W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty dla studentów języka polskiego "Konstytucja 3 Maja – wspólna historia Polski i Litwy”

23.05.2021

Studenci chińskich polonistyk włączyli się aktywnie w obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas warsztatów "Konstytucja 3 Maja – wspólna historia Polski i Litwy” mieli okazję wcielić się w role najważniejszych postaci okresu Sejmu Wielkiego i przeprowadzić symulację dyskusji i zmagań pomiędzy rywalizującymi stronnictwami politycznymi.

03

Studenci z trzech pekińskich uczelni: Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, Pekińskiego Uniwersytetu Sportowego oraz Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych, pracowali na warsztatach pod kierunkiem dr. Tomasza Ewertowskiego z Szanghajskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych. Podczas symulowanej debaty poznali motywacje i cele m.in. Hugo Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego, Szczęsnego Potockiego oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zagłębili się w zawiłości wspólnej historii Polski i Litwy z okresu przed rozbiorami, co pozwoliło docenić im wagę Konstytucji 3 Maja dla tożsamości i rozwoju obu narodów.

Na zakończenie warsztatów studenci wspólnie obejrzeli animację: Jan Matejko "Konstytucja 3 maja 1791 roku", przygotowaną przez Narodowe Centrum Kultury na wystawę "Duma Rzeczypospolitej" w Galerii Kordegarda w Warszawie.

Wideo