W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Austria

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Niewielkie zagrożenie związane z przestępczością.

Władze miejscowe nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca rejestrację podróży w aplikacji Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Przekroczenie granicy oraz pobyt w Austrii możliwy jest z ważnym paszportem (bez wizy) lub dowodem osobistym. Dokument nie może być uszkodzony.  

Polacy korzystają w Austrii z unijnego prawa swobody przemieszczania się i pobytu. W związku z tym pobyt do 90 dni możliwy jest bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków.

Pobyt w Austrii dłuższy niż 90 dni możliwy jest w przypadku podjęcia pracy, rozpoczęcia działalności gospodarczej lub nauki w szkole. Konieczne jest posiadanie wystarczających środków finansowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. W terminie 4 miesięcy od przyjazdu do Austrii konieczne jest zgłoszenie pobytu – więcej informacji. Po zgłoszeniu, na wniosek, wydanie zostaje zaświadczenie o zameldowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej - „Anmeldebescheinigung” – więcej informacji. Uwaga! Zgłoszenie meldunkowe w związku z zamieszkiwaniem pod konkretnym adresem nie jest tym samym, co zgłoszenie pobytu obywatela Unii Europejskiej.

Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą zostać wydaleni z Austrii na podstawie decyzji administracyjnej, w przypadku naruszenia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Osoby przebywające w Austrii powyżej 90 dni mogą zostać wydalone również w przypadku, gdy nie będą spełniały opisanych wyżej warunków pobytu.

Ubezpieczenie

Jeżeli jesteś ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) lub Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), w sytuacjach nagłych możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej – więcej informacji.

Przede wyjazdem do Austrii zwróć się do NFZ o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – więcej informacji.  

Pamiętaj, że karta EKUZ pozwala na rozliczenie tylko niektóre zabiegów medycznych. Jeśli jedziesz do Austrii na narty lub zamierzasz uprawiać wspinaczkę wykup dodatkowe ubezpieczenie.

Zdrowie

Wizyta u internisty (bez aktualnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ) kosztuje od 60 do 200 EUR. Cena jednej doby szpitalnej wynosi od 800 do 2000 EUR (na oddziałach intensywnej opieki medycznej może być wyższa). Poziom opieki medycznej jest wysoki.

Informacje dla kierowców

Na terenie Austrii możesz kierować pojazdami korzystając z polskiego prawa jazdy.

Jeżeli masz polskie prawo jazdy, ale nie ukończyłeś 18. roku życia, nie możesz prowadzić pojazdów na terenie Austrii.

Przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu są płatne, należy wykupić winietę. Winieta może mieć formą elektroniczną lub naklejki na szybę samochodu.

Winietę w formie elektronicznej można wykupić bezpośrednio od administratora autostrad – kup tutaj.   Należy to zrobić najpóźniej 18 dni przed planowaną podróżą.

Winietę w formie naklejki można kupić w Austrii na stacji benzynowej, w Polsce w stacjach PZM. Winieta musi być przyklejona w widocznym miejscu na przedniej szybie samochodu, najlepiej w lewym górnym rogu lub pod lusterkiem wstecznym. Winieta nie może być uszkodzona.

Ceny winiet w 2021 roku:

 • dla pojazdów jednośladowych (kategoria A): roczna 36,70 EUR, dwumiesięczna 13,90 EUR, dziesięciodniowa 5,50 EUR,
 • dla samochodów do 3,5 t (kategoria B): roczna 92,50 EUR, dwumiesięczna 27,80 EUR, dziesięciodniowa 9,50 EUR. 

Za brak winiety naliczana jest jednorazowa opłata karna w wysokości 120 euro.

Na wybranych odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu obowiązują dodatkowe opłaty za przejazd, np. tunelem – więcej informacji. Płatne odcinki dróg znajdują się na autostradach: A 9 Pyhrn, A 10 Tauern, A 11 Karawanken, A 13 Brenner i drodze ekspresowej S 16 Arlberg. Opłatę odcinkową można uiścić w punkcie poboru opłaty na drodze lub w formie elektronicznej bezpośrednio u administratora autostrad – kup tutaj.

Samochód musi być sprawny technicznie, kierowca musi posiadać apteczkę, trójkąt ostrzegawczy.

Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty, zatrzymanie tablic rejestracyjnych lub nawet samochodu.

Za przekroczenie prędkości oraz niezapięcie pasów bezpieczeństwa wszystkich pasażerów grożą wysokie kary.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi uzależniana jest od kategorii prawa jazdy i okresu jego posiadania – więcej informacji. W związku z tym maksymalna dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi od 0,1 do 0,49 promila. Kary za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu wahają się od 300 euro do 5.900 euro – więcej informacji.   

Podczas prowadzenia samochodu możesz rozmawiać przez telefon komórkowy tylko przez zestaw głośnomówiący.

Od 1 listopada do 15 kwietnia samochody osobowe i ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t muszą mieć opony zimowe na wszystkich kołach lub łańcuchy na kołach napędowych. Łańcuchy mogą zastępować opony zimowe tylko podczas jazdy po śniegu.

Obowiązuje ogólny zakaz jazdy dla samochodów ciężarowych:

Jeżeli nie mieszkasz w Austrii, to musisz zapłacić za mandat na miejscu. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, policja może zająć Twoje rzeczy. Otrzymasz wtedy pokwitowanie. Policjant musi Cię również poinformować, w jaki sposób możesz odzyskać zabezpieczonej rzeczy.

Służby graniczne mają takie same uprawnienia jak policja. Mogą nakładać mandaty, zatrzymywać prawa jazdy oraz zatrzymywać osoby. 

Wiedeńska policja i straż miejska nie uznają polskich kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Jeśli otrzymasz mandat za parkowanie, mimo że wyłożyłeś ważną polską kartę parkingową, sugerujemy, abyś odwołał się do organu, który wystawił mandat. Władze austriackie sugerują też, że warto nawiązać osobisty kontakt z właściwą jednostką policji (Landespolizeidirektion Wien - Parkraumueberwachungsgruppe, Mariahilfer Guertel 20, 3. Stock, Zi. 3.16). W jednostce karta parkingowa zostanie zbadana i kierowca otrzyma zaświadczenie potwierdzające jej autentyczność (do wyłożenia za szybą samochodu).

Cło

Obowiązują ograniczenia wwozu tylko określonych towarów.    

 • papierosy – 200 szt.,
 • cygaretki – 400 szt.,
 • cygara – 200 szt.,
 • tytoń – 1 kg,
 • spirytus – 10 l,
 • wino ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto) – 20 l,
 • wino – 90 l (w tym maksymalnie 60 l wina musującego),
 • piwo –110 l.

Towary te można przeznaczyć na prezenty, nie wolno ich sprzedawać.

Przydatne informacje

 • ogólny numer ratunkowy – (+43) 112
 • policja – (+43) 133
 • straż pożarna – (+43) 122
 • pogotowie ratunkowe (+43) 144
 • pomocy medyczna w Wiedniu – (+43) 141
MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}