Powrót

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego

11.12.2025

Dyskusja dotycząca Strategii Rozwoju Polski do 20235 r. była tematem posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Jana Klima - Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony: Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Jan Klimek – Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Sebastian Gajewski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Łukasz Bernatowicz – Business Centre Club. W tle siedzących dwie flagi: UE i Polski oraz baner z napisem Rada Dialogu Społecznego.

Spotkanie odbyło się 11 grudnia 2025 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W posiedzeniu udział wziął Maciej Berek – Minister do spraw Nadzoru nad Wdrażaniem Polityki Rządu w KPRM, Hanna Majszczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Sebastian Gajewski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,  Izabela Ziętka – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Monika Sikora – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Wrona – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Adam Andruszkiewicz - Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciele Ministerstwa Energii, Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Przewodniczący Rady – Jan Klimek wskazał, że Strategia Rozwoju Polski do 2035 r. to kluczowy dokument strategiczny polskiego państwa, określający cele i kierunki rozwoju kraju w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym.

Następnie Monika Sikora – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiała istotne informacje dotyczące Strategii. Poinformowała, że Strategia określa trzy główne cele dla polityki rozwoju państwa: 1 cel - łagodzenie zmian demograficznych i adaptacja do nich; 2 cel -  tworzenie warunków dla konkurencyjnej i sprawiedliwej gospodarki, z poszanowaniem dla środowiska i klimatu; 3 cel – wzmocnienie bezpieczeństwa, odporności i sprawności państwa oraz cel horyzontalny - zrównoważony rozwój terytorialny oparty na policentrycznej sieci osadniczej. Wskazała, że w trakcie konsultacji publicznych otrzymano ponad 6 tys. uwag.
Ponadto minister M. Sikora poinformowała, że postulat, który wpłynął od członków Rady Dialogu Społecznego dotyczący większego włączenia strony społecznej w monitorowanie i realizacje Strategii zostanie uwzględniony. Dodała, że podjęto decyzję iż Zespół ds. Pracy Strategicznej, odpowiadający za koordynację procesu wdrażania Strategii, zostanie rozszerzony o przedstawicieli: partnerów społecznych (RDS), samorządów skupionych w KWRiST oraz organizacji obywatelskich. Ponadto odnosząc się do postulatów w zakresie wzmocnienia części Strategii poświęconej spójności społecznej zostaną uwzględnione dodatkowe miary poświęcone temu zagadnieniu oraz działania gwarantujące tę spójność. Podkreśliła, że w działaniach na rzecz rozwoju firm większy nacisk zostanie położony na adaptację nowych technologii. 
Zaznaczyła, że w drugiej połowie grudnia 2025 r. zostanie przedstawiona nowa wersja Strategii do uzgodnień międzyresortowych.

Adam Andruszkiewicz - Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP odnosząc się do Strategii wyraził zadowolenie za ujęcie  zagadnienie  demografii jako  jednego z celów priorytetowych. Podkreślił, że w związku z zagrożeniami demograficznymi Prezydent RP powołał Radę ds. Rodziny i Demografii, która będzie pracowała nad projektami demograficznymi. Ponadto odnosząc się do kwestii gospodarczych wskazał na brak odniesienia się do sprawiedliwej transformacji energetycznej. Zwrócił uwagę na istotną kwestię jaką jest innowacyjna gospodarka jak również na strategiczne inwestycje. Nadmienił o wspieraniu polskich koncernów zbrojeniowych. 

Strona związkowa odnosząc się do przedstawionej informacji wskazała m.in., że dokument nie uwzględnia roli i potencjału Rady Dialogu Społecznego,  Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, Trójstronnych Zespołów Branżowych jako partnera w strategii rozwoju. Podkreślono, że należy znacząco wzmocnić instrumenty wykonawcze w obszarze pracy, wynagrodzeń, dialogu społecznego oraz powiązania inwestycji z jakością zatrudnienia i sprawiedliwością społeczną. Brak jest również wyraźnie zdefiniowanej polityki przemysłowej. Uznano za istotną kwestię podniesienia jakości miejsc pracy w gospodarce. Zaznaczono, że elastyczność rynku pracy może być zjawiskiem pozytywnym wyłącznie wówczas, gdy towarzyszą jej silne systemy ochrony pracujących, wysoka jakość usług publicznych oraz aktywny dialog między partnerami społecznymi. 

Strona pracodawców zwróciła uwagę na pogłębiający się kryzys demograficzny. Zauważyła, że inwestycje są warunkiem koniecznym zarówno do wzrostu zasobu kapitału jak i do wzrostu produktywności pracy. Podkreślono, że strona pracodawców docenia powstanie dokumentu, który będzie  wyznaczał długofalowe kierunki rozwoju kraju.  Pracodawcy wyrazili zadowolenie co do deklaracji MFiPR w kwestii włączenia Rady Dialogu Społecznego w proces monitorowania realizacji Strategii. Ponadto uznają za słuszne, że na pierwszym miejscu stawiana jest kwestia bezpieczeństwa i obronności kraju. Zwrócili uwagę na brak większych inwestycji w cyberbezpieczeństwo, które będą potrzebne m.in. z perspektywy biznesu. Ponadto w dokumencie brak jest deklaracji związanej z uproszczeniem systemu podatkowego.

Podczas posiedzenia strona społeczna Rady Dialogu Społecznego przyjęła Uchwałę nr 143 ws. poprawy skuteczności prowadzenia polskiej dyplomacji poprzez przyjęcie podejścia obejmującego cała administrację rządową.
 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}