W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Indonezja

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na tereny, na których czynne są wulkany. Miejscowe władze ustanowiły tam specjalne strefy zamknięte:

 • w odległości 4 kilometrów od krateru góry Agung we wschodniej części Bali,
 • w odległości 7 kilometrów od krateru góry Sinabung w regencji Kalo, Sumatra Północna.

Odradzamy podróże, które nie są konieczne:

 • do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których działają uzbrojone grupy i może dochodzić do starć z siłami rządowymi (Palu, stolica Środkowego Sulawesi, została ponadto zniszczona w wyniku tsunami we wrześniu 2018 r.),
 • na zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschodnia część Sumatry) i prowincji Banten (zachodnia część Jawy), które zostało zniszczone w wyniku tsunami w grudniu 2018 r.,
 • po morzach Sulu i Celebes, gdzie istnieje zagrożenie piractwem.

Na pozostałym terytorium Indonezji zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali, jest znaczące, pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez miejscowe władze. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach, które mogą być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

Na Papui i Papui Zachodniej dochodzi do starć ruchu separatystycznego z władzami. Ostatnia eskalacja napięć miała miejsce w sierpniu 2019 r. Podczas starć z policją w miejscowościach Wamaena i Jayapura zginęło 21 osób. 

Odwiedzający prowincję Aceh powinni szczególnie uważać, aby nie obrażać lokalnych uczuć religijnych (np. nie pić alkoholu, nie uprawiać hazardu, unikać noszenia obcisłych i skąpych ubrań). Zalecamy unikanie zgromadzeń, zwłaszcza wieców politycznych.

Na terenie Indonezji dochodzi do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami. W wyniku tsunami w 2004 r. w Indonezji zginęło ponad 130 tys. osób. Informacje i porady, jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tsunami, znajdziesz na stronie.

Największe klęski żywiołowe w ostatnim czasie:

 • W grudniu 2018 r. duże tsunami uderzyło w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschód Sumatry) i prowincji Banten (zachód Jawy).
 • We wrześniu 2018 r. doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w prowincji Środkowe Sulawesi. Zginęło ponad tysiąc osób.
 • W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi w okolicach wysp Lombok i Gili. Zginęły setki osób. Doszło do znacznych zniszczeń. Trzeba było ewakuować turystów.
 • W sierpniu trzęsienie ziemi o sile 6,9 ​​stopnia nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Jawy, docierając do wielu obszarów, w tym Dżakarty.

Jeśli potrzebujesz pomocy w nagłych wypadkach, skontaktuj się z Ambasadą RP w Dżakarcie lub z konsulatami honorowymi. Ze względu na wielkość kraju i oddalenie niektórych obszarów wsparcie konsularne w niektórych częściach Indonezji może być utrudnione.

Najważniejsze numery ratunkowe:

 • 111 lub 112 – policja,
 • 118 lub 119 – pogotowie ratunkowe,
 • 113 – straż pożarna,
 • 0361 7540599 lub 0361 224111 – policja turystyczna na Bali,
 • 021 526 4073 – policja turystyczna w Dżakarcie.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informujemy, że w związku panującą pandemią COVID-19 oraz zgodnie z notą okólną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Indonezji nr D/00255/02/2021/64 oraz dokumentami referencyjnymi od 9 lutego 2021 roku oraz notami późniejszymi, Republika Indonezji utrzymuje zakaz wjazdów obcokrajowców na teren kraju.

Z zakazu tego wyłączone są osoby, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

 • są posiadaczami wizy, w tym wizy dyplomatycznej lub służbowej lub wizy krótkoterminowej (VITAS)
 • są posiadaczami indonezyjskiego zezwolenia na pobyt (ITAS lub ITAP)
 • podróż odbywa się do Indonezji z państwa, z którym Indonezja uzgodniła dwustronne porozumienie o ułatwieniach (Travel Corridor Arrangement)
 • uzyskali  specjalną zgodę / zezwolenie (w drodze pisemnego oświadczenia) od indonezyjskiego Ministerstwa / Agencji Państwowej.

Prawa wjazdu nie mają podróżni, którzy zamierzają podróżować na innej niż powyższe podstawie,
w szczególności w celach turystycznych.

Wszyscy zagraniczni podróżni muszą wykonać i okazać negatywny test PCR co najmniej 72 godziny dni przed datą i godziną wylotu. Wynik testu należy wydrukować lub przesłać za pomocą  aplikacji mobilnej e-HAC (Health Alert Card) Indonesia. Aplikację należy pobrać i uzupełnić e-HAC przed wylądowaniem w Indonezji; e-HAC sprawdzany jest na lotnisku po przylocie.

Wszyscy podróżujący do Indonezji muszą również przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia
z negatywnym wynikiem testu PCR na COVID-19 podczas odprawy przed planowaną podróżą. Nieokazanie negatywnego wyniku testu będzie skutkowało uniemożliwieniem wejścia na pokład samolotu lub odmową wjazdu do Indonezji i deportacją.

Po przybyciu na indonezyjskie lotniska wszyscy odwiedzający muszą również wypełnić i przedłożyć zaświadczenie o stanie zdrowia (Health Alert Certificate) do biura ds. kwarantanny.

Po przyjeździe wszyscy zagraniczni podróżni muszą wykonać kolejny test PCR (24 godziny po przylocie, testy wykonywane są w wyznaczonym hotelu, list hoteli dostępna jest niżej), a następnie przejść obowiązkową 5-dniową kwarantannę (5x24h) w wyznaczonym hotelu, opłaconą we własnym zakresie. Aktualna lista hoteli, w których można odbyć kwarantannę znajduje się tutaj.

Po 5 dniach obowiązkowej kwarantanny należy ponownie wykonać RT-PCR. Następnie rząd Indonezji zaleca nieobowiązkową 14-dniową domową kwarantannę we własnym zakresie.

 Jednocześnie infamujemy, że sytuacja może ulec zmianie dlatego też rekomendujemy śledzenie stron internetowych Ambasady RP w Dżakarcie, gdzie w zakładce aktualności na bieżąco publikowane są najnowsze informacje dot. wjazdu na teren Indonezji.

Ubezpieczenie

We własnym interesie przed rozpoczęciem podróży każdy turysta powinien się ubezpieczyć. W prywatnych szpitalach i klinikach koszty usług medycznych są bardzo wysokie. Niektóre polskie agencje ubezpieczeniowe wydają polisę, która w razie choroby obejmuje jedynie pokrywanie rachunków za usługi medyczne po powrocie do kraju, Tymczasem indonezyjskie placówki medyczne wymagają natychmiastowego pokrycia kosztów leczenia. Ubezpiecz się w firmie, która ma własnych wiarygodnych przedstawicieli na terenie Indonezji i na bieżąco opłaca świadczone usługi medyczne. Warto rozważyć ubezpieczenie, które pokrywa koszty transportu lub ewakuacji medycznej w przypadku skomplikowanych urazów lub chorób.

Zdrowie

Indonezja nie wymaga szczepień. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

 

Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie nadaje się do picia.

 

Pij wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikaj kostek lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw. Dzieci nadal chorują tu na polio i odrę. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali). Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali). W dużych miastach można zarazić się gorączką krwotoczną denga. Liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem.

 

W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Pojawiają się ogniska ptasiej grypy wywołanej szczepem wirusa grypy H5N1.

 

Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD (w nagłych i ciężkich przypadkach - do 200 USD). Koszt jednej doby pobytu w szpitalu – od 15 USD w szpitalu państwowym (np. Szpital Wydziału Medycyny Uniwersytetu Indonezja Cipto Mangkusumo w Dżakarcie) do 250 USD w prywatnej klinice. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.

 

W miarę możliwości korzystaj ze sprawdzonych placówek medycznych. W Dżakarcie są to m.in.: szpital MMC, MEDISTRA, PONDOH INDAH, MEDICALOKA, SOS, SILOAN oraz Przychodnia w Ambasadzie Niemieckiej. Niektóre mają swoje filie rozsiane po całym kraju (SOS, SILOAN).

 

Jeśli poważnie zachorujesz lub potrzebujesz operacji, warto jechać do sąsiednich krajów, Singapuru lub Bangkoku. Poziom usług medycznych jest tam wyższy.

 

Niektóre europejskie urzędy ds. zdrowia sklasyfikowały Indonezję jako narażoną na ryzyko przeniesienia wirusa Zika. Więcej informacji i porad można znaleźć na stronie internetowej National Travel Health Network and Center - https://travelhealthpro.org.uk/country/106/indonesia-including-bali#Other_risks

 

W lutym 2019 r. globalna inicjatywa na rzecz zwalczania polio zgłosiła dwa przypadki genetycznie powiązanego krążącego wirusa polio pochodzącego ze szczepionki (cVDPV) typu 1 w prowincji Papua.

 

Przed podróżą najlepiej wykupić ubezpieczenie podróżne i medyczne. Żadne publiczne szpitale w Indonezji nie mają międzynarodowej akredytacji. Ceny leczenia szpitalnego zależne są od jakości usług oraz zakwaterowania. Szpitale publiczne oraz placówki specjalistyczne są otwarte dla obcokrajowców, którzy nie są objęci żadnym rządowym systemem opieki zdrowotnej. Korzystając z usług szpitala publicznego, należy liczyć się z dużymi kosztami. Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokryje leczenie w całości. Ceny leczenia szpitalnego kształtują się od 1 500 000 IDR (ok. 100 USD) do 10 000 000 IDR (670 USD) za dobę. Koszty ogólnej konsultacji medycznej kształtują się na poziomie od około 400 000 IDR (27 USD) do 1 500 000 IDR (100 USD) dziennie. Ceny uzależnione są od standardu placówki, jaką wybierze pacjent.

 

Unikaj alkoholu z nieznanych źródeł. W Indonezji odnotowano wiele zgonów i przypadków poważnej choroby turystów spowodowanej piciem napojów alkoholowych zanieczyszczonych metanolem.

Niektóre europejskie urzędy ds. zdrowia sklasyfikowały Indonezję jako narażoną na ryzyko przeniesienia wirusa Zika. Więcej informacji i porad można znaleźć na stronie internetowej National Travel Health Network and Center. W lutym 2019 r. globalna inicjatywa na rzecz zwalczania polio zgłosiła dwa przypadki genetycznie powiązanego krążącego wirusa polio pochodzącego ze szczepionki (cVDPV) typu 1 w prowincji Papua.

Przed podróżą zalecamy wykupienie ubezpieczenia podróżnego i ubezpieczenia medycznego. Indonezja nie posiada bowiem wysokiej jakości systemu opieki zdrowotnej. Żadne publiczne szpitale nie mają międzynarodowej akredytacji. Ceny leczenia szpitalnego zależne są od jakości usług oraz zakwaterowania. Szpitale publiczne oraz placówki specjalistyczne są otwarte dla obcokrajowców, którzy nie są objęci żadnym rządowym systemem opieki zdrowotnej. Korzystając z usług szpitala publicznego, należy liczyć się z dużymi kosztami. Zalecamy sprawdzenie, czy ubezpieczenie zdrowotne pokryje leczenie w całości. Ceny leczenia szpitalnego kształtują się od 1500000 IDR (ok. 100 USD) do 10000000 IDR (670 USD) za dobę. Koszty ogólnej konsultacji medycznej kształtują się na poziomie od około  400000 IDR (27 USD) do 1500000 IDR (100 USD) dziennie. Ceny uzależnione są od standardu placówki jaką wybierze pacjent.

Zalecamy unikanie spożywania alkoholu z nieznanych źródeł. W Indonezji odnotowano wiele zgonów i przypadków poważnej choroby turystów spowodowanej piciem napojów alkoholowych zanieczyszczonych metanolem.

Podróżowanie po kraju

Szlaki komunikacyjne są bardzo zatłoczone i niebezpieczne. Ruch na drogach jest chaotyczny, czasami wręcz niebezpieczny. Kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Zachowaj ostrożność, gdy poruszasz się autobusami i autokarami. Zgodnie z przepisami indonezyjskimi, cały czas należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (paszport).

Jeśli podróżujesz do Papui Zachodniej, zwłaszcza w głąb prowincji, w rejony znajdujące się poza szlakiem najważniejszych atrakcji turystycznych, nadal musisz mieć specjalne zezwolenie (surat jalan). Uzyskasz je w kwaterze głównej policji w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach policji w Manokwari, Nabire, Biak lub Jayapurze (Papua Zachodnia). Uzyskanie zezwolenia może potrwać kilka dni. Po przybyciu do prowincji zgłoś się do najbliższego posterunku policji. Przepisom tym nie podlegają dziennikarze, którzy uzyskali zezwolenie wydane przez MSZ Indonezji.

Obowiązuje ruch lewostronny. Możesz używać międzynarodowego prawa jazdy. Jednak przy dłuższych pobytach, ze względu na korzystniejsze ubezpieczenie miejscowe, władze zalecają wyrobienie indonezyjskiego prawa jazdy. Poza stołeczną Dżakartą należy unikać podróżowania samochodem w nocy. Samochód można wypożyczyć w prywatnych wypożyczalniach na dowolny okres. Orientacyjna cena wynosi ok. 30-40 USD dziennie. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest korzystanie z samochodu z wynajętym miejscowym kierowcą. Płacić trzeba w walucie miejscowej.

W Indonezji jazda na motorze lub skuterze, chociaż popularna, jest bardzo niebezpieczna. Podstawowe zasady ruchu drogowego nie są przestrzegane, co jest przyczyną wielu wypadków, w tym śmiertelnych. Wypożyczane motocykle są w bardzo złym stanie technicznym. Jeśli pomimo tych okoliczności zdecydujesz się na jazdę wypożyczonym jednośladem, zachowaj szczególną ostrożność. Ograniczaj szybkość oraz zaopatrz się w profesjonalny kask motocyklowy. Najlepiej, aby był produkcji zagranicznej. Te powszechnie dostępne na indonezyjskim rynku nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa.

W Indonezji nie możesz używać polskiego prawa jazdy. Trzeba korzystać z międzynarodowego prawa jazdy wydanego w ramach konwencji wiedeńskiej. Zanim wynajmiesz pojazd, skonsultuj się z firmą ubezpieczeniową i potwierdź, czy w cenie jest ubezpieczenie. Cudzoziemcy zaangażowani nawet w niewielkie wykroczenia drogowe lub wypadki mogą być narażeni na wymuszenia. Rozważ zatrudnienie prywatnego kierowcy lub wynajęcie samochodu z kierowcą.

Cło

W Indonezji obowiązuje limit wwozu i wywozu obcych środków płatniczych stanowiących ekwiwalent 100 mln IDR (około 6,6 tys. USD). Jeśli przywozisz większą kwotę, wypełniasz deklarację celną. Musisz uzyskać zgodę Centralnego Banku Indonezyjskiego na wwiezienie wyższej kwoty. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków. Grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych. Przy wyjeździe z Indonezji nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT.

Przepisy prawne

Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci.

W prowincji Aceh wprowadzono muzułmańskie prawo szariatu, które w skrajnych przypadkach może się odnosić również do cudzoziemców wyznania niemuzułmańskiego. Zanim pojedziesz do tej prowincji, dokładnie sprawdź obowiązujące regulacje.

Przydatne informacje

W Indonezji dominuje islam. Wyjątek stanowią takie wyspy jak Bali, Sulawesi Północne (dawniej Celebes), Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie. Niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu. Gdy wchodzisz do meczetów, pamiętaj o zdejmowaniu butów. Kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong. Udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.

Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw. umowy.

Gotówkę najkorzystniej wymieniać w kantorach w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewnych trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich, gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone.

Na Bali, Lombok i Gili odnotowano wiele przypadków śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym. Unikaj tanich pubów oferujących promocyjne drinki, w skład których wchodzi tradycyjny arak.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}