W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. międzynarodowych

28.07.2022

28 lipca 2022 r., w formie hybrydowej, odbyło się posiedzenie Zespołu ds. międzynarodowych, które prowadził jego Przewodniczący Janusz Pietkiewicz. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Zespołu; przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej; pozostali zaproszeni goście oraz eksperci.

W pierwszej części spotkania przyjęto protokół z posiedzenia Zespołu w dniu 22 kwietnia 2022 r., a następnie przedstawiciele KPRM, Operatora Chmury Krajowej, Palantir oraz HR Link przekazali informacje na temat nowego portalu dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy www.pracawpolsce.gov.pl. Przedstawiono m.in. genezę portalu oraz profil dotychczasowych użytkowników portalu. Poinformowano o planowanej inauguracji narzędzia dla pracodawców wspierającego proces rekrutacji, co spotkało się z zainteresowaniem strony społecznej. 
Następnie przedstawicielka MRiPS przedstawiła informacje z 110. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy (MKP), która odbyła się w dniach 27 maja – 11 czerwca br. w Genewie. W Konferencji uczestniczyło ponad 4000 delegatów reprezentujących rządy, organizacje pracowników i pracodawców ze 177 państw, w tym polska delegacja trójstronna.

Najważniejszym dokonaniem tegorocznej MKP była decyzja o włączeniu nowego prawa fundamentalnego -  bezpiecznego i higienicznego  środowiska pracy - w ramy Deklaracji dotyczącej fundamentalnych zasad i praw w pracy z 1998 r. Konferencja przyjęła poprawki do Kodeksu Konwencji o pracy na morzu z 2006 r., a także rezolucję ds. godnej pracy oraz ekonomii społecznej i solidarnej. Konferencja rozpoczęła opracowanie nowego zalecenia dotyczącego wysokiej jakości przygotowania zawodowego oraz przeprowadziła dyskusję okresową na temat celu strategicznego – zatrudnienie.

W dalszej kolejności głos zabrała przedstawicielka Pracodawców RP oraz przedstawiciel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, podsumowując prace poszczególnych Komitetów MKP oraz przebieg dyskusji plenarnych z perspektywy strony społecznej.
W kolejnej części spotkania kontynuowano dyskusję na temat działań Polski związanych z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, w tym pomocy humanitarnej świadczonej w miastach Przemyśl i Rzeszów, które otrzymały tytuł Miasta-Ratownika, wyróżnienia przyznanego im przez Prezydenta Ukrainy. Zadecydowano o przekazaniu do Prezydium Rady Dialogu Społecznego uchwał i stanowisk Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego w sprawie przydzielenia przez Komisję Europejską dodatkowych środków finansowych na pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy oraz objęcia wsparciem systemowym uczniów ukraińskich, którzy przebywali i uczyli się w Polsce przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Przedstawicielka Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) przekazała informację na temat międzynarodowej konferencji Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego „Pomoc dla Ukrainy, jej odbudowa i europejska perspektywa”, która odbędzie się w dniu 19 lipca br.  w Centrum Kongresowym ICC w Krakowie.

W punkcie dotyczącym Inicjatywy Trójmorza przekazano informacje dotyczące wyników Forum Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Siódmego Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rydze, które odbyły się odpowiednio w maju i czerwcu w Rydze. Z kolei Przewodnicząca Funduszu Trójmorza poinformowała o działaniach Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach pomocy Ukrainie oraz wskazała na celowość włączenia się EKES w działania związane z Inicjatywą Trójmorza. 

W ostatniej części spotkania przedstawiciel OPZZ poinformował, że Przewodniczący OPZZ wystosował 27 lipca br. pismo do Premiera Morawieckiego oraz Prezydenta Ukrainy wyrażające sprzeciw wobec procedowania Projektu ustawy 5371 zmniejszającej prawa pracownicze na Ukrainie. Ustawa wyłącza związki zawodowe i organizacje pracodawców z odbudowy Ukrainy. Przedstawiciel OPZZ podkreślił, że nie można usprawiedliwiać trudną sytuacją na Ukrainie tego typu działań przeciwko przestrzeganiu praw pracowniczych – stanowiących jeden z fundamentów wartości europejskich. Poinformował, że pismo w tej sprawie zostało skierowane również do Przewodniczącej von der Leyen, Przewodniczącego Michela, Wysokiego Przedstawiciela Borrella oraz Przewodniczącej Metsoli przez sekretarzy generalnych Europejskiej i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych oraz Paneuropejskiej Rady Regionalnej.

Przewodniczący, nawiązując do wypowiedzi przedstawiciela OPZZ przypomniał, że 16 czerwca br. EKES przyjął rezolucję ws. Ukrainy, która w punkcie 35 wskazuje na konieczność zwiększenia wsparcia za pośrednictwem funduszy unijnych i ostrzega przed pretekstem wojny do zmniejszania praw pracowniczych.

Na zakończenie przedstawicielka NSZZ Solidarność przekazała szczegółowe informacje na temat priorytetów prezydencji czeskiej w Radzie Unii Europejskiej.

{"register":{"columns":[]}}