W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego połączone z Rodzinnym Piknikiem Polonijnym

28.09.2020

W dniu 26 września 2020 r. w Ambasadzie RP w Pekinie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania w ramach ogólnopolskiej akcji spotkań promujących czytelnictwo i wybitne dzieła polskiej literatury.

..

W dniu 26 września 2020 r. w Ambasadzie RP w Pekinie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania w ramach ogólnopolskiej akcji spotkań promujących czytelnictwo i wybitne dzieła polskiej literatury.

Spotkanie zainaugurował Ambasador RP w ChRL Wojciech Zajączkowski oraz konsul RP Jakub Wysocki. Sylwetkę Juliusza Słowackiego oraz lekturę „Balladyny” przybliżyli Małżonka Ambasadora RP Izabella Zajączkowska oraz Dyrektor Szkoły Polskiej w Pekinie Andrzej Ruszer.

W spotkaniu i wspólnym czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego udział wzięli Polacy zamieszkali
w Pekinie i okolicach, grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Polskiej w Pekinie oraz chińscy studenci polonistyki z Uniwersytetu Języków Obcych oraz Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych w Pekinie. Po zakończeniu czytania uczestnicy wzięli udział w rodzinnym pikniku polonijnym w ogrodach Ambasady RP.

Narodowe Czytanie w Pekinie zostało zorganizowane przez Wydział Konsularny i Polonii oraz Referat ds. Nauki i Oświaty w Ambasadzie RP przy wsparciu p. Andrzeja Ruszera, Dyrektora Szkoły Polskiej
w Pekinie.

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Chinach w ramach Inicjatywy Instytutu Polskiego oraz Ambasady RP w Pekinie zrealizowany został także projekt multimedialny z udziałem chińskich lektorów języka polskiego z całych Chin. Więcej o projekcie przeczytasz tutaj.

 

--------------------------

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Więcej informacji o Akcji na stronie internetowej www.prezydent.pl

 

 

 

Zdjęcia (8)