W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

04.05.2023

Informacja Ministerstwa Finansów na temat Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (WPFP)  na lata 2023-2026 oraz dyskusja dotycząca wypracowania wspólnego stanowiska stron w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa była przedmiotem posiedzenia Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Spotkanie odbyło się 4 maja 2023 r. w formie wideokonferencji. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowała Barbara Socha – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister P. Patkowski poinformował, że głównym elementem WPFP jest Program Konwergencji. Aktualizacja 2023 (APK). Program przedstawia średniookresowy scenariusz sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych do 2026 r. Przyjęty scenariusz zakłada, że w 2023 r. tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyhamuje a realny PKB wzrośnie o 0,9%. W latach 2024-26 nastąpi ożywienie gospodarki – tempo wzrostu PKB wyniesie odpowiednio 2,8%, 3,2% oraz 3,0%. Wskazał, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo obniżać do poziomu jednocyfrowego na koniec 2023 roku, a w ujęciu średniorocznym wyniesie 12,0%. W kolejnych latach inflacja nadal będzie spadać, lecz dynamika tego spadku będzie nieco wolniejsza.
Nadmienił, że w 2023 roku wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych ukształtują się na poziomie 46,6% PKB, zaś w kolejnych latach wydatki sektora będą spadać, aby w 2026 r. wynieść 43,8% PKB. Scenariusz makro-fiskalny zakłada, że w latach 2023-26 dług sektora wzrośnie z 50,5% PKB do 55,4% PKB. Prognozowany wzrost długu mimo spadku deficytu wynikać będzie głównie z prefinansowania zakupów sprzętu militarnego, które Polska znacząco zwiększyła w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W dalszej części spotkania strona społeczna odniosła się do przedstawionego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2023-2026. Przedstawiła szereg pytań dotyczących m.in. wydatków na wsparcie rolników, o planowanych zmianach w podatku dochodowym od osób fizycznych, stawek VAT. Poruszono kwestię Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.  Ponadto zwrócono uwagę na kwestię świadczeń emerytalno-rentowych w związku z wysoką inflacją oraz wydatków na zdrowie. 

Stronie pracowników i stronie pracodawców Zespołu nie udało się wypracować wspólnego stanowiska do przedłożonego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.
 

{"register":{"columns":[]}}