W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody w Pekinie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

17.05.2021

11 maja 2021 r. w Ambasadzie RP w Pekinie odbyło się przyjęcie z okazji 230. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 Maja.

Ambasador RP w Chinach Wojciech Zajączkowski oraz wiceminister spraw zagranicznych ChRL Qin Gang

W okolicznościowym przemówieniu, ambasador Wojciech Zajączkowski przywołując tegoroczne obchody rocznicowe w Warszawie i wspólną deklarację prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podkreślił, iż po 230 latach Konstytucja nadal pozostaje źródłem politycznej inspiracji. Odnosząc się do wyzwań jakie postawiła przed światem pandemia COVID-19 ambasador wysoko ocenił stosunki polsko-chińskie, w których nie tylko utrzymano intensywne kontakty na wysokim szczeblu, ale także rozwijaną współpracę w nowych obszarach związanych z walką z pandemią. 

W podobnym duchu głos zabrał również gość honorowy, wiceminister spraw zagranicznych ChRL Qin Gang, który wyraził między innymi nadzieję na dalszy rozwój współpracy z Polską, także w formacie współpracy Chin z Europą Środkowo-Wschodnią („17+1”) oraz w ramach relacji Chin z Unią Europejską. Przy okazji udziału w przyjęciu, wiceminister podziwiał również nowo wystawione w rezydencji ambasadora kaligrafie fragmentów wierszy Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza pędzla chińskich artystów, w tym Jidi Majia, jednego z najważniejszych chińskich poetów współczesnych, laureata m.in. polskiej nagrody IANICIUS im. Klemensa Janickiego.

W odbywającym się w ogrodzie placówki wydarzeniu udział wzięli ambasadorowie oraz attaché obrony misji dyplomatycznych w Pekinie, a także przedstawiciele chińskich ministerstw i instytucji. Przyjęcie zostało zorganizowane przy wsparciu Instytutu Polskiego w Pekinie oraz Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Pekinie.

Zdjęcia (3)