W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia

26.07.2022

W dniu 26 lipca 2022 r. pod przewodnictwem Pani Krystyny Ptok (FZZ) – w formie wideokonferencji – odbyło się posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego RDS ds. ochrony zdrowia z udziałem Pana Piotra Brombera Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pana Krzysztofa Saczka, Głównego Inspektora Sanitarnego, stałych członków Zespołu oraz przedstawicieli: Pracodawców RP, Związku Pracodawców Polskich, BCC, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność”

Głównym tematem spotkania był stan przygotowań do kolejnej fali epidemii COVID-19 – kwestie organizacyjne, finansowe, pracownicze.

Prof. Anna Piekarska szefowa Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi, która na spotkaniu reprezentowała Pracodawców RP, zwróciła uwagę, że szpitalom kończą się zapasy leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu COVID-19.  Zapytała, czy przewidziane jest uzupełnienie rezerw lekowych.  Chodzi m.in. o remdesiwir i molnupirawir, które pozwalają skrócić czas leczenia lub uniknąć hospitalizacji. Aby szpitale nie zostały sparaliżowane,       POZ-y powinny dysponować lekami, które można podać we wczesnej fazie choroby.

Pan Łukasz Szmulski - Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ podkreślił, że zasoby leków są wysokie i były konsultowane m.in. z prof. Andrzejem Horbanem, konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych, a resort pozostaje w stałym kontakcie z ich producentami. Przyznał jednocześnie, że rząd zrezygnował z zakupu molnupirawiru, a zainteresowanie gabinetów POZ lekami było nikłe.

Kolejnym poruszonym tematem była kwestia finansowania świadczeń cowidowych i ewentualnego powrotu dodatków dla medyków pracujących bezpośrednio z zakażonymi pacjentami. Pytała o to prof. A. Piekarska i Pan Wojciech Wiśniewski – ekspert ds. ochrony zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia (MZ) i Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) poinformowali o braku możliwości powrotu specjalnego trybu  finansowania świadczeń covidowych, w tym ponownego wprowadzenia dodatków covidowych.  O finansowaniu i doposażeniu szpitalnych oddziałów zakaźnych będzie mówił jeszcze 28 lipca szef resortu, Adam Niedzielski, na specjalnie zwołanym briefingu prasowym.

Pan Mariusz Kisiel, prezes Związku Aptek Franczyzowych, dopytywał przedstawicieli resortu czy są plany objęcia personelu medycznego i techników farmaceutycznych szczepieniem  czwartą dawką preparatu przeciwko COVID-19, bowiem mają oni kontakt z chorymi i zachodzi ryzyko zarażenia się od pacjentów.

Pan Piotr Więcławik, dyrektor Departamentu Innowacji w MZ, tłumaczył, że resort zwrócił się o rekomendacje w tej sprawie do Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, ale "jedynymi wskazaniami do podania dawki przypominającej powinny być w tej chwili wiek i zaburzenia odporności". Zarówno EMA, jak i Zespół nie rekomenduje rozszerzenia szczepień czwartą dawką na konkretne grupy zawodowe. 

Poinformowano członków Zespołu, że Naczelna Izba Aptekarska zwróciła się do Ministra Zdrowia o rozszerzenie dotychczasowego zakresu szczepień wykonywanych w aptekach obejmujących szczepienia przeciw wirusowi SARS-CoV-2, o szczepienia przeciw grypie oraz przeciw pneumokokom. Autorzy wskazują, że w aptekach wykonano prawie 2 mln szczepień, w tym 1,8 mln przeciwko koronawirusowi. Rozszerzenie zakresu szczepień m.in. umożliwi odciążenie kadry medycznej zaangażowanej w prowadzenie szczepień i skróci ścieżkę pacjenta, który chce się zaszczepić.

Następnie poruszono kwestie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych w związku z rosnącą liczbą zakażeń. Przedstawiciel MZ odpowiedział, że nie należy spodziewać się obostrzeń, będą raczej zalecenia, aby w miejscach gdzie nie można zachować dystansu, kiedy jest nas dużo – lotnisko, tramwaj, autobus, pociąg, centra handlowe wtedy zakładać maseczkę.

Uzgodniono, że na kolejnym posiedzeniu Zespołu odbędzie się dyskusja dotycząca zapewnienia opieki (DPS) nad osobami szczególnie narażonymi na ciężki przebieg zakażeń oraz powikłania po COVID - 19. Do dyskusji doproszeni będą przedstawiciele MZ i MRiPS.

{"register":{"columns":[]}}