W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

01.06.2023

1 czerwca 2022 r. odbyło się, w formie hybrydowej, posiedzenie Zespołu Problemowego ds. Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy z udziałem Pana Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej; Pana Andrzeja Bittela, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury; Pana Piotra Patkowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów oraz przedstawicieli Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W pierwszej części posiedzenia omówiono projekt Stanowiska w sprawie poparcia postulatów Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego odnośnie ustawy o rzemiośle. W projekcie Stanowiska uznano, że argumenty WRDS wychodzą naprzeciw potrzebom rozwojowym polskiego rzemiosła, są spójne z potrzebami polskiej gospodarki i nie stoją w sprzeczności z potrzebami reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych.

Z powodu braku kworum na posiedzeniu Zespołu podjęto decyzję o głosowaniu korespondencyjnym nad przyjęciem projektu Stanowiska.

Kolejnym punktem posiedzenia było omówienie i przyjęcie projektu Stanowiska strony pracowników i pracodawców Zespołu w sprawie Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku z perspektywą do roku 2032. Przewodniczący Zespołu  poinformował, że projekt Stanowiska jest wyrazem zaniepokojenia strony społecznej Zespołu dotyczycącego braku wzrostu przewozów towarowych pomimo znacznych nakładów inwestycyjnych w infrastrukturę kolejową w ostatnich latach. Zdaniem ekspertów główną przyczyną utrzymywania się niekorzystnej sytuacji są regulacje dyskryminujące kolej względem innych gałęzi transportu, w szczególności wobec transportu samochodowego. Następnie Minister A. Bittel odniósł się do kwestii omówionych w projekcie Stanowiska.

Stanowisko zostało jednomyślnie przyjęte przez członków Zespołu.

Ostatnim punktem posiedzenia było omówienie sposobu procedowania tematów skierowanych do Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy w ramach Programu Prac Rady na 2023 r. W ramach przyjętego Programu Prac Rady na 2023 r. do prac Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy skierowano trzy bloki tematyczne: bezpieczeństwo energetyczne Polski, raportowanie ESG oraz rynek pracy w Polsce. W wyniku dyskusji ustalono, że członkowie Zespołu przygotują w najbliższym czasie propozycje tematów w zakresie ww. bloków tematycznych.

{"register":{"columns":[]}}