W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unijny Certyfikat Covid – najważniejsze informacje

28.06.2021

Uprzejmie informujemy, że 1 czerwca 2021 roku Polska dołączyła do systemu Unijnego Certyfikatu Covid (EU Digital Covid Certificate, UCC). Wejście w życie Unijnego Certyfikatu Covid na terytorium Unii Europejskiej jest planowane 1 lipca 2021 roku. UCC są bezpłatne i dostępne w formie elektronicznej oraz papierowej.

.

Zgodnie z regulacjami aktualnie obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej, z kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej mogą być zwolnione osoby posiadające zaświadczenie o pełnym szczepieniu preparatem zarejestrowanym w Unii Europejskiej (pełen cykl szczepienia, 14 dni od kończącej dawki). Istotne jest dodatkowo, by dokument potwierdzający szczepienie był wystawiony w języku polskim lub angielskim i zawierał następujące dane:

  • imię i nazwisko osoby zaszczepionej,
  • informację o otrzymaniu przez osobę pełnego cyklu szczepienia – za osobę zaszczepioną uważana jest ta, w przypadku której minęło co najmniej 14 dni od podania ostatniej wymaganej dawki szczepienia,
  • nazwę szczepionki – musi być to preparat dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej 

Lista preparatów dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej znajduje się tutaj.

Osoby, które przedstawią spełniający wymienione kryteria certyfikat zaszczepienia, nie są również wliczane do limitu uczestników spotkań bądź limitów dotyczących obłożenia miejsc hotelowych.

Unijny Certyfikat Covid jest wydawany w trzech przypadkach:

  • z tytułu przejścia choroby – wydawany na podstawie pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego bieżące zakażenie, po 11 dniach od otrzymania wyniku, ważny przez 180 dni,
  • z tytułu uzyskania negatywnego wyniku testów – w Polsce certyfikat będzie w tym przypadku ważny do 48 godzin od badania dla obu rodzajów testów (PCR i antygenowych),
  • z tytułu przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19 – certyfikat będzie ważny 12 miesięcy.

Polska jako jedno z pierwszych państw członkowskich Unii Europejskiej wypracowała także krajowy certyfikat szczepienia oparty na kodzie QR służący prezentacji i weryfikacji wąskiego zakresu zanonimizowanych danych. Obecnie obywatele polscy mogą posługiwać się dotychczasowym poświadczeniem przyjęcia szczepionki na COVID-19, jak również nowym Unijnym Certyfikatem Covid. Oba dokumenty nie wymagają uwierzytelnienia ani legalizacji. Do końca czerwca 2021 roku dotychczasowe rozwiązanie krajowe zostanie w pełni zastąpione przez UCC. Dotychczasowe poświadczenia zachowują ważność na okres w nich wskazany.

Jednocześnie Polska prowadzi weryfikację certyfikatów w systemie UCC, w tym również certyfikatów wydawanych przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej. UCC jest dodatkowym sposobem wykazania statusu zdrowotnego i nie wyłącza dotychczasowych sposobów weryfikacji obywateli przeprowadzanej na granicach Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto uprzejmie informujemy, że w chwili obecnej jedynie szczepienia wykonane w ramach realizowanego w Polsce Narodowego Programu Szczepień mogą być odnotowane w Internetowym Koncie Pacjenta oraz potwierdzone wydaniem polskiego certyfikatu. 

Osoby, które z uwagi na to, że nie uczestniczą w polskim systemie opieki zdrowotnej nie mają dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, ale uzyskały szczepienie w ramach Narodowego Programu Szczepień, mogą uzyskać certyfikat UCC potwierdzający fakt zaszczepienia przeciw COVID-19 w wersji papierowej w punkcie szczepień, z którego skorzystały.

{"register":{"columns":[]}}