W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), European Economic and Social Committee (EESC) to organ doradczy Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Opinie dla tych instytucji przedstawia z własnej inicjatywy lub na ich wniosek, jeżeli taki wymóg przewidują postanowienia Traktatu.

Pominięcie konsultacji w tym przypadku stanowi uchybienie proceduralne i może stanowić podstawę do zaskarżenia decyzji do Trybunału Sprawiedliwości. Opinie są przyjmowane na zgromadzeniu plenarnym Komitetu zwykłą większością głosów i publikowane następnie w “Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej".
Komitet jest reprezentacją różnych środowisk społeczno-gospodarczych zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego.

Członków Komitetu mianuje Rada podejmując decyzję jednomyślnie, spośród  kandydatów przedstawionych przez państwa członkowskie, po zasięgnięciu opinii Komisji Europejskiej i organizacji europejskich reprezentujących różne dziedziny życia gospodarczego i społecznego. Członkowie powinni wykonywać swoje funkcje w sposób całkowicie niezależny, w ogólnym interesie UE.

EKES działa na podstawie art. 13 Traktatu o Unii Europejskiej,  art. 300-304 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Protokołów nr 7 i 36 do Traktatu Lizbońskiego oraz Regulaminu.

Liczba członków Komitetu nie przekracza 350 (po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE wynosi 329). Pracują oni  w trzech grupach: I – pracodawców, II – pracobiorców, III – interesów różnych. Komitet składa się z sześciu wyspecjalizowanych sekcji, których liczba może zostać zwiększona. Każdy przedstawiciel Komitetu (z wyjątkiem przewodniczącego) musi należeć do przynajmniej jednej sekcji (ale nie więcej niż dwóch), gdzie sprawuje 2, 5 – letnią kadencję.

Niemcy, Francja i Włochy mają po 24 przedstawicieli, Hiszpania i Polska – po 21, Rumunia – 15, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Holandia, Portugalia, Szwecja i Węgry – po 12, Chorwacja, Dania, Finlandia, Irlandia, Litwa i Słowacja – po 9, Estonia, Łotwa i Słowenia – po 7, Cypr i Luksemburg – po 6 i Malta – 5. Mandat członkowski Komitetu trwa pięć lat. 

Więcej informacji nt. EKES znajduje się na stronie: https://www.eesc.europa.eu/pl 
 

{"register":{"columns":[]}}