W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gambia

Bezpieczeństwo

Nie można wykluczyć zamachów terrorystycznych na terytorium Gambii.

Pozostałe zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp. Za niebezpieczne uznaje się podróżowanie nocą w pobliżu granicy z Senegalem.

Odradza się przebywanie w pobliżu obiektów wojskowych, policyjnych, a także budynków administracji państwowej. Fotografowanie tych miejsc jest kategorycznie zabronione.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd i pobyt

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Gambii. 

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach do 28 dni.

W przypadku planowania pobytów dłuższych niż 28 dni należy kontaktować się z Ambasadą Republiki Gambii w Brukseli (+32 2 640 10 49, +32 2 646 32 77, info@gambiaembassybrussels.behttp://gambiaembassy.eu/contact/). 

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Dla osób przybywających z krajów, gdzie występuje ryzyko zachorowania na żółtą febrę, obowiązkowe jest posiadanie dowodu ważnego szczepienia przeciwko żółtej febrze w międzynarodowej książeczce szczepień.

Od osób przekraczających granicę na Międzynarodowym Lotnisku w Bandżulu pobierana jest obowiązkowa opłata lotniskowa w wysokości 20,-USD, płatne w gotówce. Opłata dotyczy zarówno osób przylatujących, jak i wylatujących z Gambii.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Brak oficjalnych informacji nt. szczegółowych rozwiązań w odniesieniu do podróży z dzieckiem.

W razie wątpliwości należy kontaktować się z Ambasadą Republiki Gambii w Brukseli (+32 2 640 10 49, +32 2 646 32 77, info@gambiaembassybrussels.be, http://gambiaembassy.eu/contact/).

  1. Zasady pobytu

Z uwagi na możliwe nagłe zmiany przepisów wjazdowych i celnych, w sprawie aktualnych informacji na ten temat (również przepisów celnych) należy każdorazowo zwracać się do Ambasady Gambii w Brukseli (+32 2 640 10 49, +32 2 646 32 77, info@gambiaembassybrussels.behttp://gambiaembassy.eu/contact/). 

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Zdrowie

Zaleca się szczepienie przeciw cholerze. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Konsultacja lekarska kosztuje ok. 40 USD, pobyt w szpitalu ok. 70 USD za dobę.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej i zabezpieczyć się przed licznymi chorobami (np. chorobą brudnych rąk) oraz stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.

Podróżowanie po kraju

Ze względu na bardzo zły stan dróg podróżowanie w głąb kraju wymaga skorzystania z samochodu terenowego. Przeprawa przez rzekę Gambię jest możliwa w dwóch miejscach: Barra Banjul (promy kursują od wschodu do zachodu słońca, możliwe oczekiwanie w długiej kolejce) i Farafenni (most).

Informacje dla kierowców

Turyści podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy; OC jest obowiązkowe. Warunki drogowe są trudne: zły stan techniczny pojazdów, brak umiejętności kierowców, złe oświetlenie i zwierzęta wybiegające na drogę. Ze względu na trudne warunki odradza się podróże po zmroku.

Przepisy prawne

Używanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione. Wszystkie przestępstwa związane z narkotykami są surowo karane, w najcięższych przypadkach także karą śmierci. Republika Gambii jest stroną Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych od 28 marca 2013 r.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności. Z potępieniem społecznym spotykają się również publiczne zachowania homoseksualne.

Religia, obyczaje

Mieszkańcy Gambii są bardzo tolerancyjni wobec innych wyznań, jednak należy pamiętać, że 80% ludności wyznaje islam i w kontaktach z nimi należy przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.

Przydatne informacje

Niewiele jest automatów obsługujących karty kredytowe, choć są coraz częściej stosowane szczególnie w dużych hotelach i sklepach. Używanie kart kredytowych jako środka płatniczego wiąże się często z wysokimi opłatami i niekorzystnym kursem wymiany. Frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), tzw. frank CFA - środek płatniczy w krajach sąsiednich - uznawany jest np. na targu lub przy zakupie pamiątek. Według przepisów regulujących wymianę walut wymiana bankowa jest obligatoryjna. Nadal działa czarny rynek, wymiana dewiz poza bankami i kantorami jest jednak śledzona przez policję i karana. Wwóz obcej waluty nie jest ograniczony, jednak wywóz limitowany jest do kwoty 300.000 Dalasi.

Baza turystyczna jest zadowalająca. Ciekawa przyroda Gambii i stosunkowo dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że jest to kraj uważany za atrakcyjny i odwiedzany przez coraz więcej turystów również z Polski.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}