W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kornel Filipowicz i Cieszyn

28.06.2022

We wtorek 28 czerwca, w Klubie Dziupla w Czeskim Cieszynie, rozmawialiśmy o cieszyńskich śladach w twórczości i życiu wybitnego polskiego pisarza, mistrza małej formy, Kornela Filipowicza.

Kornel Filipowicz i Cieszyn

Głównym gościem wydarzenia była autorka biografii o K. Filipowiczu, Justyna Sobolewska. Zapytana o moment odkrycia Filipowicza opowiedziała, że poznała tę twórczość, skupioną na opisywaniu polskiej prowincji, w Stanach podczas stypendium, tęskniąc za Polską.

Jako przedstawiciel placówki i współorganizator gości przywitała konsul Teresa Chruszcz. Moderatorem spotkania był Jurij Zawadski, ukraiński poeta, wydawca pochodzący z Tarnopola, rodzinnego miasta K. Filipowicza. Przygotowana przez niego prezentacja odkryła nam historię Tarnopola i miejsc związanych w mieście z K. Filipowiczem. Rozmawialiśmy też z Jurim o realiach życia w ukraińskim mieście w czasie wojny.  Moderatorem spotkania był również Michał Przywara, filolog, wykładowca polonistyki Uniwersytetu Ostrawskiego, a także dyrektor Centrum Polskiego działającego przy Kongresie Polaków w RC.

Rozmowa dotyczyła też percepcji twórczości Kornela Filipowicza w Ukrainie i w Czechach. Historią powstania na cieszyńskiej starówce księgarnio-kawiarni „Kornel i Przyjaciele” podzieliła się Mariola Sznapka, dzięki której uczestnicy spotkania mogli nabyć biografię oraz wybory opowiadań pisarza. Obecność rodziny pisarza – syna Aleksandra Filipowicza, ożywiła spotkanie rodzinnymi anegdotami, ale i uwagami na temat twórczości ojca.

Zainteresowanie uczestników wzbudziły materiały dydaktyczne dla nauczycieli języka polskiego, prezentujące trzy linie pracy z twórczością pisarza: chronologiczną, poetycką i linię Szymborskiej. Materiały wraz z kartami pracy i konspektem lekcji są dostępne na stronie Centrum Pedagogicznego w Czeskim Cieszynie. Mamy nadzieję, że zarówno spotkanie, jak i przedstawione materiały będą impulsem do ciekawych lekcji popularyzujących twórczość Kornela Filipowicza, tak mocno związaną z Cieszynem.

Spotkanie potwierdziło jak niezwykle bogata, skondensowana w formie jest twórczość pisarza. Dziś coraz więcej utworów Kornela Filipowicza wydaje się w Polsce, jak i tłumaczy na inne języki. To świadczy o mocy jego słowa, które z wyprzedzeniem kilu dekad przyszło do czytelników. Teraz, jak nigdy, jego idee i poglądy brzmią współcześnie i ważnie.

 

Spotkanie odbyło się z inicjatywy KG RP w Ostrawie, we współpracy z Centrum Polskim Kongresu Polaków w RC.

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}