W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Antigua i Barbuda

Ostrzeżenia dot. COVID-19


 

Bezpieczeństwo

Antigua i Barbuda leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

Rząd Antigui i Barbudy ogłosił wprowadzenie dodatkowych działań mających ograniczyć rozpowszechnianie się epidemii COVID-19 na wyspach:

 1. Na terenie kraju obowiązuje okres zagrożenia epidemicznego do dnia 30 czerwca 2021 r.;
 2. Bary i siłownie pozostają zamknięte;
 3. Plaże czynne od 5:00 do 18:00 w celach rekreacyjnych bądź wykonywania ćwiczeń;
 4. Godzina policyjna od 23:00 do 5:00 obowiązuje do 30 czerwca 2021 r.;
 5. Lotnisko V.C. Bird International Airport pozostaje otwarte na loty międzynarodowe i regionalne; 
 6. Port morski The Antigua Port Authority pozostaje otwarty na statki towarowe i turystyczne pod warunkiem zachowania protokołów bezpieczeństwa;
 7. Obowiązek posiadania negatywnego testu PCR COVID, zrobionego w ciągu siedmiu dni poprzedzających wjazd do kraju;
 8. Wszyscy pasażerowie po wypełnieniu specjalnego formularza „Health Declaration Form” są poddawani obowiązkowej kwarantannie (14 dni);
 9. Kwarantanna odbywa się w specjalnych, wyznaczonych przez władze miejscach (opłata 100 dolarów wschodnio karaibskich za dzień); osoba po przylocie dostaje specjalną monitorującą bransoletkę;
 10. Powyższe procedury nie dotyczą dzieci poniżej 12 roku życia;
 11. Pasażerowie prywatnych łodzi i jachtów mają obowiązek zgłoszenia faktu przekroczenia morza terytorialnego Antigui i Barbudy używając kanału VHF Channel 16; zgłoszenia należy dokonać na przynajmniej 6 godzin przed przekroczeniem wód terytorialnych.

Wszystkie osoby, które potrzebują informacji w sprawie COVID-19 lub podejrzewają zakażenie proszone są o kontakt pod numerem telefonu: +1 268 462 68 43.

Przypominamy że obowiązkowe jest używanie masek ochronnych w następujących przypadkach:

 • podczas korzystania ze środków transportu zbiorowego;
 • miejscach użyteczności publicznej takich jak: banki, apteki, sklepy i tym podobne;
 • w miejscach gdzie niemożliwe jest zachowanie 1 metra odległości;
 • w przypadku osób z symptomami choroby oddechowej;
 • w grupach podwyższonego ryzyka takich jak: osoby 70+, osoby z chorobami krążenia, u osób z obniżona odpornością. 

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

W przypadku pobytu do 90 dni obowiązuje ruch bezwizowy. Wymagana ważność paszportu: 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju.

Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny oraz udokumentować posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy nie określają jednak kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu.

Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 20 USD.

Ubezpieczenie

Uznawane są wyłącznie ubezpieczenia międzynarodowe.

Zdrowie

Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne.

W nagłych przypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a także odpłatną w prywatnych klinikach. Koszt prywatnej wizyty wynosi ok. 25-40 USD.

Odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale po okazaniu ważnego polskiego prawa jazdy można również uzyskać czasowe, 3-miesięczne pozwolenie na prowadzenie pojazdów samochodowych (koszt - ok. 20 USD).

Cło

Należy deklarować wwożone i wywożone kwoty przekraczające 10 tys. USD. Ograniczenia dotyczą przywozu zwierząt, roślin, żywności oraz broni.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny oraz długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Banki akceptują większość kart kredytowych.
Energia elektryczna: w zależności od miejsca pobytu na wyspie 110 V/60 Hz lub 220 V/60 Hz.
Różnica czasu przez cały rok wynosi 4 godziny w stosunku do GMT.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}