W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nigeria

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Nigerią zostały nawiązane 30 maja 1962 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Ambasada PRL została otwarta w Lagos w 1963 roku.

W okresie secesji Biafry (1966-70) Polska aktywnie wspierała rząd federalny. Polscy wojskowi uczestniczyli w Międzynarodowej Grupie Obserwacyjnej w Nigerii. Miało to korzystny wpływ na rozwój stosunków dwustronnych. W latach 1972-81 Polska i Nigeria utrzymywały ożywione stosunki polityczne i gospodarcze. Doszło do wymiany wizyt, w tym na szczeblu szefów państw, ministrów SZ oraz delegacji gospodarczych i wojskowych. Zastój w I połowie lat 80. spowodowany był trudnościami polityczno-gospodarczymi Nigerii (spadek cen ropy naftowej, przewroty wojskowe) oraz sytuacją w Polsce. W latach 90. utrzymywano sporadyczne kontakty polityczne.

Od 2002 roku Ambasada RP ma swoją siedzibę w Abudży. Krajami dodatkowej akredytacji Ambasady RP w Nigerii są: Benin, Ghana, Gwinea Równikowa, Kamerun, Liberia, Sierra Leone, Togo. Na początku 2008 roku zakończył działalność Konsulat Generalny RP w Lagos i działający w jego strukturach Wydział Ekonomiczno-Handlowy. W najbliższym czasie zostanie oficjalnie otwarte Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH z siedzibą w Lagos. Zgodnie z planami Ministerstwa Obrony Narodowej, w strukturze Ambasady RP w Abudży wkrótce ma zostać uruchomiony Ataszat obrony.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Minister spraw zagranicznych Nigerii Sule Lamido uczestniczył w  międzynarodowej konferencji „Ku Wspólnocie Demokracji”, która odbyła się w czerwcu 2000 r. w Warszawie. Na konferencji w Kotonu w 2000 r., poświęconej problematyce demokracji, polska delegacja pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego przeprowadziła rozmowy z ministrem S. Lamido. W 2001 r. wizytę oficjalną w Polsce złożył prezydent Olusegun Obasanjo. Natomiast w 2004 r. z wizytą w Nigerii przebywał minister SZ Włodzimierz Cimoszewicz. W dniu 3 lutego 2011 r. ukonstytuowała się w Sejmie RP, w ramach Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, Polsko-Nigeryjska Grupa Parlamentarna. W Sejmie VII kadencji grupa przekształciła się w Parlamentarny Zespół ds. Afryki. W Sejmie VIII kadencji, w dniu 14.12.2017 r. ukonstytuowała się Polsko-Nigeryjska Grupa Parlamentarna, której przewodniczącym został poseł Piotr Uruski. W dniach 28 czerwca – 1 lipca 2012 r. Beata Stelmach, podsekretarz stanu w MSZ, przebywała w Abudży, przewodnicząc regionalnej naradzie ambasadorów RP akredytowanych w państwach Afryki Subsaharyjskiej. Min. B. Stelmach odbyła również konsultacje dwustronne ze stałym sekretarzem nigeryjskiego MSZ, panem Martinem I. Uhomoibhi. W kwietniu 2013 r. z wizytą w Nigerii przebywał premier Donald Tusk. Podczas wizyty podpisano porozumienie o dialogu strategicznym. W maju 2014 r. przebywała w Polsce z roboczą wizytą minister stanu MSZ Nigerii, pani Viola Onwuliri, która odbyła kurtuazyjną rozmowę z Min. K. Kacperczyk. W dniu 4 lipca 2014 r. odbyła się  wizyta w Polsce stałego sekretarza nigeryjskiego MSZ, Martina I. Uhomoibhi w związku z dwustronnymi konsultacjami politycznymi MSZ. Rozmowom ze strony polskiej przewodniczyła podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk. W dniach 3-7 listopada 2015 r. w Forum Biznesu UE-Nigeria w Lagos udział wzięła delegacja polskich przedsiębiorców z sektorów rolnictwa, przemysłu i energetyki, budowlanego, IT i medycznego. Delegacji ze strony MSZ przewodniczył Dyr. Polityczny w MSZ Jarosław Bratkiewicz. W dniach 23 maja – 3 czerwca 2016 r. odbyła się wizyta w Polsce (Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Łódź) urzędników oraz wojskowych wysokiego szczebla z Narodowego Instytutu Polityki i Studiów Strategicznych z Kuru (NIPSS). 27 marca minister SZ Nigerii Geoffrey Onyeama spotkał się w Polsce z ministrem SZ Witoldem Waszczykowskim oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem. W dniach 20-22 sierpnia 2017 r. w Abudży przebywała z wizytą oficjalną wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka. W trakcie wizyty minister przeprowadziła konsultacje polityczne w nigeryjskim MSZ, spotkała się z wiceministrem obrony, przedstawicielami władz lokalnych. W grudniu 2018 r., podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach doszło do spotkania prezydenta Nigerii Muhammadu Buhari z prezydentem A. Dudą i premierem M. Morawieckim. W marcu 2019 r. w Lagos przebywał z wizytą wiceminister Środowiska Michał Kurtyka. 

Współpraca ekonomiczna

Obroty handlowe między Polską a Nigerią systematycznie rosną, chociaż w ciągu ostatnich 3 lat niekorzystnie wpływa na nie efekt spadających cen ropy naftowej na światowych rynkach (główne źródło dochodu nigeryjskiego budżetu). Wg danych za 10 miesięcy 2018 r. wzajemne obroty wyniosły 291,42 mln USD, z czego polski eksport – 90,20 mln USD. Oznacza to zatem b. znaczący wzrost obrotów pomiędzy oboma krajami – jest to głownie spowodowane zakupami przez Polskę nigeryjskiej ropy. W eksporcie PL dominują prod. mineralne, urządzenia mechaniczne i elektryczne, prod. zwierzęce i pojazdy. W imporcie pozycję dominującą zajmuje ropa, tworzywa sztuczne, drewno, prod. roślinne oraz art. spożywcze.  W grudniu 2014 r. Fabryka Broni „Łucznik” zawarła kontrakt na dostawę 1000 szt. karabinków Beryl dla wojska i sił porządkowych Nigerii.  Kolejny kontrakt został zawarty na początku 2015 r. i obejmował sprzedaż 500 karabinków Beryl i 10 subkarabinków Mini Beryl. Spółki z Grupy PGZ realizowały również dostawy dedykowanych do karabinków Beryl systemów treningowych. 26 marca 2018 r. w siedzibie Fabryki Broni „Łucznik-Radom” podpisano MoU pomiędzy PGZ i Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON) dot. transferu technologii na produkcję karabinków Beryl M762 w Nigerii. Do Nigerii dostarczane są także pojazdy Fabryki Samochodów „Honker”. Ponadto w czerwcu 2018 r. polska firma Level 11 Sp. z o.o. wygrała przetarg na dostawy amunicji dla nigeryjskiej marynarki wojennej. Kontynuowane są działania na rzecz współpracy przemysłów obronnych Polski i Nigerii, w tym sprzedaży polskich produktów i uruchomienia linii montażowych w Nigerii.  Strona polska i nigeryjska promują również współpracę w sektorze morskim. W Nigerii dobrze radzi sobie także polska spółka Asseco, która dostarcza na tamtejszy rynek oprogramowanie w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym, a także technologię dronów.

Współpraca naukowa

W ramach projektu „Nowoczesny Uniwersytet – kompleksowy program wsparcia dla doktorantów i kadry dydaktycznej Uniwersytetu Warszawskiego” Katedra Języków i Kultur Afryki UW zorganizowała: Wizytę profesora Abdalla Uba Adamu z Bayero University w Kano (Nigeria), specjalistę od mediów i komunikacji międzykulturowej (15 lutego–15 maja 2012 r.). W czasie pobytu w Polsce profesor wygłosił dwa ogólnouniwersyteckie wykłady: Transnationalism and Representation in African Popular Culture oraz Oral Tradition in a Local and Global Perspective oraz Al-Hausawi, Al-Hindawi: Media Contraflow, Urban Communication and Translinguistic Onomatopoeia Among Hausa of Northern Nigeria3rd Symposium on West African Languages, Languages of West Africa. Linguistic theory and communication, 26–29 września 2018. Ponadto Katedra Języków i Kultur Afryki UW współpracuje z licznymi doktorantami i nauczycielami akademickimi z Nigerii, m.in. z prof. Aliyu Muhammadu Bunza z Federal University Gusau, Zamfara State.

W ostatnich kilkudziesięciu lat wiele doktoratów zostało obronionych przez Nigeryjczyków na Wydziale Orientalistycznym UW. Ponadto liczne artykuły są publikowane przez nigeryjskich badaczy w czasopiśmie Katedry Języków i Kultur Afryki, SALC (do niedawna SDALC, http://sdalc.uw.edu.pl). Członkiem rady naukowej pisma jest Hafizu Miko Yakasai z Bayero University, Kano, który obronił doktorat na UW. 

Uznawalność kształcenia

Program stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza, studia II stopnia (magisterskie). Stypendia w Programie są finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za realizację Programu odpowiada Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

{"register":{"columns":[]}}