie wymaga się szczepień ochronnych.

W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani międzynarodowe nie są honorowane. Na skutek braku dwustronnej umowy nie ma również możliwości uzyskania lokalnego dokumentu na podstawie polskich uprawnień. Za złamanie przepisów obowiązują surowe kary.

Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amunicja, jak również broni gazowej i wszelkiego rodzaju paralizatorów, kości słoniowej, lekarstw, mięsa, a także zwierząt i roślin. Aktualną informację celną można uzyskać na internetowej stronie Departamentu Ceł i Akcyzy: www.info.gov.hk/customs .

Posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków powoduje odmowę wjazdu do Hongkongu, a przewożenie narkotyków w większych ilościach zagrożone jest karą dożywotniego więzienia. Surowo karane są również napaści na funkcjonariuszy policji, rozboje oraz przestępstwa na tle seksualnym.

Hongkong posiada bardzo dobrze rozwiniętą i zorganizowaną sieć komunikacji publicznej, włączając w to rozbudowaną sieć metra, autobusy, minibusy, tramwaje i promy.

Taksówki są stosunkowo niedrogie, jednak pamiętać należy, że dodatkowa opłata pobierana jest od klienta za przejazd autostradą, tunelami i mostami, a także za każdą sztukę bagażu umieszczoną w bagażniku samochodu.

Zaleca się wykupienie zbliżeniowej karty Octopus, która po zasileniu odpowiednią kwotą (wielokrotność 50 HKD) pieniędzy, służy również jako środek płatniczy w wielu sklepach sieciowych, jak również niektórych barach i restauracjach. Kartę można zasilać na stacjach metra oraz we wszystkich punktach handlowych akceptujących płatności tą kartą.

Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hongkongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourism Board:  www.discoverhongkong.com.

Ubezpieczenie

Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, należy się ubezpieczyć, gdyż leczenie w Hongkongu jest drogie. Polisa powinna pokrywać koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, które mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, zwłaszcza tych, które ukończyły 80 lat.

Zdrowie

Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na bardzo dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a leczenie ambulatoryjne np. złamanej kończyny może kosztować ponad 1000 USD. Koszt pobytu w szpitalu zależy od jego standardu i zastosowanego leczenia (zabiegi, leki, korzy­stanie z wyposażenia szpitalnego). Niektóre szpitale i przychodnie nie akceptują kart kredytowychNie wymaga się szczepień ochronnych.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. Ponieważ w tym rejonie Azji zwiększyło się zagrożenie ptasią grypą, wprowadzono surową kontrolę żywności oraz stanu zdrowia osób przybywających z zagranicy, co jak dotąd skutecznie zapobiega wybuchowi epidemii tej choroby na obszarze Hongkongu.

W wielu miejscach publicznych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów, którego złamanie grozi wysokimi grzywnami, a nawet aresztem, podobnie surowo karane jest zaśmiecanie w miejscach publicznych.

Informacje dla kierowców

W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani międzynarodowe nie są honorowane. Na skutek braku dwustronnej umowy nie ma również możliwości uzyskania lokalnego dokumentu na podstawie polskich uprawnień. Za złamanie przepisów obowiązują surowe kary.

Przepisy prawne

Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amunicja, jak również broni gazowej i wszelkiego rodzaju paralizatorów, kości słoniowej, lekarstw, mięsa, a także zwierząt i roślin. Aktualną informację celną można uzyskać na internetowej stronie Departamentu Ceł i Akcyzy: ww.info.gov.hk/ customs.

Posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków powoduje odmowę wjazdu do Hongkongu, a przewożenie narkotyków w większych ilościach zagrożone jest karą dożywotniego więzienia. Surowo karane są również napaści na funkcjonariuszy policji, rozboje oraz przestępstwa na tle seksualnym.

W związku z wprowadzeniem z dniem 30 czerwca 2020 r. do porządku prawnego Hongkongu przepisów Prawa o bezpieczeństwie narodowym, MSZ informuje, że zamieszczanie przez obywateli RP wypowiedzi o charakterze politycznym - dotyczących Hongkongu lub ChRL - na forum mediów społecznościowych, bądź też publikowanie ich w mediach tradycyjnych, może być uznawane przez władze Hongkongu oraz Chińskiej Republiki Ludowej za aktywność niepożądaną z punktu widzenia nowego prawa.

Przydatne informacje

Hongkong posiada bardzo dobrze rozwiniętą i zorganizowaną sieć komunikacji publicznej, włączając w to rozbudowaną sieć metra, autobusy, minibusy, tramwaje i promy.

Taksówki są stosunkowo niedrogie, jednak pamiętać należy, że dodatkowa opłata pobierana jest od klienta za przejazd autostradą, tunelami i mostami, a także za każdą sztukę bagażu umieszczoną w bagażniku samochodu.

Zaleca się wykupienie zbliżeniowej karty Octopus, która po zasileniu odpowiednią kwotą (wielokrotność 50 HKD) pieniędzy, służy również jako środek płatniczy w wielu sklepach sieciowych, jak również niektórych barach i restauracjach. Kartę można zasilać na stacjach metra oraz we wszystkich punktach handlowych akceptujących płatności tą kartą.

Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hongkongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourism Board:  www.discoverhongkong.com

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}