W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego

04.06.2024

4 czerwca 2025 roku, pod przewodnictwem p. Henryka Piątkowskiego, współprzewodniczącego ze strony związkowej odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego.

Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli - Pan Arkadiusz Marchewka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pan Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pan Jacek Czerniak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 
Na wstępie spotkania przyjęto  zmiany w Regulaminie Trójstronnego Zespołu do Spraw Żeglugi Rybołówstwa Morskiego uzgodnione na posiedzeniu w dniu 8 października 2024 r. W skład strony pracodawców zostali włączeni przedstawiciele Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych.
  
Następnym omawianym tematem był aktualny status projektu ustawy o ubezpieczeniach społecznych marynarzy. Projekt ww. ustawy zawiera propozycje regulacji, które przewidują objęcie marynarzy preferencyjnymi zasadami podlegania ubezpieczeniom społecznym i ustalania podstawy wymiaru składki ze względu na posiadany status zawodowy. Podczas wspólnego posiedzenie sejmowych Komisji ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w dniu 3 czerwca br. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Omówiono również sprawy międzynarodowych umów dwustronnych w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. Wyznaczenie kierunków międzynarodowych działań Polski w omawianym obszarze powinna poprzedzać analiza pod kątem obowiązującego prawa, uwzględnienie szerokiego kontekstu polityczno – gospodarczo - społecznego oraz zasadności podejmowania przez Polskę zobowiązań. Ustalono, że zostanie powołana grupa robocza, pod przewodnictwem  MRPiPS, celem omówienia kwestii umów dwustronnych dotyczących zabezpieczeń społecznych marynarzy. 

Ponadto przedstawiono podejmowane przez pracodawców kierunki form zatrudniania członków załóg statków na przykładzie załogi statku Oceania, oraz  rolę i zadania administracji morskiej w kontekście ustawy o pracy na morzu.

Strona Rządowa  przedstawiła informację na temat aktualnego statusu rozwiązań projektowanych w ustawie o zmianie niektórych ustaw celem wsparcia przedsiębiorstw żeglugowych.

{"register":{"columns":[]}}