W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Togo

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Togo zostały nawiązane w 1962 r.

Współpraca polityczna

Od 2010 roku Togo pozostaje w kompetencji Ambasady RP w Abudży (Nigeria). W 2013 r. wizytę w Togo złożył b. prez. Lech Wałęsa w ramach promocji Polski w świecie. W maju 2014 r. przebywała w Polsce p. Bernadette Essozimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo. Wzięła udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach oraz spotkała się z wiceminister SZ K. Kacperczyk. W 2015 r. podsekretarz stanu w MSZ K. Kacperczyk odwiedziła Togo na zaproszenie Roberta Dussey, ministra spraw zagranicznych Togo, aby dać impuls do rozwoju bilateralnych stosunków między naszymi krajami. W wizycie p. minister towarzyszyła delegacja polskich firm. Podczas XVI Szczytu Frankofonii, który odbył się w dniach 26-27 listopada 2016 r. w Antananarywie na Madagaskarze, doszło do spotkania podsekretarz stanu w MSZ p. Joanny Wroneckiej z jej togijskim odpowiednikiem. 

Współpraca ekonomiczna

W połowie lat 70. doszło do aktywizacji polsko-togijskiej wymiany handlowej, głównie ze względu na nasze zwiększone zakupy togijskich fosforytów. Od kilku lat w Togo działa polska firma CONSUS, zajmująca się m.in. importem biomasy. Wymiana handlowa jest nieznaczna, choć warto odnotować systematyczny wzrost obrotów. W imporcie dominują produkty mineralne oraz art. spożywcze. Eksport obejmuje głównie produkty zwierzęce, urządzenia mechaniczne i elektryczne, materiały włókiennicze oraz produkty mineralne.

{"register":{"columns":[]}}