W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia

08.05.2023

8 maja 2023 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Pan Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. W posiedzeniu uczestniczyli również Pan Daniel Rutkowski, Zastępca Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), Pani Małgorzata Dziedziak, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Operacyjnych. oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Pierwszym punktem posiedzenia Zespołu była informacja na temat wdrażania znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w tym informacja o aktualnych pracach nad retaryfikacją świadczeń medycznych, która wejdzie w życie 1 lipca 2023 r. Przedstawiciel Agencji  Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji poinformował, że Minister Zdrowia zlecił AOTMiT przygotowanie raportu dot. uwzględniania zmian sposobu lub poziomu finansowania świadczeń oraz wydania rekomendacji. Na tej podstawie zebrano dane od poszczególnych podmiotów leczniczych mających umowy z NFZ  dot. poziomu wynagradzania. Dane zebrano od 20% podmiotów, które odpowiedzialne są za 67% wartości umów z NFZ. W 2023 roku dane dostarczyło o 10% więcej podmiotów niż w roku poprzednim. Minister M. Miłkowski podkreślił, że wyniki raportu oraz rekomendacje będą analizowane przez Ministerstwo Zdrowia w celu usprawnienia procesu wdrażania znowelizowanej ustawy.

Kolejnym punktem posiedzenia była kwestia lecznictwa uzdrowiskowego. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że ze względu na liczne uwagi zgłaszane do projektu ustawy o leczeniu uzdrowiskowym w procesie konsultacji resort złożył wniosek o usunięcie ww. projektu ustawy z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Poinformował, że dotychczas zostały przygotowane dwa rozporządzenia: wprowadzające e-skierowanie, które po 30 czerwca br. będzie wymagane w lecznictwie uzdrowiskowym oraz zmieniającego rozporządzenie dot. wymogów względem personelu w uzdrowiskach.

Następnie przedstawicielka Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła informację na temat wdrażania ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Omówiła zaewidencjonowane i wypłacone kwoty przez NFZ w pierwszym kwartale br. m.in. na: świadczenia wysoko specjalistyczne, zadania zespołu ratownictwa medycznego, leki w ramach programu 75+ oraz ciąża+, programy zdrowotne Hemofilia i AIDS oraz zakup szczepionek obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych. Zapewniła, że środki są przekazywane w terminach.

W dalszej części posiedzenia poruszono kwestie projektowanych zmian prawnych ujętych w KPO oraz harmonogramu ich wdrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem planowanego terminu skierowania do konsultacji publicznych projektów ustaw. Przedstawicielka  Ministerstwa Zdrowia przedstawiła informację na temat przyczyn dokonania rewizji KPO oraz harmonogramu prac. Rewizja KPO wynika m.in. z ustanowienia w 2022 r. nowego instrumentu finansowego nakierowanego na uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji oraz inflacji. Prace nad rewizją koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Konsultacje społeczne projektu rewizji trwają od 18 kwietnia do 9 maja bieżącego roku. Następnie na przełomie maja i czerwca MFiPR planuje przedstawić Komisji Europejskiej wstępną propozycję rewizji KPO. Ostateczna propozycja musi zostać przekazana KE do końca sierpnia br. Do końca 2023 r. KE powinna zatwierdzić rewizję. Następnie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przedstawili informacje dot. projektowanych zmian w zakresie funduszu wsparcia szpitali, kadr medycznych oraz dokumentu o zakres wsparcia zmian struktury organizacyjnej szpitali powiatowych w zakresie opieki długoterminowej lub geriatrycznej na poziomie lokalnym.

Następnie Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował o pracach legislacyjnych prowadzonych w resorcie. Obecnie trwają prace nad:

  • projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych,
  • projektem ustawy o zmianie ustawy o centrum medycznym kształcenia ustawicznego,
  • projektem ustawy o zmianie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym,
  • projektem ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw,
  • projektem ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
{"register":{"columns":[]}}