W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opieka nad polskimi grobami w Chinach

13.11.2020

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych przedstawiciele Ambasady RP w Pekinie tradycyjnie odwiedzili groby Polaków pochowanych na cmentarzach w pekińskim okręgu konsularnym.

.

W dniu 1 listopada 2020 r. na cmentarzu Babaoshan w Pekinie, przedstawiciele Wydziału Konsularnego i Polonii oraz Attachatu Obrony złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze na grobach tragicznie zmarłych Polaków: ppłk WP Włodzimierza Sasina, attache obrony w Chinach i Korei (ur. w 1918 r., zmarły tragicznie 10.09.1951 r. w Korei) oraz pochowanego w zbiorowej mogile Jeremiego Starca, korespondenta PAP (ur. 1919 r., zginął w katastrofie lotniczej  na trasie Hongkong - Indie 11.04.1955 r., pochowany w zbiorowej mogile).

W dniach 12-13 listopada 2020 r. przedstawiciele Wydziału Konsularnego i Polonii oraz Wydziału Politycznego Ambasady RP w Pekinie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach Polaków (w tym jednej mogile zbiorowej) znajdujących w części prawosławnej cmentarza Huangshan w Harbinie. Groby zmarłych w Harbinie w latach 1898-1984 Polaków stanowią świadectwo obecności w mieście liczącej na przełomie XIX i XX w. ok. 7 tysięcy osób społeczności polskiej. W większości składali się na nią Polacy zatrudnieni przy budowie, a następnie eksploatacji Kolei Wschodniochińskiej. Harbin i do końca lat 40-tych XX wieku był największym skupiskiem mieszkającej w Chinach Polonii. W okresie świetności Harbinu, w mieście działały dwie polskie parafie, organizacja „Gospoda Polska”, stowarzyszenia, harcerstwo oraz konsulat.

Kultywowanie pamięci o miejscach pochowania Polaków za granicą stanowi realizację zadania opieki i dbania o polskie ślady za granicą, które stanowią dziedzictwo narodowe.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}