W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kostaryka

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

W związku z utrzymującą się na terenie Kostaryki wysoką liczbą zachorowań na COVID-19 oraz objęciem zakazem lotu Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne.

Najczęściej występującym zagrożeniem dla turystów są drobne przestępstwa, w szczególności kradzieże kieszonkowe, kradzieże bagażu lub kradzieży za użyciem gróźb, jednak występują również przypadki napadów z bronią, zabójstwa i napaści na tle seksualnym.

Podczas podróży do Kostaryki zaleca się zachowanie czujności, powstrzymanie się od nocnych spacerów i podróży między miastami, ograniczanie spacerów do centrum miast, niestawianie oporu się w przypadku próby kradzieży oraz nie afiszowanie się z wartościowymi przedmiotami czy gotówką.

Kostaryka znajduje się na obszarze aktywnym sejsmicznie oraz w strefie wulkanicznie. Aktualne informacje na temat potencjalnych alertów są dostępne na stronie https://www.cne.go.cr/.

Istnieje ryzyko wystąpienia tsunami, jeśli miało miejsce silne trzęsienie ziemi. W okresie od kwietnia do października (pora deszczowa) w prowincjach Limon, Puntarenas i Guanacaste mogą występować huragany. W całym kraju mogą występować ulewne deszcze prowokujące zalania lub powodzie, które mogą skutkować odcięciem komunikacyjnym większym lub mniejszych obszarów lub wielogodzinną przerwą w dostawie prądu.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz

Wjazd i pobyt

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni. Ważność paszportu powinna odpowiadać długości planowanego pobytu. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub na dalszą podróż, rezerwacji hotelowych, zaproszeń lub środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości ok. 29 USD od osoby (niezależnie od wieku). Większość linii lotniczych wlicza opłatę do ceny biletu, ale jeżeli nie została ona wliczona do biletu i opłacona przez linię, należy ją uregulować w gotówce w autoryzowanych miejscach (m.in. oddziały Bancredito) lub na lotnisku. Podróżujący drogą lądową przed opuszczeniem Kostaryki muszą wnieść opłatę w wysokości ok. 7 USD. Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 06.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00.

Ubezpieczenie

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych ani komunikacyjnych, jednak w interesie turysty planującego dłuższy pobyt w tym kraju leży wykupienie polisy.

Zdrowie

Na obszarze całego kraju występuje wirus dengi, liczba zachorowań zwiększa się w porze deszczowej. Istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Mogą występować sporadyczne przypadki choroby zika. W związku z tym należy unikać ukąszeń komarów i zaopatrzyć się w skuteczne repelenty. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Szczepienia przeciwko żółtej febrze są wymagane jedynie wobec osób przybywających z rejonów, gdzie choroba ta występuje (również w przypadku tranzytu). Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach. Zarówno wizyty lekarskie, jak i hospitalizacja są płatne, dlatego też zalecane jest wykupienie ubezpieczenia.

W celu ograniczenia ryzyka zatrucia, należy unikać spożywania surowych, nieobranych warzyw i owoców oraz dań ze stoisk ulicznych, zwłaszcza takich zawierających surowe lub niedogotowane jajka. Zaleca się spożywanie wyłącznie wody butelkowanej i unikanie napojów z lodem.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach: https://www.visitarcostarica.com/sanidad-en-costa-rica i https://www.visitarcostarica.com/vacunas-para-viajar-a-costa-rica (w języku hiszpańskim).

 

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu - łatwo go uszkodzić, a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.

Informacje dla kierowców

Kostaryka jest jedynym państwem Ameryki Środkowej, w którym nie ma możliwości przekroczenia granicy samochodem wynajętym w tamtejszych wypożyczalniach. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Kodeks drogowy jest rygorystycznie przestrzegany: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, którego wysokość często jest uznaniowa. Przy wjeździe do Kostaryki samochodem własnym lub wypożyczonym w innym kraju należy bezwzględnie przestrzegać zadeklarowanego czasu pobytu pojazdu w Kostaryce. Przekroczenie tego terminu, choćby o jeden dzień, skutkuje  konfiskatą samochodu lub koniecznością uiszczenia opłaty celnej w wysokości wartości pojazdu.

Cło

Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności, z wyjątkiem konserw i jedzenia dla dzieci. Surowo zabroniony jest także wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej itp. Przy wjeździe i wyjeździe z Kostaryki należy zadeklarować ilość gotówki przekraczającą 10 000 USD lub jej równowartość w innych walutach.

Każda osoba przyjeżdzająca do Kostaryki ma prawo do wwozu artykułów osobistego użytku w ilościach racjonalnych oraz leków.

Na teren Kostaryki można wwieźć m.in.:

- 500 g tytoniu (w różnych formach), 2 kg konserw oraz do 5 litrów wina i alkoholi (podróżny musi mieć ukończone 18 lat) – na własny użytek pasażerów

- leki w ilości wystarczającej na czas pobytu, wraz z etykietami i receptami

- artykuły niezbędne do wykonywania pracy, takie jak: 1 przenośny komputer, 1 przenośna drukarka, farby i płótna, 1 nagrywarka

- 1 aparat fotograficzny i 1 kamera wideo wraz z akcesoriami, 6 rolek filmu, fotografie i wydruki niekomercyjne

- 1 instrument muzyczny wraz z akcesoriami, 1 przenośne radio

- namioty wraz z akcesoriami, przyrządy do uprawiania sportu, tj. deski surfingowe, rowery oraz piłki

- odzież, biżuteria, książki i manuskrytpy, płyty

- jedzenie dla dziecka, zabawki i inne artykuły dziecięce

- do 4 sztuk broni myśliwskiej (wwóz broni regulowany jest również odrębnymi przepisami)

Więcej informacji jest dostępnych na stronach: http://www.costarica-embassy.org/index.php?q=node/113 i https://www.visitarcostarica.com/aduanas-en-costa-rica (w języku hiszpańskim).

Przepisy prawne

Za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji. 

Obyczaje

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Pewne utrudnienie stanowi znalezienie adresu: ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom. Bardzo źle odbierane jest wykazywanie braku zachwytu Kostaryką.

Przydatne informacje

Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.visitcostarica.com

Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie. Banki dokonują transferów międzynarodowych.

Kostaryka nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce. Najbliższy konsulat znajduje się w Berlinie.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}