W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. usług publicznych

23.03.2023

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznych oraz wniosek Forum Związków Zawodowych ws. priorytetów polityki oświatowej rządu, w tym wydatkowania przez MEiN środków publicznych na wspieranie organizacji pozarządowych były tematami posiedzenia Zespołu ds. usług publicznych.

W spotkaniu, które odbyło się 23 marca 2023 r. stronę rządową reprezentował Pan Dariusz Piontkowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przedstawiciel Forum Związków Zawodowych jako wnioskodawca tematu dotyczącego wydatkowania przez MEiN środków publicznych na wspieranie organizacji pozarządowych zwrócił się o przedstawienie informacji nt. zasad wydatkowania przez resort edukacji środków publicznych w ramach konkursu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego produktów wspierających system oświaty i wychowania”.

Po dyskusji uzgodniono, że do Ministerstwa Edukacji i Nauki zostaną przekazane pytania, zgodnie z wnioskiem Forum Związków Zawodowych, z prośbą o udzielenie odpowiedzi.

Kolejnym omawianym punktem był poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznych. Zakłada on m.in. zakaz  sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia. Projekt wprowadza też zasady reklamy, promocji i sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny i tauryny. Dodatkowo zakaz sprzedaży miałby obowiązywać na terenie szkół i innych placówek oświatowych. Propozycja dotyczy także wycofania możliwości sprzedaży napojów energetycznych w automatach.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia jak i Ministerstwa Sportu i Turystyki pozytywnie odnieśli się do przedstawionego projektu ustawy. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że wszelkie inicjatywy mające wpływ na zdrowie są pozytywnie postrzegane i aprobowane przez resort .

Strona społeczna zgłosiła uwagi do  projektu w tym wskazała na poważne skutki dla producentów wiążące się z załamaniem produkcji. Uzgodniono, że zostanie przygotowany projekt stanowiska, który będzie omawiany na kolejnym posiedzeniu Zespołu. 

W dalszej kolejności członkowie Zespołu dyskutowali nad przekazanymi przez Podkarpacką Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego  uchwałami:

  • Uchwałą Nr 37 Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z dnia 8 grudnia 2022 r. w związku z niewykonaniem przez część podmiotów leczniczych ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. 
  • Uchwałą Nr 38 Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z dnia 23 stycznia 2023 r. wzywającą podmioty lecznicze, organy założycielskie, organizacje związków zawodowych do podjęcia konstruktywnych negocjacji w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 
{"register":{"columns":[]}}