W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

14.03.2024

14 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. W spotkaniu wzięli udział: Pan Paweł Zgórzyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Pan Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.

Zdjęcie przedstawia stół prezydialny za którym siedzą: Pan Jakub Bińkowski, Przewodniczący Zespołu oraz Pan Paweł Zgórzyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tle znajduje się baner z napisem Centrum Partnerstwa Społecznego im. Andrzeja Bączkowskiego. Nad banerem znajduje się Godło Polski. Po prawej stronie stoi flaga Polski, po lewej - flaga Unii Europejskiej

W pierwszej części posiedzenia odbyła się dyskusja nt. sytuacji na rynku przewozu osób w kontekście wchodzących w życie w czerwcu br. zmian regulacyjnych. Pan Jakub Bińkowski (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) poinformował, że w rezultacie różnych doniesień medialnych przez ostatnie 2 lata wprowadzono do porządku prawnego szereg regulacji służących zwiększeniu bezpieczeństwa w sektorze przewozu osób. Wprowadzone regulacje przyniosły zamierzone rezultaty. Zaznaczył jednak, że podczas ostatniego etapu procedowania projektu ustawy o transporcie drogowym w sejmie zaproponowano wprowadzenie obowiązkowego posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców w ramach przewozu osób. Zgodnie z polskim prawem, dostęp do krajowego prawa jazdy można uzyskać po 185 dniach pobytu w Polsce.

Pani Renata Rychter, Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury poinformowała, że od początku roku odnotowane zostało zwiększone zainteresowanie krajowymi prawami jazdy. Napływ wniosków o wydanie prawa jazdy w niektórych starostwach zwiększył się nawet 10-cio krotnie. Najistotniejszym problemem z punktu widzenia dostępu do krajowych praw jazdy jest, wynikający z przepisów unijnych, wymóg rezydencji trwający 185 dni. Ponadto, Ministerstwo Infrastruktury rozważa wprowadzenie rozwiązań usprawniających proces wymiany praw jazdy, np. umożliwienie kierowcy wystąpienie z wnioskiem o wymianę prawa jazdy zanim spełni kryterium karencji 185 dni, tak aby w momencie kiedy je spełni starosta mógł wydać nowe prawo jazdy. Poinformowała także o trwającej dyskusji nad wydłużeniem vacatio legis.

Następnie omówiono zakres prac podzespołu RDS ds. sprawiedliwej transformacji. Przedstawiciel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych poinformował, że podzespół będzie działał w ramach Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. Zadaniem podzespołu będzie przede wszystkim opiniowanie planów i strategii w ujęciu horyzontalnym. Ponadto, prace podzespołu odbywać będą się przy współpracy Zespołów Trójstronnych. Kadencja podzespołu będzie trwała 2 lata.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył planowanych na bieżący rok zmian w systemie podatkowym. Pan Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów przedstawił informację dot.: składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, PIT-u kasowego, kwoty wolnej od podatku, opodatkowania wyrobów tytoniowych nowatorskich oraz saszetek nikotynowych, nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Ostatni punkt posiedzenia dotyczył planu pracy zespołu w najbliższych miesiącach. Pan Jakub Bińkowski, Przewodniczący Zespołu, poinformował, że posiedzenia Zespołu będą odbywać się co miesiąc. Najbliższe posiedzenie będzie poświęcone tematom: Zielony Ład w kontekście konkurencyjności polskiej gospodarki oraz system kaucyjny.

Podczas posiedzenia poruszono także kwestię projektu Stanowiska strony pracowników i strony pracodawców Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy ws. wniosku o zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W Stanowisku strona pracowników oraz strona pracodawców wnioskuje o waloryzację kwot dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych o wskaźniki wzrostu minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 r., tj. o 19,4 %. Zgłoszone uwagi do projektu Stanowiska dotyczyły m.in. skorelowania w przyszłości wysokości dofinansowań z przeciętnym wynagrodzeniem. Uzgodniono, że ostateczna treść Stanowiska zostanie uzgodniona w trybie obiegowym.

{"register":{"columns":[]}}