W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncerty fortepianowe przy pomniku Fryderyka Chopina w Szanghaju

12.10.2020

Inauguracja „2020 Shanghai Changning International Piano Festival”

.

W dniu 7 października br. w parku Zhongshan (w którym od 2007 roku zlokalizowany jest pomnik Fryderyka Chopina autorstwa chińskiej rzeźbiarki Lu Pin) w dystrykcie Changning w Szanghaju (zam. przez ok. 700 tys. mieszkańców), odbyła ceremonia otwarcia festiwalu muzyki klasycznej w Szanghaju tzw. „2020 Shanghai Changning International Piano Festival”. Wydarzenie to zainaugurowało cykl 12 koncertów, z których 8 poświęconych będzie twórczości Fryderyka Chopina. Współorganizatorem
i pomysłodawcą wydarzenia są władze lokalne dystryktu Changning w Szanghaju, Konserwatorium
w Szanghaju oraz KG RP w Szanghaju. Dodatkowo w organizację festiwalu zaangażowane są następujące instytucje loklane: Departament Propagandy Komunistycznej Partii ChRL Dystryktu Changning, Ośrodek Kultury i Turystyki Dystryktu Changning, Oddział MSZ Dystryktu Changning, Stowarzyszenie Literatury
i Sztuki dystryktu Changning a także Centrum Kultury i Sztuki w Changning, Centrum Kultury i Wymiany Artystycznej Changning New Hongqiao, Stowarzyszenie Muzyków dystryktu Changning oraz zarządca parków dystryktu Changning (Shanghai Changning Park Yuanhua Construction Development Co. Ltd.).

Ceremonię otwarcia rozpoczęto odtworzeniem powitania z Polski i nagraniem utworu Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty profesora Gajusza Kęski (który wystąpił gościnnie w 1-ej edycji festiwalu w 2019 roku). W dalszej wystąpiła Orkiestra Symfoniczna z Ningbo pod przewodnictwem dyrygenta Zhu Man, 3 chińscy pianiści, tj. Li Xinjie, Hou Yifan i Chen Zixi (kandydaci do udziału w XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie 2021). Ceremonię otwarcia zakończył cykl utworów Ludwiga van Beethovena w wykonaniu skrzypka Roberta Kabary (laureat i juror międzynarodowych konkursów skrzypcowych) oraz orkiestry symfonicznej z Ningbo.
W programie koncertu główną część stanowiły kompozycje Fryderyka Chopina.

Festiwal, który rozpoczął się 7 bm. obejmuje cykl 12 koncertów, z których 8 odbędzie się w parku Zhongshan (zwanym potocznie przez sympatyków muzyki klasycznej „parkiem Chopina”) oraz po jednym koncercie w kompleksie Shangsheng – Xinsuo, Lingkong SOHO, w plenerze (Gold Road/Huangjin Chengdao Shanghai) oraz w Centrum Kultury i Sztuki Changning.

Organizatorzy festiwalu wzorują się na koncertach chopinowskich organizowanych w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Ceremonia otwarcia festiwalu miała wydzieloną przestrzeń dla gości oraz otwartą dla publiczności. Większość koncertów jest bezpłatna i odbywać się będzie w plenerze, tuż przy pomniku Chopina. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele mediów, w tym także lokalnej stacji telewizyjnej.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są pod poniższymi linkami:

https://www.sohu.com/a/422766925_703815

https://news.sina.com.cn/o/2020-10-08/doc-iivhuipp8466572.shtml

http://wenhui.whb.cn/zhuzhan/cs/20201007/374033.html

http://www.cbcbn.net/smzgs/37996.html

https://difang.gmw.cn/sh/2020-10/08/content_34248873.htm

https://k.sina.com.cn/article_1726918143_66eeadff020010qn3.html?from=cul

Informacje nt. wydarzenia na oficjalnych kontach Wechat dystryktu Changning:

https://mp.weixin.qq.com/s/Ea6UhDL62b3Ba6MJV6QQLw

https://mp.weixin.qq.com/s/dnd3fh0wXuwq6hbImgC2BA

 

Zdjęcia (10)