W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IV Warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego w Chinach

09.11.2021

Profesorowie, wykładowcy oraz lektorzy języka polskiego w Chinach mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z zakresu dydaktyki oraz wynikami badań naukowych podczas IV Warsztatów glottodydaktycznych dla lektorów języka polskiego w Chinach.

foto

IV Warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego w Chinach

Profesorowie, wykładowcy oraz lektorzy języka polskiego w Chinach mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z zakresu dydaktyki oraz wynikami badań naukowych podczas IV Warsztatów glottodydaktycznych dla lektorów języka polskiego w Chinach. Warsztaty, zorganizowane przez Ambasadę RP w Pekinie, Instytut Polski w Pekinie oraz Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych, odbyły się w dniach 29-31 października 2021 r. w formule online i zgromadziły niemal 50 lektorów z kilkunastu ośrodków nauczania języka polskiego na terenie ChRL.

W imieniu organizatorów warsztaty otworzyli prof. Mao Yinhui z Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych oraz Jan Jerzy Malicki, Dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie. Program warsztatów obejmował szeroki zakres tematów – od podstaw teoretycznych przedstawionych przez prof. dr hab. Władysława Miodunkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas wykładu inauguracyjnego po praktyczne porady dydaktyczne chińskich wykładowców i polskich lektorów, zaprezentowane w 20 referatach w języku polskim i języku chińskim. Wykłady gościnne przestawili prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Waldemar Martyniuk, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Piotr Kajak z Uniwersytetu Warszawskiego. Na specjalne zaproszenie podczas warsztatów odbyła się również sesja gościnna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas której prezentacje przedstawili dr hab. Małgorzata Zduniak-Wiktorowicz, prof. UAM, dr Olga Bambrowicz oraz dr Wojciech Hofmański.

Co to jest glottodydaktyka?

Glottodydaktyka to nauka zajmująca się badaniem procesu nauczania i uczenia się języków obcych (Słownik Języka Polskiego PWN), w tym przypadku nauczania i uczenia się języka polskiego jako obcego i drugiego (glottodydaktyka polonistyczna). Glottodydaktyka polonistyczna znajduje swoje zastosowanie również w Chinach, gdzie z każdym rokiem rośnie liczba studentów języka polskiego oraz zapotrzebowanie na wykwalifikowanych polonistów, lektorów i wykładowców.

Kto uczy się języka polskiego w Chinach?

Języka polskiego w Chinach uczy się kilkuset studentów na kilkunastu polonistykach oraz lektoratach. Osoby zainteresowane polską kulturą i językiem mają do wyboru ośrodki z wieloletnią tradycją oraz młodsze polonistyki, które utworzone zostały w ostatnich latach na wielu renomowanych uczelniach na terenie całego kraju. Studia magisterskie prowadzą dwa ośrodki: Pekiński Uniwersytet Języków Obcych oraz  Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych.

 

Polonistyki, studia polonoznawcze, lektoraty języka polskiego w ChRL:

  1. Pekiński Uniwersytet Języków Obcych (rok założenia - 1954 r.)
  2. Uniwersytet Pedagogiczny w Harbinie (2010 r.)
  3. Północno-Wschodni Uniwersytet w Shenyang (2013 r.)
  4. Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych (2014 r.)
  5. Uniwersytet Spraw Międzynarodowych Hebei w Shijiazhuang (2014 r.)
  6. Pekiński Uniwersytet Studiów Międzynarodowych (2015 r.)
  7. Uniwersytet Języków Obcych w Tianjinie (2017 r.)
  8. Uniwersytet Studiów Międzynarodowych w Xi’anie (2017 r.)
  9. Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych (2017 r.)
  10. Uniwersytet Syczuański w Chengdu (2017 r.)
  1. Instytut Chengdu, Syczuański Uniwersytet Studiów Międzynarodowych (2017 r.)
  2. Uniwersytet Czangczuński (2018 r.)
  3. Daliański Uniwersytet Języków Obcych (2018 r.)
  4. Pekiński Uniwersytet Sportowy (2019 r.)
  5. Syczuański Uniwersytet Studiów Międzynarodowych w Chongqing (2019 r.)
  6. Uniwersytet Studiów Międzynarodowych Jilin w Czangczunie (2019 r.)
  7. Uniwersytet Studiów Międzynarodowych Zhejiang w Hangzhou (2019 r.)
  8. Uniwersytet Zhejiang Yuexiu w Shaoxingu (2019 r.)
  9. Uniwersytet Zaozhuański (2019 r.)

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}