W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ghana

Bezpieczeństwo

Ghana, w porównaniu z innymi państwami regionu, uchodzi za kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Ze względu na sytuację bezpieczeństwa w innych państwach regionu kraj może stać się jednak celem ataków terrorystycznych. Ghana staje się nowym celem dla islamistycznych grup  w regionie, szczególnie działających już w Burkina Faso. Dużym problemem jest również niekontrolowany obrót bronią krótką, która wykorzystywana jest m.in. coraz częściej w napadach rabunkowych. Zorganizowane siatki przestępcze w Ghanie skupiają się głównie na napadach z bronią w ręku, porwaniach dla okupu, praniu brudnych pieniędzy i przemycie narkotyków. Zagrożenie pospolitą przestępczością jest dość wysokie, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Akra, Tamale, Kumasi i Takoradi oraz w okolicach popularnych plaż. Najczęstsze formy przestępczości ulicznej to kradzieże kieszonkowe i kradzieże w lokalach rozrywkowych w centrum Akry. Kradzieże dokumentów i bagażu zdarzają się również na międzynarodowym lotnisku Kotoka.

Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku.

Ghana znajduje się w grupie państw w których istnieje bardzo wysokie ryzyko zachorowania na choroby tropikalne – żółtą febrę, malarię, tyfus.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: -
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele RP udający się do Ghany mają obowiązek posiadania wizy na pobyt oraz tranzyt.

Wizę można uzyskać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ghany w Berlinie.

Osoba ubiegająca się o wizę powinna posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie podczas pobytu w Ghanie oraz bilet powrotny drogą lotniczą lub morską.

Więcej informacji pod adresem: https://ghanaemberlin.de/ 

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce szczepień).

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Jeśli tak, to w jakiej formie (zwykła czy notarialna)? W jakim języku? Czy wymagane jest urzędowe uwierzytelnienie dokumentu?

W tym celu należy skontaktować się z Ambasadą Ghany w Berlinie.

Wymagana jest pisemna zgoda rodziców w j. angielskim, poświadczona notarialnie.

W celu uzyskania dokładnych informacji, należy skontaktować się z Ambasadą Ghany w Berlinie.

  1. Zasady pobytu

Osoby pragnące przedłużyć pobyt będąc już w Ghanie, powinny zwrócić się do urzędu imigracyjnego co najmniej tydzień przed upływem ważności wizy.

Ubezpieczenie

Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

Zdrowie

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia).

Występują liczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Ghaną. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

Podróżowanie po kraju

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednakże prowadzenie pojazdów samemu nie jest zalecane. Stan dróg jest bardzo różny. Do wszystkich średniej wielkości miejscowości doprowadzone są drogi asfaltowe. Zbudowano je niedawno, są w stosunkowo dobrym stanie. Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być jednak bardzo trudne.

Akra utrzymuje połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi na świecie. W komunikacji krajowej regularne połączenia lotnicze ze stolicą mają Kumasi, Tamale i Sunyani.

Cło

Restrykcje celne dotyczące artykułów przywożonych na własny użytek nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów. Obowiązuje zakaz wywozu kości słoniowej, wyrobów ze skór węży i innych gatunków chronionych. Obowiązują szczegółowe przepisy dot. wywozu złota, diamentów oraz zabytkowych przedmiotów rękodzieła. Przy wjeździe należy zadeklarować dewizy w kwocie przekraczającej 5.000 USD. Zakazany jest wywóz miejscowej waluty w kwocie przekraczającej 500 cedi. Nadwyżki należy wymienić w kantorze, gdyż wykrycie ich przez celników może skutkować konfiskatą.

Przepisy prawne

Konsekwencje naruszenia prawa w Ghanie mogą być bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro). Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą pozbawienia wolności.

W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży oraz Konsula Honorowego RP w Akrze.

Przydatne informacje

W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.

W porównaniu z większością państw regionu baza turystyczna jest w Ghanie dobrze rozwinięta.

W większych miastach są sklepy z artykułami europejskimi, restauracje, hotele. Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.

Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, trzeba jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}