W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego

08.05.2023

Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego wzięła udział w posiedzeniu plenarnym Rady, które poświęcone było dyskusji o Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony: Piotr Duda – Przewodniczący NSZZ „Solidarność, Magdalena Rzeczkowska – Minister Finansów, Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego – Łukasz Bernatowicz, Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Jacek Męcina – Konfederacja Lewiatan. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego oraz flagi.

Spotkanie odbyło się 8 maja 2023 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W posiedzeniu udział wzięli Magdalena Rzeczkowska – Minister Finansów, Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Piotr Pyzik – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Piotr Bromber – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Kamila Król – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Minister Finansów – Magdalena Rzeczkowska przedstawiła informacje na temat Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (WPFP). Poinformowała, że głównym elementem WPFP jest Program Konwergencji. Aktualizacja 2023 (APK). Program przedstawia średniookresowy scenariusz sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych do 2026 r. Przyjęty scenariusz  zakłada, że w 2023 r. tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyhamuje a realny PKB wzrośnie o 0,9%. W latach 2024-26 nastąpi ożywienie gospodarki – tempo wzrostu PKB wyniesie odpowiednio 2,8%, 3,2% oraz 3,0%. Wskazała, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo obniżać do poziomu jednocyfrowego na koniec 2023 roku, a w ujęciu średniorocznym wyniesie 12,0%. W kolejnych latach inflacja nadal będzie spadać, lecz dynamika tego spadku będzie nieco wolniejsza. Wymieniła główne czynniki wpływające na obniżenie inflacji, którymi są: stabilizacja cen surowców energetycznych i żywności na rynkach światowych, niska dynamika spożycia prywatnego zwłaszcza w bieżącym roku i restrykcyjna polityka pieniężna.
Ponadto poinformowała, że Polska pozostaje krajem o bardzo niskiej stopie bezrobocia. Szacuje się, że stopa bezrobocia według BAEL w 2023 roku jedynie nieznacznie wzrośnie do 3,2% w 2023 roku w związku z pogorszeniem koniunktury. W kolejnych latach bezrobocie będzie utrzymywało się na niskim poziomie (ok. 3,0%).
W dalszej części wypowiedzi nadmieniła,  że w 2023 roku wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych ukształtują się na poziomie 46,6% PKB, zaś w kolejnych latach wydatki sektora będą spadać, aby w 2026 r. wynieść 43,8% PKB. Scenariusz makrofiskalny zakłada, że w latach 2023-26 dług sektora wzrośnie z 50,5% PKB do 55,4% PKB. Prognozowany wzrost długu mimo spadku deficytu wynikać będzie głównie z prefinansowania zakupów sprzętu militarnego, które Polska znacząco zwiększyła w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Minister Marlena Maląg zabierając głos w dyskusji poinformowała, że rząd nieustanie wspiera polskie rodziny i polską gospodarkę. Zaznaczyła, że pomimo trudnych czasów, toczącej się wojny na Ukrainie rząd dokłada wszelkich starań, aby Polska dynamicznie się rozwijała zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i w zakresie inwestowania w kapitał ludzki. Minister M. Malag wspomniała również o wparciu seniorów i świadczeniach emerytalno-rentowych. Poinformowała, że 13. emerytura to świadczenie, które jest ustawowo przyjęte i wypłacane na stałe od 2019 r. Natomiast odnosząc się do 14. emerytury  zaznaczyła, że projekt ustawy został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. 

Jacek Męcina - Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych przedstawił informacje z  przebiegu dyskusji na temat Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Poinformował, że na forum Zespołu stronie pracowników i stronie pracodawców nie udało się wypracować wspólnego stanowiska do przedłożonego dokumentu.

Następnie odbyła się dyskusja z udziałem partnerów społecznych. Strona społeczna zwróciła uwagę na konieczność podjęcia dyskusji nad zmianą modelu kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Ponadto zwrócono uwagę na kwestię świadczeń emerytalno-rentowych w związku z wysoką inflacją i rozważenie dwukrotnej ich waloryzacji w ciągu roku. Wskazano na kontunuowanie działań osłonowych w związku ze wzrostem cen energii oraz udzielania pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Poruszono kwestę braku środków z KPO oraz możliwości wydatkowania tych środków na inwestycje do roku 2026. Zwrócono również uwagę  na zadłużenie Polski, które ma wzrosnąć w ciągu dekady do niebezpiecznego poziomu 70 proc. PKB. Poruszono kwestię wysokości płacy minimalnej.

Ponadto na forum Rady przyjęto następujące uchwały:

  • Uchwałę Nr 62 Rady Dialogu Społecznego w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Rady Dialogu Społecznego za 2022 r. 
  • Uchwałę Nr 120  strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie realizacji kamienia milowego z Krajowego Planu Odbudowy dotyczącego usprawnienia procesu stanowienia prawa. 
  • Uchwałę Nr 121  strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego  w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym. 
{"register":{"columns":[]}}