W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Motoryzacyjnego

15.05.2023

15 maja 2023 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Motoryzacyjnego. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pani Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pan Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W pierwszej części posiedzenia przedstawiciel strony pracodawców przedstawił informację na temat  wpływu regulacji unijnych ws. wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych spalinowych samochodów osobowych od 2035 r. i możliwości stosowania paliw syntetycznych (e-paliw) oraz norm emisji spalin Euro 7/VII na sektor motoryzacyjny w Polsce. Podkreślił, ze przemysł motoryzacyjny jest znaczącą częścią  polskiej gospodarki i wszystkie regulacje wpływające na przemysł motoryzacyjny i mobilność będą miał duży wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy naszego kraju. Głównym problemem jest szybkość wprowadzania regulacji unijnych dotyczących sektora motoryzacyjnego. W przemyśle motoryzacyjnym widoczny jest wzrost znaczenia produkcji komponentów do produkcji samochodów oraz produkcji baterii litowo-jonowych. Ponadto przedstawił czynniki wpływające na stan zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym. Minister Ireneusz Zyska poinformował, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace m.in. nad programem dofinansowania budowy infrastruktury paliw alternatywnych, zarówno stacji ładowania pojazdów elektrycznych jak i stacji tankowania wodoru. Pod nadzorem Ministra Klimatu i Środowiska powołano komitet monitorujący realizację planu elektromobilności przyjętego w 2017 r. przez Radę Ministrów. Poinformował również o działaniach związanych z rozwojem OZE, m.in. zakontraktowane projekty farm fotowoltaicznych, farm wiatrowych na lądzie i morskiej energetyki wiatrowej oraz projekty związane z energetyką jądrową. Następnie przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii przypomniał o Strategii Produktywności 2030, która określa horyzontalne działania w ramach polityki przemysłowej do 2030 r. Jednym z mechanizmów Strategii jest kontrakt branżowy Projekt dokumentu programowego przygotowanego przez organizacje reprezentatywne branży zostanie poddany analizie po przekazaniu do Ministra Rozwoju i Technologii.

W dalszej części posiedzenia omówiono sytuację na rynku pracy w sektorze motoryzacyjnym w kontekście zapowiedzi dotyczących ograniczenia produkcji i zwolnień grupowych w zakładzie produkcji silników spalinowych FCA Powertrain Poland, Magneti Marelli Sosnowiec oraz MAN Starachowice. Poruszono również kwestię likwidacji zakładu Volvo we Wrocławiu. Zgodnie z przekazaną informacją na ukończeniu jest proces przygotowywania pakietu socjalnego, który zostanie przedstawiony na spotkaniu z pracownikami zakładu.

{"register":{"columns":[]}}