W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. międzynarodowych

24.03.2023

W dniu 24 marca 2023 r. odbyło się – w formule hybrydowej - posiedzenie Zespołu ds. międzynarodowych, które prowadził jego Przewodniczący, Janusz Pietkiewicz.

Na zdjęciu widać salę, w której odbywa się Posiedzenie Zespołu problemowego ds. międzynarodowych. W centrum zdjęcia, przed banerem z napisem "Rada Dialogu Społecznego" siedzi Przewodniczący Zespołu, który przemawia do mikrofonu, trzymając w dłoniach kartkę papieru i patrzy w obiektyw. Na stole przed nim i obok leżą kartki papieru, niebieska teczka i filiżanka na talerzyku. Po prawej i lewej stronie baneru stoją flagi Polski i UE, a nad banerem zawieszone jest Godło Polski,
Po prawej stronie od Przewodniczącego, siedzą dwie przedstawicielki MRiPS widoczne z profilu. Na stole przed nimi leżą notatki, teczka, długopis i szklanka z sokiem oraz kubek z kawą.

fot. Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog"

Obrady Zespołu skupiły się na dwóch punktach:
- 111. sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy (5 – 16 czerwca 2023 r.),
- Wymiana informacji nt. pomocy humanitarnej i logistycznej udzielanej uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Polsce.

Przedstawicielka MRiPS przedstawiała program 111. sesji MKP oraz sprawy techniczno-organizacyjne związane z udziałem w niej trójstronnej delegacji polskiej. Porządek MKP będzie obejmował m.in. takie kwestie jak: przygotowanie zawodowe (działalność  normotwórcza,  druga  dyskusja); dyskusja okresowa na temat celu strategicznego – ochrona socjalna (ochrona pracy) w ramach z follow-up Deklaracji MOP dotyczącej sprawiedliwości społecznej na rzecz uczciwej globalizacji; sprawiedliwa transformacja, z uwzględnieniem polityki przemysłowej i technologii, w kierunku zrównoważonych ekologicznie gospodarek i społeczeństw dla wszystkich (ogólna dyskusja); uchylenie jednej międzynarodowej konwencji pracy i wycofanie czterech konwencji, jednego protokołu i 18 zaleceń (instrumenty  te dotyczą pracy na morzu i tematyka nimi objęta zawarta jest w MLC); projekt konwencji i zalecenia dotyczących częściowej rewizji 15 międzynarodowych instrumentów pracy w związku z włączeniem bezpiecznego i higienicznego środowiska pracy do podstawowych zasad i praw w pracy MOP; działania na mocy art. 33 Konstytucji MOP mające na celu zapewnienie przestrzegania przez Rząd Białorusi zaleceń komisji śledczej. Konferencja, po okresie pandemii, kiedy odbywała się w formule on-line lub hybrydowej, wraca do formatu osobistego udziału.

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciele urzędu pracy w Warszawie, Urzędu Miasta Rzeszów, Urzędu Miasta Kraków, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Nauczycielstwa Polskiego i członkowie Zespołu przekazali informacje na temat zaangażowania i działań podejmowanych w zakresie pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy, w tym pomocy humanitarnej. Przedstawiono także informacje na temat działań EKES-u w sprawie Ukrainy a także na temat wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

{"register":{"columns":[]}}