W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Wyszehradzki w Chongqing

23.04.2021

W dniu 23 kwietnia 2021 r. Konsulat Generalny RP w Chengdu wraz z Konsulatem Generalnym Węgier w Chongqingu oraz Konsulatem Generalnym Republiki Czeskiej w Chengdu uczciły w Chongqingu przypadającą w trakcie polskiej prezydencji 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej (V4).

.

Pierwszym z wydarzeń był okrągły stół współpracy w dziedzinie innowacji pomiędzy Grupą Wyszehradzką a miastami Chongqing i Chengu z udziałem konsulów generalnych Polski, Węgier i Czech oraz przedstawicieli Biura Nauki i Technologii miasta Chongqing, Departamentu Nauki i Technologii prowincji Syczuan, a także Akademii Nauki i Technologii miasta Chongqing. Gościem specjalnym wydarzenia była sekretarz generalna Centrum Studiów nad Grupą Wyszehradzką, nowopowstałego i unikalnego w Chinach ośrodka badawczego utworzonego w tym roku przy Szanghajskiej Akademii Nauk Społecznych.

Następnie w sali bankietowej Biura Spraw Zagranicznych miasta Chongqing miało miejsce wspólne przyjęcie jubileuszowe, w którym udział wzięli przedstawiciele miejscowych władz, korpusu konsularnego, przedsiębiorcy związani z regionem, wykładowcy akademiccy, a także przedstawiciele społeczności polskiej, czeskiej i węgierskiej zamieszkali w Chinach Południowo-Zachodnich. Gościem honorowym był ambasador Węgier w Chinach Pesti Mate, który składał w tym czasie oficjalną wizytę w mieście. Akcentem kulturalnym wieczoru był recital muzyki klasycznej polskiej, czeskiej i węgierskiej w wykonaniu utalentowanego młodego pianisty Leo Zhang. Uzupełnienie stanowiła wystawa fotografii z regionu „Empty Cities”, prezentowana wcześniej przez Instytut Polski w Pekinie.

Współpraca czterech państw Europy Środkowej w formacie Grupy Wyszehradzkiej jest w Chinach mało znana, wydarzenia w Chongqingu pozwoliły na jej przybliżenie w jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w kraju. W październiku 2020 r. w podobnym formacie zorganizowano „Wieczór Wyszehradzki” w Chengdu.

Zdjęcia (9)