W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kamerun

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Kamerunem zostały nawiązane 14 marca 1972 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

W marcu 1973 r. polski przedstawiciel handlowy w Jaunde mianowany został Chargé d'Affaires en pied. Mimo podpisanych umów (handlowa, o współpracy kulturalnej, o współpracy gospodarczej i technicznej) Kamerun nie wykazywał większego zainteresowania rozwojem stosunków z Polską. W tej sytuacji, ze względów oszczędnościowych, w 1981 r. misja w Jaunde została zawieszona. W Kamerunie akredytowany jest ambasador RP w Nigerii. W Jaunde posiadamy konsulat kierowany przez Konsula Honorowego, panią Mirosławę Etoga. W Kamerunie od wielu lat pracuje liczna grupa polskich misjonarzy i sióstr zakonnych należących do różnych zgromadzeń (obecnie ok. 120 osób).

Współpraca polityczna w okresie III RP

Podczas 26. Szczytu Unii Afrykańskiej, w dniach 26-27 stycznia 2016 r. w Addis Abebie, odbyło się spotkanie podsekretarz stanu w MSZ Joanny Wroneckiej z ministrem spraw zagranicznych Kamerunu Lejeunem Mbellą Mbellą. Spotkanie służyło pogłębianiu wzajemnych relacji oraz promocji polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. 

Współpraca ekonomiczna

Współpraca handlowa z Kamerunem istnieje w ograniczonym zakresie. Polska eksportuje gł. art. włókiennicze, art. spożywcze, art. chemiczne i tworzywa sztuczne. W imporcie dominują produkty roślinne oraz kauczuk i tworzywa sztuczne. 

{"register":{"columns":[]}}