W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wybrzeże Kości Słoniowej

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Wybrzeżem Kości Słoniowej zostały nawiązane w 1974 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Polska uznała Republikę Wybrzeża Kości Słoniowej w dniu uzyskania przez ten kraj niepodległości, tj. 07.08.1960 r. W 1976 r. mianowano chargé d’affaires a.i. RP, początkowo z siedzibą w Akrze, a następnie w Abidżanie.

Współpraca polityczna w okresie III RP

W 2003 r. działalność Ambasady RP w Abidżanie została zawieszona ze względu na trwający w Wybrzeżu Kości Słoniowej krwawy konflikt wewnętrzny. Do 2009 r. funkcjonował Konsulat Honorowy RP w Abidżanie.

W sierpniu 2017 r. przebywała w Abidżanie z oficjalną wizytą wiceminister spraw zagranicznych J. Wronecka.

Polska i Wybrzeże Kości Słoniowej współpracują na arenie międzynarodowej, głównie w ramach ONZ.

Obecnie Republika Wybrzeża Kości Słoniowej leży w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze. W dniu 4 stycznia 2019 r. Ambasador Margareta Kassangana złożyła listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, Alassane’a Ouattary.

Współpraca ekonomiczna

Wybrzeże Kości Słoniowej jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski w regionie Afryki Zachodniej, a obroty handlowe kształtują się na poziomie przekraczającym 700 mln PLN. Wymianę handlową z Wybrzeżem Kości Słoniowej charakteryzuje znacząca dysproporcja między importem i eksportem, ze stale utrzymującym się od wielu lat ujemnym dla Polski bilansem obrotów handlowych. Import z WKS stanowi ponad 80% obrotów, a główne towary składające się na polski import to kawa, kakao i produkty ich przetworzenia. Sprowadzany jest też kauczuk naturalny oraz wyroby z kauczuku. W eksporcie dominują zwierzęta i żywność, chemikalia, wyroby przemysłu drzewnego i włókienniczego, urządzenia mechaniczne i elektryczne.

W ostatnich latach Wybrzeże Kości Słoniowej odwiedziły dwie polskie misje gospodarcze. W marcu 2016 r. miała miejsce wizyta polskich firm z sektorów rolnictwa i przetwórstwa żywności, rybołówstwa, energetyki (w tym zielonych technologii), infrastruktury i transportu oraz sektora wydobywczego, natomiast w czerwcu 2017 r. zorganizowana została przez Krajową Izbę Gospodarczą misja kilkunastu przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, budowlanej i transportowej.

Od 2018 r. w Wybrzeżu Kości Słoniowej działa Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH.

Współpraca naukowa

Uznawalność kształcenia

Informacje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nt. uznawalności dyplomów

Instytucje polskie działające na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej

Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Abidżanie

{"register":{"columns":[]}}