W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

111 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy podjęła decyzje w sprawie przygotowania zawodowego, budżetu i zastosowania specjalnych środków wobec Białorusi

19.06.2023

Pani Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej wraz z trójstronną delegacją polską wzięła udział w zakończonej właśnie w Genewie 111 sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy MKP (5-16 czerwca 2023 r.)

Konferencja przyjęła niemal jednogłośnie Zalecenie dotyczące wysokiej jakości przygotowania zawodowego. 

Po długiej i trudnej dyskusji Konferencja przyjęła również Program i Budżet Międzynarodowej Organizacji Pracy na lata 2024 – 25 w wysokości 879 800 000 USD. 

Międzynarodowa Konferencja Pracy zdecydowała o zastosowaniu specjalnych środków na podstawie art. 33 wobec Białorusi w związku z nieprzestrzeganiem przez to państwo postanowień Konwencji nr 87 dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych z 1948 r. i Konwencji nr 98 dotyczącej zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych z 1949 r. i niewdrożenia od 2004 r. zaleceń Komisji Śledczej powołanej do zbadania naruszeń. Zgodnie z rezolucją przyjętą przez MKP porządek obrad przyszłych sesji MKP ma każdorazowo obejmować specjalne posiedzenie Komitetu ds. stosowania standardów ws. realizacji przez Białoruś postanowień Konwencji nr 87 i 98, do momentu wykonania zaleceń Komisji Śledczej. Ponadto, członkowie MOP zostaną wezwani do dokonania przeglądu stosunków, jakie mogą mieć z rządem Białorusi w celu podjęcia odpowiednich środków uniemożliwiających rządowi w Mińsku wykorzystanie takich stosunków do naruszania praw pracowniczych. Na podstawie rezolucji Dyrektor Generalny jest zobowiązany do poinformowania innych organizacji międzynarodowych o niestosowaniu się białoruskiego rządu do zaleceń Komisji Śledczej oraz do wezwania tych organizacji do ponownej weryfikacji współpracy nawiązanej z Białorusią. Art. 33 został uruchomiony dopiero po raz drugi w ponad stuletniej historii MOP. 

W wyniku dyskusji okresowej Konferencja przyjęła również konkluzje dotyczące ochrony pracy oraz konkluzje w sprawie sprawiedliwej transformacji w kierunku zrównoważonych środowiskowo gospodarki i społeczeństwa dla wszystkich. 

Delegat rządowy, Pani Barbara Socha, podsekretarz stanu w MRiPS oraz delegaci pracodawców – Michał Maksymiuk (przedstawiciel Pracodawców Pomorza zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan) i pracowników – Ewa Kędzior (reprezentująca NSZZ „Solidarność”) wzięli udział w dyskusji ogólnej na sesji plenarnej, której podstawą był raport Dyrektora Generalnego pt. „Działanie na rzecz sprawiedliwości społecznej”. 

Członkini delegacji rządowej, I sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP w Genewie, Joanna Żeber, pełniła podczas MKP funkcję sprawozdawcy Komitetu ds. stosowania standardów i prezentowała raport tego Komitetu podczas sesji plenarnej. 

W trakcie MKP odbył się Światowy Szczyt Pracy z udziałem głów państw i rządów, który był poświęcony dyskusji nad propozycją Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy Gilberta Houngbo – Globalna Inicjatywa na rzecz sprawiedliwości społecznej. 

Więcej informacji - w tym teksty przyjętego Zalecenia i konkluzji - znajduje się na stronie https://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/111/lang--en/index.htm 
 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}