W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chińska Republika Ludowa

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Chińskiej Republiki Ludowej oraz te które nie są konieczne do specjalnych stref administracyjnych Hongkongu i Makau.  

Komunikat dla podróżujących podróż do ChRL

Z dniem 28 marca br. do odwołania wprowadzony zostaje zakaz wjazdu dla cudzoziemców do Chin, także tych posiadających wizy i kartę pobytu wydane przed wprowadzeniem nowych zasad. Wjazd do Chin będzie możliwy dla osób posiadających wizy i karty pobytu wydane przez konsulaty ChRL po 28 marca br. Przed przyjazdem do Chin zalecane jest skontaktowanie się z najbliższą Ambasadą ChRL, instytucją organizującą pobyt, uczelnią, hotelem lub właścicielem mieszkania w celu potwierdzenia możliwości przyjazdu oraz warunków dalszego pobytu.

Z dniem 29 marca br. do odwołania ograniczona zostaje liczba połączeń międzynarodowych do Chin (dotyczy przewoźników chińskich i zagranicznych). Jeden przewoźnik będzie mógł wykonywać połączenia tylko z jednym portem lotniczym, w danym jednym kraju, z częstotliwością jednego połączenia tygodniowo. Liczba pasażerów nie może przekroczyć 75% dostępnych miejsc. Powyższe zasady nie dotyczą samolotów pasażerskich wykonujących loty cargo, bez pasażerów.

W przypadku planowania podróży do Chin proszę mieć na uwadze, że w sposób znaczący wydłuży to podróż do Pekinu o kolejnych kilka/kilkanaście godzin. Niewykluczone, że kontynuacja lotu z lotniska regionalnego do Pekinu może odbyć się następnego dnia.

Komunikat dla przekraczających granicę ChRL

W trakcie przekraczania granicy przez osoby uprawnione należy liczyć się z różnego rodzaju ograniczeniami mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19. Są one wprowadzane przez władze na wszystkich szczeblach, nierzadko bez wcześniejszego uprzedzenia oraz mogą różnić się w zależności od miejsca przekroczenia granicy. Do najczęściej spotykanych, obowiązujących także cudzoziemców, można zaliczyć:

  • szczegółowe i wielogodzinne kontrole medyczne pasażerów przylatujących na niektóre lotniska (m.in. w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Hongkongu), pasażerowie mogą przy tym zostać zobligowani do pozostawania na pokładzie samolotu do czasu rozpoczęcia inspekcji;
  • obowiązek poddania się kontroli medycznej, w tym badań na obecność koronawirusa;
  • obowiązek pozostawania w miejscu zamieszkania lub miejscu obserwacji grupowej (np. w wyznaczonym hotelu) przez 14 dni od przyjazdu do danego miasta i codziennego raportowania o stanie zdrowia;
  • ograniczenia w opuszczaniu miejsca zamieszkania (np. limitowane wyjścia na zewnątrz wyłącznie w celu zakupu towarów pierwszej potrzeby) oraz przyjmowaniu gości z zewnątrz.

Komunikat dla przebywających w Chinach

W trakcie pobytu w Chinach należy liczyć się z różnego rodzaju ograniczeniami mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19. Są one wprowadzane przez władze na wszystkich szczeblach, nierzadko bez wcześniejszego uprzedzenia oraz mogą różnić się w zależności od miejsca. Do najczęściej spotykanych, obowiązujących także cudzoziemców, można zaliczyć:

  • obowiązek kwarantanny w miejscach wyznaczonych przez władze lokalne. Kwarantanna w ośrodkach jest odpłatna w wysokości od ok. 200 CNY dziennie od osoby w wzwyż. Kwarantannie w wydzielonych szpitalach poddawani będą pasażerowie z objawami chorobowymi.
  • obowiązek pozostawania w miejscu zamieszkania lub miejscu obserwacji grupowej (np. w wyznaczonym hotelu) przez 14 dni od przyjazdu do danego miasta i codziennego raportowania o stanie zdrowia. Kwarantanna w ośrodkach jest odpłatna i zróżnicowana w zależności od kategorii ośrodka. Kwarantannie w wydzielonych szpitalach
  • ograniczenia w opuszczaniu miejsca zamieszkania (np. limitowane wyjścia na zewnątrz wyłącznie w celu zakupu towarów pierwszej potrzeby) oraz przyjmowaniu gości z zewnątrz;
  • ograniczenia swobody przemieszczania się (np. zakaz wjazdu i\lub wyjazdu z danego miasta);
  • kontrolę temperatury ciała na lotniskach i dworcach, w hotelach, sklepach, restauracjach i innych budynkach użyteczności publicznej oraz obowiązek noszenia masek ochronnych;
  • kierowanie na przymusową kwarantannę osób mających symptomy zakażenia koronawirusem;

 W związku z powyższym prosimy o bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz miejscowych w zakresie przestrzegania powyższych zasad. Osoby, które ignorują zalecenia władz w sprawie badań oraz kwarantanny lub podają nieprawdziwe informacje dotyczące stanu zdrowia podlegają odpowiedzialności karnej i finansowej.  

Zachęcamy do zgłoszenia pobytu w Chinach w systemie  OdyseuszOsoby, które dokonały zgłoszenia prosimy o zweryfikowanie poprawności podanych danych (w szczególności miejsca pobytu oraz danych kontaktowych). O kontakt z właściwą terytorialnie placówką konsularną proszeni są wszyscy wobec których zastosowano ograniczenia w poruszaniu się lub poddano kwarantannie. Obywatele polscy nie posiadający ważnych dokumentów podróży (m.in. paszportów dla dzieci) powinni zgłosić się do polskich placówek konsularnych w celu wyrobienia nowych dokumentów. Paszport należy przechowywać w miejscu zamieszkania, w przypadku podróży wewnątrz Chin zabierać ze sobą.

 

Obowiązkowa kwarantanna w Hongkongu dla wszystkich podróżnych

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową.

Osoby już przebywające w Chinach w kwestiach legalizacji pobytu powinny zgłaszać się do Foreigners Entry and Exit Administration Section Public Securty Buereau / National Immigration Authority właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Od 10 maja 2019 r. osoby ubiegające się o wizę do Chin w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie oraz w Konsulacie Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku powinny wypełnić wniosek online i umówić się na wizytę za pośrednictwem strony internetowej https://cova.cs.mfa.gov.cn  Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych: http://www.visaforchina.org.

We wszystkich punktach granicznych pobierane są odciski palców od przyjeżdżających cudzoziemców w wieku 14-70 lat. W związku z tym, przed podejściem do okienka kontroli paszportowej wszyscy podróżni muszą skorzystać z urządzenia do samodzielnego oddania odcisków palców i pobrać wydruk z potwierdzeniem (dotyczy to również osób poniżej 14 i powyżej 70 roku życia, takie osoby odbierają tylko wydruk potwierdzający brak konieczności zostawienia odcisków palców).

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy ponad termin upływu ważności chińskiej wizy. Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.

Osoby oczekujące na międzynarodowe połączenia lotnicze, kolejowe i morskie w portach wymienionych w tabeli poniżej (Tab. I) mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio przy odprawie paszportowej. We wskazanych miejscach władze chińskie określiły okres ważności zezwolenia na tranzyt do 144 godzin (jednak bez prawa opuszczania obszaru administracyjnego danego miasta lub prowincji). W związku ze zmieniającym się wykazem portów, w których wprowadzone zostają 144h zezwolenia na ruch bezwizowy zalecamy przed podróżą sprawdzenie informacji w Ambasadzie ChRL w Warszawie.

O stosowne pozwolenie uprawniające do opuszczenia lotniska, portu, dworca, należy ubiegać się w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu, po przybyciu przed samym przekroczeniem granicy.

Stemple lub wizy z krajów muzułmańskich w paszporcie nie są podstawą do odmowy wjazdu na terytorium Chin, jednakże osoby posiadające ww. stemple czy wizy powinny liczyć się z bardziej szczegółową kontrolą bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy.

Należy pamiętać, iż decyzje dotyczące wjazdu cudzoziemców na terytorium Chin podejmowane są indywidualnie przez chińskie służby graniczne.

Podróżny ubiegający się o pozwolenie na ruch bezwizowy powinien przedstawić ważny jeszcze przez co najmniej 3 miesiące paszport lub inny międzynarodowy dokument uprawniający do podróży oraz bilet na dalszy odcinek bezpośredniej podróży do kraju trzeciego.

W przypadku pobytu z noclegiem, podróżny zobowiązany jest do zarejestrowania miejsca swojego pobytu. Zgłoszenia należy dokonać w hotelu (rejestracji dokonuje hotel w momencie okazania dokumentu podróży i wypełnienia karty zameldowania w hotelu) lub na jednym z posterunków policji w przypadku zakwaterowania poza hotelem.

Ostateczna decyzja o udzieleniu pozwolenia na ruch bezwizowy oraz o długości udzielonego pozwolenia należy do chińskiej Straży Granicznej.

 

Tab. I Wykaz portów, w których wprowadzono 144h zezwolenia na ruch bezwizowy.

 

Nazwa portu

Miasta

Zakres terytorialny pozwolenia

 

Shanghai Pudong International Airport

Szanghaj

Miasto Shanghaj

Prowincje: Jiangsu, Zhejiang

Shanghai Hongqiao International Airport

Shanghai Railway Station

Shanghai Port International Cruise Terminal

Shanghai Wusongkou International Cruise Terminal

Nanjing Lukou International Airport

Prow. Zhejiang

Miasto Nankin

Hangzhou Xiaoshan International Airport

Prow. Zhejiang

Miasto Hangzhou

 

Beijing Capital International Airport

Pekin

Miasta: Pekin, Tianjin

Prowincja: Hebei

Beijing West Railway Station

Tianjin Binhai International Airport

Tianjin

Tianjin International Cruise Home Port

Shijiazhuang Zhengding International Airport

Prowincja Hebei

Miasto Shijiazhuang

Qinhuangdao Port

Prowincja Hebei

Miasto Qinhuangdao

 

Shenyang Taoxian International Airport

Prowincja Liaoning

Miasto Shenyang

Prowincja Liaoning

Dalian Zhoushuizi International Airport

Baiyun International Airport, Shenzhen Bao'an International Airport, Meizhou Airport, Zhanjiang Airport, Jieyang Chaoshan Airport

Guangzhou East Railway Station, Dongguan Railway Station, Foshan Railway Station, Zhaoqing Railway Station

 

Autostrady:

Shenzhen: Shatoujiang Port, Wen Jindu Port, Huanggang Port, Luohu Port, Shenzhen Bay Port, Futian Port

Zhuhai: Gongbei Port, Hengqin Port

 

Porty morskie:

Guangzhou: Port of Guangzhou Gang, Port of Nansha Gang, Port of Lianhuashan Gang

Shenzhen: Port of Shekou Gang, wharf of Shenzhen Bao'an International Aiport

Zhuhai: Port of Jiuzhougang, Wanzi Port, Port of Wanshangang, Port of Doumen Gang

Jiangmen: Port of Jiangmen Gang, Port of Heshan Gang

Foshan:Port of Foshan Gaoming Gang, Port of Rongqi Gang

Zhongshan: Port of Zhongshan Guang

Dongguan: Port of Dongguan Humen Gang

 

Miasto Dalian

Shenzhen, Meizhou, Chaoshan

Kanton, Dongguan, Foshan, Zaoqing

Shenzhen, Zhuhai

Kanton, Shenzhen, Jiangmen, Zhuhai, Foshan, Zhongshan, Dongguan

Hong Kong i Makao są specjalnymi okręgami administracyjnymi. W przypadku planowania podróży do tych miejsc zalecamy wcześniejsze sprawdzenie możliwości powrotu do Chin ze względu na konieczność posiadania ważnej wizy chińskiej.

Obywatele Polski mogą korzystać z bezwizowego wjazdu na wyspę Hajnan na okres maksymalnie 30 dni, pod warunkiem zarezerwowania pobytu przez autoryzowane agencje turystyczne lub zarejestrowania obecności w wyznaczonych biurach podróży (co najmniej 48 godzin przed przyjazdem). Rejestracja wymaga: paszportu, biletu w obie strony, rezerwacji hotelowych i planu podróży. Turyści chcący z Hajnanu udać się do innych części ChRL lub przedłużyć pobyt muszą ubiegać się o wizę.

Odwiedzający, którzy planują zmianę miejsca pobytu w ramach wyspy, muszą zarejestrować się na lokalnym komisariacie policji lub  w centrum obsługi cudzoziemców w ciągu 24 godzin.

Na terenie prowincji Guangdong obywateli Polski obowiązuje specjalna 144-godzinna tranzytowa strefa bezwizowa. Aby skorzystać z prawa przebywania na terenie prowincji bez wizy, należy przedstawić po wjeździe do ChRL dowód opuszczenia terytorium Chin do kraju trzeciego (np. bilet lotniczy/kolejowy). Otrzymane zezwolenie na pobyt nie zwalnia z obowiązku meldunkowego oraz nie zezwala na przebywanie w innych prowincjach niż Guangdong.

Podczas pobytu bezwizowego cudzoziemcy muszą bezwzględnie przestrzegać chińskiego prawa i przepisów dotyczących zakwaterowania, dokumenty meldunkowe zazwyczaj wypełniają hotele. Odwiedzający, którzy zdecydują się pozostać w innym miejscu, muszą dokonać rejestracji na lokalnym posterunku policji lub stacji obsługi cudzoziemców w ciągu 24 godzin od momentu przekroczenia granicy.

 Porty morskie, lotnicze i lądowe, gdzie można uzyskać zezwolenie (wyjechać z ChRL również należy jednym z nich):

Lotniska:

Guangzhou Baiyun International Airport, Shenzhen Bao'an International Airport, Meizhou Airport, Zhanjiang Airport, Jieyang Chaoshan Airport

Dworce kolejowe:

Guangzhou East Railway Station, Dongguan Railway Station, Foshan Railway Station, Zhaoqing Railway Station

Autostrady:

Shenzhen: Shatoujiang Port, Wen Jindu Port, Huanggang Port, Luohu Port, Shenzhen Bay Port, Futian Port

Zhuhai: Gongbei Port, Hengqin Port

Porty:

Guangzhou: Port of Guangzhou Gang, Port of Nansha Gang, Port of Lianhuashan Gang

Shenzhen: Port of Shekou Gang, Wharf of Shenzhen Bao'an International Aiport

Zhuhai: Port of Jiuzhougang, Wanzi Port, Port of Wanshangang, Port of Doumen Gang

Jiangmen: Port of Jiangmen Gang, Port of Heshan Gang

Foshan: Port of Foshan Gaoming Gang, Port of Rongqi Gang

Zhongshan: Port of Zhongshan Guang

Dongguan: Port of Dongguan Humen Gang

 

Lista autoryzowanych agencji turystycznych:

Hainan Classical Holiday Travel Service Co., Ltd.  

Tel: +86-898-66160197

Email: 1252301679@qq.com

Język obsługi: angielski

 

China Travel International Sanya Co., Ltd.

Tel: +86-898-186 8987 6969

Email: danny_ji@yeah.net

Język obsługi: angielski

 

Hainan Kangtai Travel Co., Ltd.  

Tel: +86-898-65250603

Email: ganm@wuaking.com

Język obsługi: angielski

 

Hainan Haoyang International Travel Service  

Tel: +86-898-66776932

Email:123156383@qq.com

Język obsługi: angielski

 

Sanya Holiday International Travel Service  

Tel: +86-898-8259286

Email: 852132464@qq.com178002739@qq.com

Język obsługi: rosyjski

 

Hainan Pearl River International Travel 

Tel: +86-898-3102279

Email: 2473300635@qq.com

Język obsługi: rosyjski

 

Sanya Eden International Travel Co., Ltd  

Tel: +86-898-88211008

Email: 2568851440@qq.com

Język obsługi: rosyjski

 

Hong Kong i Makao są specjalnymi okręgami administracyjnymi. W przypadku planowania podróży do tych miejsc zalecamy wcześniejsze sprawdzenie możliwości powrotu do Chin ze względu na konieczność posiadania ważnej wizy chińskiej.

 

Obywatele Polski mogą korzystać z bezwizowego wjazdu na wyspę Hajnan na okres maksymalnie 30 dni, pod warunkiem zarezerwowania pobytu przez autoryzowane agencje turystyczne lub zarejestrowania obecności w wyznaczonych biurach podróży (co najmniej 48 godzin przed przyjazdem). Rejestracja wymaga: paszportu, biletu w obie strony, rezerwacji hotelowych i planu podróży. Turyści chcący z Hajnanu udać się do innych części ChRL lub przedłużyć pobyt muszą ubiegać się o wizę.

Odwiedzający, którzy planują zmianę miejsca pobytu w ramach wyspy, muszą zarejestrować się na lokalnym komisariacie policji lub  w centrum obsługi cudzoziemców w ciągu 24 godzin.

Podróż do Hongkongu, Makao i Tajwanu traktowana są jak połączenie międzynarodowe. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu i/lub Makao traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując podróż do tych miejsc, należy pamiętać, aby w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę dwu- lub wielokrotną. O wizę na wjazd do Chin kontynentalnych z Hongkongu lub z Makao można ubiegać się w działających tam biurach łącznikowych centralnych władz ChRL, a także za pośrednictwem agencji turystycznej China Travel Service. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach wizę można uzyskać na lotnisku.

Pobyt na terytorium ChRL bez ważnej wizy (przedłużenie okresu pobytu poza termin ważności wizy) karany jest grzywną w wysokości ok. 500 CNY za każdy dzień pobytu bez ważnej wizy oraz pozbawieniem wolności.

Władze chińskie często nie informują turystów o zamknięciu niektórych lądowych przejść granicznych na czas świąt narodowych, co wielokrotnie już powodowało duże utrudnienia formalne dla planujących opuszczenie w tym czasie terytorium ChRL.

Przedłużenia ważności wizy można dokonać jedynie w dużych miastach w Biurach Bezpieczeństwa Publicznego, tzw. gonganju (w Wydziałach Kontroli Ruchu Osobowego Cudzoziemców). Procedura przedłużania ważności wizy trwa zwykle 7 dni roboczych, co należy uwzględnić w planach podróży.

Poza międzynarodowymi portami lotniczymi i kolejowymi przejściami na granicy z Kazachstanem, Mongolią, Federacją Rosyjską, KRLD oraz na południu z Wietnamem, dla cudzoziemców dostępne są nieliczne drogowe punkty graniczne. Sytuacja przedstawia się podobnie na granicy z Pakistanem, Kirgizją, Kazachstanem, Wietnamem, Laosem. Punkty graniczne między Nepalem i Tybetem czynne są tylko okresowo i zazwyczaj zamykane są podczas świąt państwowych (co należy zawsze brać pod uwagę, kiedy aplikujemy o określony termin ważności wizy).

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne lub NW nie jest wymagane, jednak zaleca się wykupienie przed wyjazdem polisy ubezpieczeniowej. Ważne, by polisa pokrywała koszty hospitalizacji, transportu medycznego, a w razie śmierci - koszt transportu ciała do Polski.

Podróżujący samolotem na trasach krajowych mogą wykupić na lotnisku dobrowolne ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Polisy zagranicznych firm ubezpieczeniowych nie są automatycznie uznawane.

Cudzoziemiec płaci za wszystkie usługi medyczne gotówką. Zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, przedstawiając firmie ubezpieczeniowej rachunki, które w miarę możliwości powinny być wystawione w języku angielskim.

Niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez właściwy terytorialnie urząd konsularny RP.

 

Zdrowie

Ważna książeczka szczepień jest wymagana, jeśli turysta przybywa z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO. Przynajmniej na sześć tygodni przed wyjazdem należy upewnić się, jakie szczepienia są wymagane.

Nie wpuszcza się do Chin chorych na gruźlicę, trąd, tyfus i cholerę, osób zarażonych wenerycznie, a także chorych psychicznie. Od czasu epidemii SARS, tj. od kwietnia 2003 r., podróżni są obowiązani do zgłaszania chińskim służbom sanitarno-epidemiologicznym takich objawów jak wysoka gorączka, kaszel, symptomy przeziębienia. Wszystkim podróżnym przybywającym do Chin mierzona jest przy użyciu elektronicznych skanerów temperatura ciała.

W Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A - zalecane jest szczepienie profilaktyczne. Turyści często uskarżają się na biegunki i zatrucia pokarmowe - przyczyną takich dolegliwości jest najczęściej żywienie się w przygodnych zakładach gastronomicznych nie przestrzegających norm sanitarnych.

W południowej części Chin, na południe od 25. równoleżnika, występuje zagrożenie amebą, malarią, gorączką tropikalną. W regionach wiejskich Chin południowych występuje zagrożenie wirusowym zapaleniem opon mózgowych, które jest roznoszone przez komary. W Tybecie i w innych regionach wysokogórskich nie należy pić niefiltrowanej wody.

Dostęp do opieki medycznej – z wyjątkiem oddalonych regionów położonych w zachodniej części Chin  (Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Sichuanu, Guizhou i Yunnanu) - nie stanowi problemu. W wielkich miastach działają szpitale wszystkich specjalności, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Ceny usług medycznych w prywatnych punktach medycznych są dużo wyższe niż w Polsce. Cena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo. Koszty operacji wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich. W największych miastach Chin w zagranicznych klinikach usługi medyczne i stomatologiczne świadczone są na światowym poziomie, co wiąże się z niezwykle wysokimi kosztami (wizyta lekarska od 200 USD).

Ze względów praktycznych przed przyjazdem do Chin lepiej zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe. W aptekach nie są dostępne odpowiedniki zagranicznych lekarstw. Powszechne jest leczenie specyfikami medycyny chińskiej, które nie mają odpowiedników w polskiej farmakologii.

Osoby ze schorzeniami układu krążenia powinny unikać podróży do rejonów wysokogórskich (Tybet, Sichuan, Yunnan, Qinghai, Gansu, Xinjiang).

Wybierając się do Chin, należy koniecznie uwzględnić występujące w niektórych regionach zagrożenie wirusem ptasiej grypy. Aby nie narażać się na ryzyko infekcji, należy unikać podróżowania po prowincjach, w których wykryto ogniska choroby (np. Tybet, Qinghai, Xinjiang, Mongolia Wewnętrzna), unikać spożywania mięsa drobiowego niewiadomego pochodzenia, unikać styczności z ptactwem, jak również dokładnie śledzić sytuację epidemiologiczną.

Ze względu na wilgoć powietrza i smog osoby z chorobami układu oddechowego powinny szczególnie na siebie uważać. Niektóre szpitale międzynarodowe posiadają własne apteki, w których dostępne są lekarstwa importowane. Niestety, nie wszystkie zagraniczne leki można znaleźć w Chinach, a ich cena jest w większości bardzo wysoka. Doradza się zabranie wystarczających zapasów własnych leków.

Przy wwozie lekarstw należy zalecamy zabranie ze sobą kopii recepty.

Podróżowanie po kraju

Przy podróżowaniu po Chinach wymagane jest posiadanie przy sobie paszportu. Wszystkie bilety lotnicze, kolejowe i na autobusy dalekobieżne są imienne i zawierają numer paszportu. Dane te są każdorazowo weryfikowane, niekiedy nawet kilkukrotnie (np. przy wejściu na dworzec, na pokład danego środka transportu, w trakcie podróży). Nie ma możliwości przejazdu bez okazywania paszportu lub przy wykorzystaniu cudzego biletu. W przypadku utraty paszportu poza miastem będącym siedzibą polskiej placówki konsularnej, dokument uprawniający do zakupu biletów można uzyskać na posterunku policji.  

Planując podróże należy uwzględnić powszechne kontrole bezpieczeństwa (w tym na dworcach kolejowych i autobusowych) oraz dużą liczbę pasażerów i odpowiednio wcześniej przyjechać na dworzec lub lotnisko. Ponadto, przy zakupie biletu lotniczego łączącego odcinek międzynarodowy i krajowy wewnątrz Chin należy uwzględnić wystarczający czas na przesiadkę w Chinach, gdyż bagaż nie będzie mógł być nadany do portu docelowego. Wynika to z konieczności przejścia kontroli celnej i ponownego nadania bagażu.

Cudzoziemiec nie może wjechać na terytorium Chin własnym samochodem. Może jednak wynająć lub kupić samochód, jeśli zda egzamin i otrzyma chińskie prawo jazdy. Dokument ten może być wydany przez policję na podstawie polskiego prawa jazdy, po zdaniu egzaminu, obywatelowi polskiemu mającemu zezwolenie na pobyt na terenie ChRL (residence permit) na okres nie krótszy niż jeden rok. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane.

Prowadząc samochód w Chinach, należy pamiętać, iż chińskie prawo drogowe traktuje pieszych oraz rowerzystów w sposób bardzo uprzywilejowany. Oznacza to, że najmniejsza nawet kolizja może pociągnąć za sobą niezwykle wysokie odszkodowanie oraz trwające często miesiącami sprawy sądowe. Niezależnie od tego, przechodząc przez jezdnię, trzeba zachować szczególną ostrożność. Miejscowi kierowcy nie respektują pierwszeństwa pieszych, nawet na pasach i przy zielonym świetle.

Niemal całe terytorium ChRL jest dostępne dla cudzoziemców, z wyjątkiem oznakowanych stref wojskowych, stref przygranicznych oraz innych oznaczonych obszarów.

Odstępstwem od tej reguły są regiony, w których przyjmuje się wyłącznie zorganizowane grupy turystyczne (np. Tybet, północno-zachodni Xinjiang, niektóre parki narodowe). Planując wyjazd do Tybetu, należy wcześniej uzyskać zezwolenie na podróż. Można je otrzymać, wykupując świadczenia turystyczne w uprawnionym miejscowym biurze podróży (pakiet usług zawiera zwykle dojazd do Tybetu i transport na miejscu, noclegi, organizację wycieczek itp.). Nie ma formalnych przeszkód w odniesieniu do wyjazdów grupowych do Tybetu. Potrzebna jest natomiast specjalna zgoda władz Tybetu na poruszanie się po tym regionie. Należy ją otrzymać przed wyjazdem do Tybetu. Bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia nie można dokonać zakupu biletów na pociąg lub samolot. Dla odwiedzenia szeregu regionów w Tybecie wymagane jest posiadanie dodatkowo oddzielnych pozwoleń. Każdy cudzoziemiec podróżujący do Lhasy musi być członkiem grupy turystycznej. Wielkość grupy powinna wynosić co najmniej 2 osoby, jednak minimalna liczba może być zwiększona do 3 lub 4 osób. Wszystkie osoby w grupie turystycznej muszą mieć to samo obywatelstwo oraz posiadać paszport tego samego państwa. Wszystkie formalności związane z podróżą do Lhasy muszą być załatwione co najmniej 10 dni roboczych przed planowanym wyjazdem, z uwagi na to, iż tyle czasu jest wymagane przy ubieganiu się o uzyskanie pozwolenia na wjazd do Tybetu. Rezerwacja hoteli musi być dokonana z wyprzedzeniem, a cały program wycieczki turystycznej zaplanowany przed przyjazdem. Wszelkich formalności należy dopełnić w autoryzowanym chińskim biurze podróży, które wymaga przedłożenia: kopii ważnego paszportu, kopii wizy chińskiej z paszportu polskiego, informacji o osobach starających się o wjazd do Tybetu (CV), programu całego pobytu w ChRL oraz szczegółowego programu pobytu w Tybecie. Zgoda władz Tybetu jest odpłatna, a biuro podróży zazwyczaj potrzebuje 1 miesiąca na załatwienie wszystkich wymaganych formalności.

Podróżując po Chinach, trzeba liczyć się z koniecznością dokonywania opłat na poczet obowiązkowego ubezpieczenia za jazdę autobusami dalekobieżnymi lub opłat turystycznych związanych z przebywaniem w miejscach atrakcyjnych pod względem kulturowym, historycznym lub przyrodniczym.

Najbezpieczniejszym i dość tanim środkiem transportu jest kolej. Miejscowe linie kolejowe szybko się modernizują i obecnie oferują przyzwoity poziom usług. Jakość usług i stan techniczny transportu samochodowego w Chinach są bardzo zróżnicowane - od nowych, luksusowych autokarów z wszelkimi wygodami oraz profesjonalną obsługą do zrujnowanych, starych autobusów, których stan techniczny może budzić poważne zastrzeżenia, a podróżowanie nimi, szczególnie po górskich drogach Chin południowych, może być ryzykowne.

W związku z wprowadzanymi często czasowymi ograniczeniami w podróżowaniu do regionu Sinciang-Ujgur zalecamy każdorazowe weryfikowanie z wyprzedzeniem możliwości podróży. Osoby planujące podróż do lub przez Sinciang powinny wziąć pod uwagę znaczące odległości jakie dzielą ten region autonomiczny od innych części Chin. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie władz lokalnych

Cło

Wwożąc do Chin środki płatnicze w kwocie powyżej równowartości 5 tys. USD, cudzoziemcy obowiązani są do złożenia stosownej deklaracji celnej; na jej podstawie przy wyjeździe przeprowadzana jest kontrola i odprawa dewiz wywożonych.

Aby wywieźć niezadeklarowane przy wjeździe dewizy o równowartości od 5 tys. do 10 tys. USD, cudzoziemiec musi mieć pisemne zezwolenie banku, o które może wystąpić, przedstawiając dokument podróży (paszport) oraz dokumentację pochodzenia środków płatniczych. Jeśli wywożone środki przekraczają równowartość 10 tys. USD, oprócz zezwolenia banku wymagana jest także zgoda Biura Kontroli Dewizowej. W deklaracji celnej wjazdowej (declaration form for incoming passengers) cudzoziemiec ma obowiązek zgłosić wszystkie wartościowe przedmioty, które ma przy sobie (np. kamerę wideo, aparat fotograficzny, odbiornik radiowy, cenną biżuterię).

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, przedmiotów ostrych, amunicji i materiałów wybuchowych, fałszywej waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL oraz materiałów propagujących działanie zakazanych w Chinach sekt, np. Falungong), żywności, roślin, probówek z krwią. Władze chińskie wprowadziły również zakaz posiadania roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z czuwaliczki jadalnej (Catha edulis). Roślina ta została uznana za narkotyk psychotropowy, w Chinach nielegalny. W Chinach obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków. Złamanie tych przepisów grozi poważnymi sankcjami karnymi.

Podczas opuszczania terytorium ChRL należy wypełnić tzw. deklarację wyjazdową (declaration form for outgoing passengers), zgodnie z którą wolno wywieźć jedynie ograniczoną ilość alkoholu (zwykle jest to 1 litr, nie może znajdować się w bagażu podręcznym), kamer, laptopów, aparatów fotograficznych o wartości przekraczającej 5 tys. CNY, waluty chińskiej w gotówce w kwocie wyższej niż 20 tys. CNY (lub 5 tys. USD), dóbr kultury, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, przekaźników i odbiorników radiowych, a także wszelkich próbek, przedmiotów przeznaczonych do handlu, reklam i ogłoszeń. Złamanie tych przepisów karane jest konfiskatą zakwestionowanych artykułów przy przekraczaniu granicy. Bez certyfikatu zakupu nie wolno wywozić dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych.

Przepisy prawne

Obecnie cudzoziemcy - kilka lat temu chronieni jeszcze przez prawo chińskie - podlegają tym samym restrykcjom jak obywatele ChRL; w niektórych przypadkach można nawet mówić o dyskryminacji oraz wymuszaniu dużych kwot pieniężnych. Warto w związku z tym ze szczególną uwagą odnosić się do przepisów ruchu drogowego, jak również nie uczestniczyć w sytuacjach potencjalnie zagrażających własnemu bezpieczeństwu, bowiem sprawy sądowe ciągną się w Chinach latami.

Uczestnictwo w jakichkolwiek demonstracjach lub rozdawanie ulotek nie jest tolerowane i może skutkować aresztowaniem. Przebywanie w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych nie jest akceptowane i stanowi wykroczenie.

Posiadanie i zażywanie narkotyków jest zabronione. Za przestępstwa związane z narkotykami prawo chińskie przewiduje surowe kary, z karą śmierci włącznie.

Dopuszczenie się przez cudzoziemców drobniejszych wykroczeń skutkuje zwykle natychmiastowym wydaleniem z Chin.

Prostytucja jest zakazana, cudzoziemcom za korzystanie z niej grożą wysokie grzywny oraz kara pozbawienia wolności do 15 dni.

Religia, obyczaje

W Chinach nie spotyka się szczególnych restrykcji związanych ze zwiedzaniem przez turystów miejsc kultu. W klasztorach buddyjskich, świątyniach taoistycznych i meczetach islamskich należy zachowywać się z szacunkiem właściwym miejscom religijnym i respektować obowiązujące tam zalecenia, np. nie fotografować wnętrz zwiedzanych obiektów.

Przydatne informacje

Cudzoziemiec musi mieć przy sobie paszport z ważną chińską wizą - jest on niezbędny m.in. przy meldowaniu się w miejscu czasowego pobytu (hotele, pensjonaty), przy zakupie biletów na wszystkie rodzaje środków komunikacji, a także przy wejściu na lotniska i wymianie pieniędzy w banku. Zaleca się posiadanie kserokopii pierwszej strony paszportu oraz strony, na której znajduje się ważna wiza chińska ze stemplem wjazdowym.

W Chinach można wypłacić gotówkę bezpośrednio z bankomatów przy pomocy międzynarodowej karty w bankomatach banków chińskich, na których znajduje się logo Maestro lub Visa. Zazwyczaj limit jednej wypłaty wynosi 2500 RMB, czyli ok. 312 Euro, jednak można dokonywać kilku wypłat bezpośrednio po sobie. Większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki.

Zdarzają się przypadki wypłaty przez bankomaty fałszywych banknotów, o czym należy natychmiast powiadamiać miejscową policję. Nie należy udostępniać kart miejscowej obsłudze, która powinna zrealizować rachunek za pomocą tzw. terminalu w obecności klienta. Należy zapisać numer konta bankowego, EC lub kart kredytowych, numeru telefonu do swojego banku oraz nazwy wydawcy kart na wypadek ich utraty lub kradzieży.

Wymiany dewiz można dokonać w bankach i ich filiach na lotniskach, dworcach, w hotelach.
W Chinach nie występują powszechnie kantory. Najczęściej występują one wyłącznie na lotniskach. Stanowczo przestrzega się przed korzystaniem z przypadkowych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto zdarzają się oszustwa - istnieje duże ryzyko otrzymania fałszywych banknotów chińskich). Należy zachować szczególną ostrożność w taksówkach- szczególnie płacąc banknotami w nominale 100 RMB. Taksówkarze często dokonują zamiany banknotu na fałszywy.
W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy wezwać policję.

Udając się w podróż po Chinach, należy pamiętać, że nie wszystkie hotele są uprawnione do przyjmowania cudzoziemców. Najtańsze hotele, gościńce i noclegownie są zazwyczaj otwarte tylko dla Chińczyków i odmawiają przyjęcia cudzoziemców.

Z języków obcych najbardziej rozpowszechniony jest angielski. W hotelach i biurach podróży w większości przypadków można się nim porozumieć. Na prowincji trzeba się liczyć z trudnościami.

Stosunkowo nowoczesne metro jest bardzo tanim, szybkim i bezpiecznym sposobem poruszania się po dużych miastach. Bilety lub żetony należy zakupić na stacji metra.

Wypożyczenie samochodu jest możliwe jedynie z ważnym chińskim prawem jazdy.

Nie ma obowiązku ani zwyczaju dawania napiwków w Chinach. Jednak, jeżeli jest to wycieczka zorganizowana, pilot może zasugerować wręczenie stosownych gratyfikacji przewodnikom i kierowcom.

Na terenie Chin nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego.

Część zagranicznych komunikatorów oraz portali internetowych jest w Chinach niedostępna, co może utrudnić kontakt z rodziną i znajomymi, a także wyszukiwanie informacji na miejscu. Zalecamy uprzedzenie o tym najbliższych, aby nie martwili się brakiem możliwości kontaktu za pośrednictwem dotychczasowych komunikatorów internetowych. Zalecamy sprawdzenie i wydrukowanie niezbędnych w pierwszych dniach pobytu informacji przed przyjazdem (np. potwierdzenie rezerwacji hotelu, mapki z dojazdem, telefon do osób kontaktowych). 

Przydatne numery telefonów: numer alarmowy- 110

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.