W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie Polaków poległych w czasie bitwy o Hongkong w grudniu 1941 r.

28.12.2020

25 grudnia 2020 r. Konsul Generalny RP w Hongkongu Aleksander Dańda wraz z wicekonsulem Dominikiem Jakuszko odwiedzili groby Polaków na cmentarzach Stanley Military Cemetery oraz Sai Wan War Cemetery, w celu upamiętnienia polskich żołnierzy poległych podczas bitwy o Hongkong stoczonej w grudniu 1941 roku. Przedstawiciele Konsulatu złożyli wiązanki kwiatów na grobach tragicznie zmarłych Polaków.

.

Ostatnie starcie zbrojne pomiędzy wojskami japońskimi a obrońcami Hongkongu, z uwagi na dużą ilość obrońców poległych podczas japońskiego szturmu znane jako „Czarne Święta”, miało miejsce w dniu 25 grudnia 1941 roku i zakończyło się zajęciem przez Japonię brytyjskiej kolonii w Hongkongu.

Wśród obrońców ostatniej reduty – półwyspu Stanley – znajdowali się również Polacy: członkowie oddziałów ochotniczych (Hong Kong Volunteer Defence Corps). Podobnie jak dwa lata wcześniej polskie Westerplatte, Stanley poddało się jako ostatnie, broniąc Hongkongu przed japońską inwazją.

Kultywowanie pamięci o miejscach pochowania Polaków za granicą stanowi realizację zadania opieki i dbania o polskie ślady za granicą, które stanowią dziedzictwo narodowe.

 

 Zdjęcia: Konsulat Generalny RP w Hongkongu

Zdjęcia (4)