W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PRAGA OSTRAWA 2024 | Przygotuj się na mistrzostwa świata w hokeju na lodzie!

Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie będą się odbywać w Pradze i w Ostrawie w dniach 10–26 maja. Reprezentacja Polski mecze w fazie grupowej (Grupa B) rozgrywa w Ostrawie (Ostravar Aréna). Zmagania będą oglądać na żywo i w strefach kibica dziesiątki tysięcy polskich fanów sportu. Poniżej znajdą Państwo informacje, które pomogą zaplanować udany pobyt w Czechach, uniknąć problemów i zachować się właściwie w razie nieprzewidzianej sytuacji.

Mś

Informacje są na bieżąco aktualizowane w oparciu o komunikaty podawane przez organizatorów i czeskie władze. Sprawdzaj tę stronę regularnie – ważne dla Twojego bezpieczeństwa aktualizacje i komunikaty mogą się tu pojawiać również w trakcie rozgrywek.

Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, odwiedzaj też nasze konta na platformach X:

@PLinCzechia (PRAGA)

@PLinOstrava (OSTRAWA)

Terminarz i obiekty sportowe

Mecze zaplanowano na obiektach sportowych w Pradze i w Ostrawie:

O2 ARÉNA w Pradze

 

OSTRAVAR ARÉNA w Ostrawie

Informacje o wszystkich meczach znajdują na oficjalnej stronie organizatora: IIHF 2024.

Tylko zakup biletów od oficjalnych dystrybutorów gwarantuje wstęp na mecz. Nie kupuj biletów
z niepewnych źródeł. Jeżeli zostałeś ofiarą oszustwa (np. przy zakupie biletu), skontaktuj się niezwłocznie z najbliższym posterunkiem policji.

Przyjdź na mecz z dużym wyprzedzeniem i przygotuj się na kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętaj, że na mecze nie wolno wnosić broni, ostrych przedmiotów, materiałów pirotechnicznych. W wyznaczonych miejscach na obiektach sportowych dozwolone jest spożywanie wyłącznie posiłków i napojów zakupionych na miejscu. Osoby będące pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających nie zostaną wpuszczone na mecz. W Czechach obowiązuje zakaz sprzedaż napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia. Miej wzgląd na inne osoby i przestrzegaj zasad dobrego zachowania. Zaleca się także pilnować rzeczy osobistych i nie zabierać ze sobą bagażu
i przedmiotów wartościowych na mecze.

Zaplanuj dobrze swój pobyt

W trakcie mistrzostw wzrośnie liczba turystów, w tym także kibiców, odwiedzających Czechy. Należy spodziewać się wzrostu cen noclegów oraz trudności z uzyskaniem zakwaterowania, szczególnie w dniach poprzedzających rozpoczęcie mistrzostw.

Pamiętaj, aby jak najwcześniej rezerwować noclegi i korzystać przy tym z zaufanych operatorów turystycznych czy stron internetowych. Sprawdzaj dokładnie okazyjne oferty, które mogą być próbą oszustwa. Kupuj bilety na poszczególne mecze tylko z zaufanych źródeł, np. na oficjalnej stronie IIHF.

Przygotuj dokumenty podróży

  • Jeśli posiadasz ważny polski paszport albo dowód osobisty, możesz wjechać i przebywać
    w Czechach bez żadnych dodatkowych formalności.
  • Dowód elektroniczny w aplikacji mobywatel nie jest honorowany w Czechach jako ważny dokument tożsamości, ale może pomóc w powrocie do kraju w razie utraty paszportu
    lub dowodu osobistego. Z tego powodu zalecamy uaktywnienie aplikacji mobywatel przed wyjazdem.
  • Nie noś swoich dokumentów tożsamości i kart płatniczych razem – trzymaj je oddzielnie.

Pomyśl o bezpieczeństwie

Władze czeskie przewidują zaangażowanie dodatkowych sił porządkowych dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Świata. Pamiętaj, że w przypadku wydarzeń masowych wzrasta zagrożenie drobną przestępczością, w tym kradzieżami kieszonkowymi w środkach transportu, w pobliżu aren zawodów oraz atrakcji turystycznych. Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu swoich dokumentów, środków płatniczych i urządzeń mobilnych. Zachowaj ostrożność w kontaktach
z nieznanymi osobami oferującymi pomoc w zakupie biletów na komunikację miejską czy międzymiastową, na mecze hokejowe i do atrakcji turystycznych. Mogą być to próby oszustwa.

W razie potrzeby pilnej zadzwoń na numer alarmowy:

112 – EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY

158 – POLICJA REPUBLIKI CZESKIEJ

155 – POGOTOWIE RATUNKOWE

150 – STRAŻ POŻARNA

Adres najbliższego szpitala/punktu medycznego znajdziesz w aplikacji nawigacyjnej w swoim telefonie.

Jeśli padniesz ofiarą przestępstwa

  • Najczęstszym celem kradzieży są pieniądze i dokumenty. W razie utraty kart płatniczych, zastrzeż je jak najszybciej u ich wystawcy – miej telefon infolinii banku, który wystawił Twoje karty. Utratę dowodu osobistego możesz zgłosić za pomocą aplikacji mobywatel.
    Utratę dowodu lub paszportu możesz też zgłosić u konsula.
  • W miejsce utraconego dokumentu podróży możesz uzyskać u konsula paszport tymczasowy umożliwiający zakończenie pobytu i powrót do kraju.
  • Zabezpiecz szczególnie prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu, ponieważ konsul
    nie może wydać ich wtórników w razie utraty.
  • Zgłoszenie kradzieży na posterunku policji nie jest niezbędne do wydania paszportu tymczasowego. Może być jednak wymagane przez ubezpieczyciela, jeśli posiadasz ubezpieczenie od tego rodzaju zdarzeń w podróży. Adres najbliższego posterunku policji znajdziesz w aplikacji nawigacyjnej w swoim telefonie.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Jeśli korzystasz z ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, zaopatrz się przed wyjazdem w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą uzyskasz w lokalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozważ wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które umożliwi Ci transport do kraju i inne dodatkowe świadczenia jeśli padniesz ofiarą wypadku lub przestępstwa. Pamiętaj, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia podstawową opiekę medyczną w sytuacjach wymagających nagłej pomocy medycznej. Za niektóre świadczenia w szpitalach i przychodniach musisz uiścić częściową opłatę: https://pacjent.gov.pl/artykul/zasady-leczenia-w-ramach-ekuz

  • Jeśli masz wykupione dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, sprawdź dokładnie jaki zakres usług medycznych obejmuje.

Przemieszczaj się sprawnie

W PRADZE możesz korzystać z metra, autobusów, trolejbusów i tramwajów. Pomiędzy miastami możesz się przemieszczać koleją (pociągi pośpieszne i regionalne). Usługi transportowe realizują RegioJet  LeoExpress lub České drahyDobrze rozbudowana jest także sieć połączeń autobusowych pomiędzy poszczególnymi miastami - IDOS.CZ.

W OSTRAWIE do dyspozycji są tramwaje, trolejbusy i autobusy. Głównymi drogami dojazdowymi do OSTRAVA ARENY są ulice Rudná, Ruská i Závodní. Od odcinka autostrady D1 od strony Ołomuńca i D1 od strony Polski drogi dojazdowe zostaną, na czas mistrzostw, dostosowane do zwiększonego ruchu pojazdów. Dodatkowo zostanie uruchomiona specjalna linia tramwajowa „X” z centrum Ostrawy do OSTRAVA ARENA. Linia ta będzie miała stację początkową na przystanku „Plynárny”, a stacją końcową będzie przystanek „Nádraží Vítkovice”. Trasa linii będzie przebiegać przez główne przystanki tramwajowe Nová Karolina, Dolní oblast Vítkovice i Sport Aréna.

Wybierasz samolot?

PRAGA – Najtańszym sposobem dotarcia z lotniska do centrum jest skorzystanie z komunikacji publicznej. Sprzed hali przylotów każdego z terminali co kilka minut kursuje autobus lotniskowy (AE, bilet można kupić u kierowcy), autobusy miejskie 100119 i 191 oraz trolejbus miejski 59. Autobusy dojeżdżają do różnych stacji metra linii A oraz B, gdzie możemy się przesiąść i ruszyć w dalszą drogę. Oprócz nich dostępny jest jeszcze specjalny autobus ekspresowy linii AE (Airport Express), łączący lotnisko z głównym dworcem kolejowym. W nocy możemy skorzystać z autobusów 907 lub 910. W przypadku korzystania z linii 100, 119, 191 oraz 59 wystarczy zakupić zwykłe bilety komunikacji publicznej, jednak musimy je nabyć jeszcze przed wejściem do pojazdu. Bilety są dostępne w punktach informacyjnych na terenie dworca, w automatach na przystanku lub w okienku na przystanku.

Praktyczne informacje: PRG.AERO PB
 

OSTRAWA – Z lotniska w Mosznowie można dotrzeć pociągiem linii S4 ze stacji Mošnov, Ostrava Airport lub autobusem linii 333 odjeżdżający z centralnego dworca autobusowego ÚAN. Można również dojechać autobusem linii Airport Express (AE). Odjeżdża z przystanku Hornopolní a następnie kieruje się w stronę centrum miasta, dworca autobusowego, stadionu Ostravar oraz dzielnicy Dubina
i potem prosto na lotnisko. Cała lista przystanków oraz szczegółowe informacje www.dpo.cz/ae

Koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 25 CZK.

Praktyczne informacje w języku polskim: https://www.visitostrava.eu/pl/hokej-2024/

Wybierasz samochód?

W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Podstawowe zasady dot. poruszania się po czeskich drogach: BESIP.CZ

Pamiętaj, że ruch drogowy w aglomeracji praskiej jest bardzo intensywny, a korki i trudności ze znalezieniem parkingu są na porządku dziennym. W okresie MŚ w Hokeju na Lodzie część dróg może zostać dodatkowo wyłączona z normalnego ruchu. Jeśli zdecydujesz się na przyjazd samochodem, pamiętaj o zabraniu ze sobą oryginału prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dowodu opłacenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w ruchu drogowym. Rozważ też wykupienie polisy assistance, która zapewni Tobie bezpłatną pomoc w razie wypadku i awarii pojazdu.

Pamiętaj, że zgodnie z czeskimi przepisami nie wolno:

  • prowadzić pod wpływem alkoholu (dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,0 promila). 
  • używać w pojeździe antyradarów,
  • zatrzymywać się i parkować w miejscach wyznaczonych dla inwalidów,
  • korzystać z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.
  • Przekroczenie dozwolonej prędkości jest karane mandatami. Przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym i o 30 km/h poza nim, może skutkować zakazem prowadzenia pojazdów w Czechach. Przekroczenie limitu 12 punktów karnych skutkuje zakazem prowadzenia pojazdów w Czechach przez 1 rok i zatrzymaniem prawa jazdy.

Kierowca w Czechach musi:

  • w przypadku, kiedy porusza się użyczonym samochodem, posiadać ważne upoważnienie do użytkowania tego pojazdu,
  • używać świateł mijania przez cały rok,
  • jechać z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach),
  • przewozić dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa,
  • używać opon zimowych od 1 listopada do 31 marca, jeśli na drodze jest warstwa śniegu, lodu lub szronu albo pogoda może wskazywać, że podczas podróży wystąpią wyżej opisane warunki,
  • korzystać z zestawu głośnomówiącego podczas jazdy,
  • utworzyć 3-metrowy wolny pas przejazdu dla pojazdów ratowniczych, jeśli na autostradzie lub drodze ekspresowej powstanie korek,
  • powiadomić policję o: wypadku, w którym ktoś ucierpiał lub zginął oraz kolizji drogowej, która spowodowała szkody o znacznej wartości,
  • ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
  • Należy mieć w samochodzie apteczkę, kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe lub komplet naprawczy do opon.

 

Opłaty drogowe

Na przejazd płatnymi drogami szybkiego ruchu i autostradami należy wykupić winiety. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne. Za brak ważnej winiety grozi mandat. Winiety dla samochodów do 3,5 tony można kupić on-line, a także na przejściach granicznych, stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych.

Dla samochodów powyżej 3,5 t obowiązuje elektroniczny system poboru opłat drogowych – myto. Każdy pojazd, dla którego opłacamy myto, musi mieć wykupione specjalne urządzenie elektroniczne PREMID. Nie można go przenosić na inny pojazd. PREMID rejestruje liczbę kilometrów przejechanych na płatnych odcinkach dróg i oblicza wysokości opłaty drogowej. Informacje o opłatach w Czechach można znaleźć na tej stronie.

Od 1 marca 2024 roku pojazdy używające energii elektrycznej lub wodoru w połączeniu z innym paliwem, jeżeli wartość emisji CO2 przy funkcjonowaniu łączonym wynosi najwyżej 50 g/km (np. Plug-in hybrid), nie są zwolnione od tzw. opłaty czasowej za elektroniczną winietę autostradową. Zwolnione pozostają wyłącznie pojazdy z zerową emisją CO2. Z dniem 29 lutego 2024 r. dotychczasowa rejestracja tego typu pojazdów w systemie zwolnienia od opłaty czasowej została automatycznie unieważniona. Od 1 marca 2024 r. pojazdy te podlegają opłacie czasowej, a użytkownicy pojazdów zobowiązani są nabywać winietę elektroniczną po obniżonej stawce wynoszącej 25% pełnej stawki przed skorzystaniem z dróg płatnych w Republice Czeskiej.
Ceny poszczególnych elektronicznych winiet autostradowych obowiązujące od 1.03. 2024 r. dostępne są na stronie internetowej: eDalnice.cz/nowosci-w-2024-roku.

 

Czy potrzebuję winiety do Ostrawy?

Część autostrady D1 od granicy w Gorzyczkach do Ostrawy jest bezpłatna. Winieta jest wymagana za zjazdem nr 354 (zjazd na Ostrava-Vítkovice, Ostrava-Poruba, a na drogę krajową nr 11 w stronę Opawy).Autostrada D48 prowadząca z Czeskiego Cieszyna (od zjazdu na Havířov) do Frýdka-Místka a potem autostrada D56 z Frýdka-Místka do Ostrawy jest już płatna: elektroniczna winieta -eDalnice

 

Awaria?

W razie awarii samochodu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i wezwij pomoc drogową bezpośrednio albo poprzez centrum pomocy assistance, jeśli posiadasz taką polisę. Nie wykonuj napraw samodzielnie. Grozi za to mandat. Pomoc drogowa jest odpłatna.

 

Zasady parkowania

Planując podróż do Pragi samochodem należy pamiętać, że w mieście obowiązuje strefa płatnego parkowania. Za parkowanie można zapłacić przez aplikację lub w parkometrze (niewielka liczba parkomatów w Pradze). Strefę płatnego parkowania tworzą 3 strefy, niebieska, fioletowa oraz pomarańczowa. Ceny i dozwolony czas parkowania uzależnione są od lokalizacji.

NIEBIESKA PŁATNA STREFA PARKOWANIA - jedynie dla mieszkańców bądź właścicieli firm zarejestrowanych w danym miejscu, z wykupionym abonamentem na parkowanie. Goście mogą zaparkować maksymalnie 3 godziny, postój jest płatny.  Jeśli zostawisz samochód w strefie niebieskiej bez opłaconego miejsca parkingowego lub po upływie czasu na jaki został wykupiony bilet parkingowy, pojazd może zostać unieruchomiony lub odholowany na płatny parking.  Za nieuprawnione parkowanie można otrzymać mandat.

FIOLETOWA PŁATNA STREFA PARKOWANIA - dla mieszkańców i właścicieli miejscowych firm z ważnym biletem parkingowym. Pozostali mogą odpłatnie zaparkować na max. 24 godziny. Informacja na temat czasu parkowania znajduje się na znaku drogowym lub tablicy informacyjnej.

POMARAŃCZOWA PŁATNA STREFA PARKOWANIA - jest przeznaczona dla gości do krótkotrwałego odpłatnego parkowania. Jest ona czasowo ograniczona. Informacja na temat czasu parkowania znajduje się na znaku drogowym lub tablicy informacyjnej.

 

Żó ł t a   l i n i a  

namalowana przy krawędzi ulicy żółta linia oznacza bezwzględny ZAKAZ PARKOWANIA. Znajduje się m.in. przy śmietnikach, aby umożliwić śmieciarkom wywóz odpadów czy na skrzyżowaniach.

Informacje nt. wysokości opłat i powinny być umieszczone na znaku drogowym oznaczającym dany parking: PARKING PRAHA

 

W Ostrawie dostępnych będzie kilka parkingów, na których kierowcy udający się na mistrzostwa będą mogli zaparkować. Ostrawskie parkingi są podzielone na dwie kategorie: priorytetowe (kierowane przez LOC OSTRAVA i zalecane.

OSTRAWA

 

   I.

PRIORYTETOWE

 

Ulice Závodní                                 GPS: 49.8052592N, 18.2512619E

Vítkovice – Stará Ocelárna           GPS: 49.8123617N, 18.2593064E

Ředitelství Vítkovic                        GPS: 49.8077508N, 18.2514842E

Dolní oblast Vítkovice (+BUS)      GPS: 49.8228467N, 18.2803908E

 

II. ZALECANE - kat. A (przy wjeździe do Ostrawy)

Ferona – Bruslařský areál SAREZA

OSU – Lékařská fakulta Ostrava Zábřeh

Důl Landek

II. ZALECANE – kat. B (w centrum Ostrawy)

Parkoviště P+R Hlučínská Přívoz

OC Outlet Moravia

Tesco Hrabová

Dopravní podnik Ostrava

 

Mandaty

  • Mandat za popełnione wykroczenie oraz opłatę za udzieloną pomoc drogową musisz uregulować natychmiast.
  • Konsul nie pomaga w opłacaniu mandatów ani nie składa w Twoim imieniu odwołania
    od przyznanego mandatu.

Istnieje kilka sposobów zapłaty czeskiego mandatu. Najczęściej można to zrobić za pośrednictwem przelewu bankowego lub online, korzystając z platformy dostępnej na oficjalnej stronie organu wystawiającego mandat. Adres do zapłaty powinien być podany na dokumencie. Odmowa opłaty mandatu może skutkować zatrzymaniem pojazdu na płatnym parkingu depozytowym. Środki z kar finansowych nałożonych na kierowców napływają do urzędów celnych właściwych ze względu na miejsce wykroczenia. Jeżeli kierowca zagubił mandat, który chce opłacić, należy skontaktować się z oddziałem służby celnej miejsca wykroczenia. Szczegółowych instrukcji jak należy uiścić opłatę udzielają urzędy celne. Jeżeli na wezwaniu do uiszczenia kary za wykroczenie drogowe nie figuruje IBAN, można go znaleźć tutaj. W niektórych sytuacjach policjant na miejscu zdarzenia może pobrać od kierowcy kaucję na poczet przyszłej kary (najczęściej dotyczy to kierowców samochodów ciężarowych) wszczynając tym samym postępowanie administracyjne. Kaucja ta musi być jednak niższa niż maksymalna wysokość mandatu za to wykroczenie. Odmowa uiszczenia kaucji podczas zatrzymania, daje policjantowi prawo uniemożliwienia kierowcy dalszej jazdy.

UWAGA: Funkcjonariusze policji Republiki Czeskiej są upoważnieni do ściągania długów powstałych z tytułu nieopłacenia mandatów za naruszenie przepisów drogowych. Odzyskiwanie należności dotyczy mandatu nałożonego na kierowcę, jak i właściciela pojazdu i następuje w miejscu kontroli drogowej. Większość zatrzymań dotyczy samochodów ciężarowych w leasingu, w przypadku których firmy leasingowe nie opłaciły zaległych kar z tytułu przekroczenia prędkości zarejestrowanych przez fotoradary. W przypadku nieuregulowania zaległej należności w miejscu kontroli, policjant ma prawo uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę i zatrzymać dokumenty lub tablice rejestracyjne pojazdu. W celu zweryfikowania zadłużenia (i uzyskania potwierdzenia dla firmy leasingowej) - po jego spłaceniu/uiszczeniu zadłużenia - można kontaktować się ze Służbą Celną wskazując okoliczności zdarzenia i numer pokwitowania/wydruku z terminala płatniczego: Urząd Celny Miasta Stołecznego Pragi ul. Washingtonova 7, 113 54 Praga 1. Odpowiedź urzędu celnego jest udzielana drogą pocztową na wskazany adres osoby fizycznej/prawnej. Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie internetowej policji czeskiej.

Aktualnie obowiązujący taryfikator i system punktowy dostępne są na stronie: BESIP.CZ

Pomoc konsularna

Aktualne informacje i ostrzeżenia dla podróżujących Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP znajdziesz na profilu @PolakZaGranica

Konsul pomoże, gdy:

  • zgubisz swój paszport i chcesz otrzymać paszport tymczasowy na powrót do kraju,
  • potrzebujesz pomocy w związku z aresztowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem,
  • szukasz adwokata - konsul może przekazać listę lokalnych prawników.

Konsul nie ma możliwości udzielenia pomocy przy:

  • organizowaniu biletów wstępu na mecze,
  • pokryciu kosztów leczenia czy pomocy prawnej,
  • opłaceniu mandatu lub złożeniu odwołania od przyznanego  mandatu,
  • reklamacji usług hotelowych,
  • poszukiwaniu skradzionych lub zagubionych rzeczy osobistych i środków transportu,
  • organizowaniu transportu lokalnego czy poszukiwaniu miejsca do zaparkowania pojazdu,
  • organizowaniu podróży do i z Czech,
  • transferze środków pieniężnych,
  • reklamacji biletów lotniczych czy na inne środki transportu,
  • rezerwacji biletów lotniczych i hoteli.

POLSKIE PLACÓWKI DYPLOMATYCZNO-KONSULARNE W CZECHACH:

WYDZIAŁ KONSULARNY I POLONII AMBASADY RP W PRADZE

adresTruhlářská 13-15, 110 00 Praga 1
telefon+420 220 400 120 
e-mail: praga.konsul@msz.gov.pl

telefon dyżurny: +420 724 984 823

KONSULAT GENERALNY RP W OSTRAWIE

adres: 702 00 Ostrawa, ul. Blahoslavova 4
telefon: +420 596 118 074
e-mail: ostrawa.konsul@msz.gov.pl
telefon dyżurny: + 420 725 061 138

Pozostań w kontakcie

Zapisz i zachowaj przy sobie adres swojego pobytu i numery telefonów kontaktowych do swoich bliskich, towarzyszy wyjazdu oraz konsula dyżurnego. Dzięki temu nie utracisz kontaktu z nimi w razie zagubienia się, hospitalizacji, kradzieży telefonu i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Pozostawiając samochód w nieznanym wcześniej miejscu, zanotuj nazwę ulicy.

W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji zgłoś się na najbliższy posterunek policji i poproś o umożliwienie kontaktu z konsulem.

Materiały

PORADNIK MSHL 2024 PRAGA OSTRAWA
PORADNIK​_MSHL​_2024​_PRAGA​_OSTRAWA.pdf 1.26MB
{"register":{"columns":[]}}