W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Saint Lucia

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Saint Lucią zostały nawiązane w 2000 r.

Współpraca polityczna

W październiku 2016 r. Minister Spraw Zagranicznych RP W. Waszczykowski  spotkał się,  podczas szczytu ministerialnego UE- CELAC w Santo Domingo, z Minister Spraw Zagranicznych Saint Lucia panią Sarah Flood Beaubrun. Było to pierwsze, historyczne spotkania szefów resortów spraw zagranicznych obu państw od czasu ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Centralnym tematem spotkania była konadydatura Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Ponadto, ministrowie poruszyli problemy związane z  możliwościami rozwoju współpracy w dziedzinie turystyki, gospodarki (polska oferta dot. produkcji jachtów) oraz ochrony klimatu. Min. Beaubrun wyraziła również zainteresowanie otrzymaniem przez jej kraju pomocy rozwojowej.  W grudniu 2016 r., Krzysztof Jacek Hinz, specjalny wysłannik Prezydenta RP ws. promocji kandudatury Polski do Rady Bezpieczeństwa, został przyjęty przez premiera Saint Lucii Allena Michaela Chastaneta, pełniącego również obowiązki ministra spraw zagranicznych. Premier  A.M. Chastanet podkreślił podczas rozmowy fundamentalne znaczenie, jakie działalność ONZ odgrywa w polityce zagranicznej kraju. Odnosi się to głównie do wsparcia udzielanego przez tę organizację małym państwom wyspiarskim, zwłaszcza w kontekście postępujących zmian klimatycznych, stanowiących zagrożenie dla ich egzystencji. 

Współpraca ekonomiczna

Podstawę stosunków gospodarczych pomiędzy Polską i Saint Lucią stanowi, ratyfikowana przez ten kraj w 2012 r. , Umowa o Partnerstwie Gospodarczym między Państwami CARIFORUM oraz Wspólnotą Europejska i jej Państwami Członkowskimi z 2008 r.   W wyniku tej umowy  98,5% całego ekportu  państw karaibskich uzyskało wolny dostęp na runki UE. Obejmuje ona także stopniową likwidację ceł, w perspektywie 25 lat. Ze swej strony, CARIFORUM wprowadziło   ułatwienia w zakresie świadczenia usług w takich sektorach jak: turystyka, kultura i rozrywka, co doprowadziło do rozszerzenia możliwości współpracy produkcyjnej z państwami karaibskimi, przy wykorzystaniu specjalnych funduszy przeznaczonych na rozwój  wymiany usług w tych dziedzinach.  Gospodarka Saint Lucii jest niewielka, ale charakteryzuje się  wysokim stopniem liberalizacji i otwarciem na współpracę międzynarodową.  Wartośc wymiany handlowej pomiedzy Polską i Saint Lucią wyniosła  w 2018 r. 106.286 USD, przy czym  watość polskiego eksporty wyniosła 94.362 USD, a importu z tego kraju- 11.924 USD.  Polska eksportuje do Saint Lucii sodę kaustyczną i przetworzone produkty spożywcze, zaś głównym produktem iportowym jest rum.