W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kuwejt

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Władze Państwa Kuwejt nie wprowadziły na terenie kraju stopni zagrożenia terrorystycznego. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje ryzyko wystąpienia zamachów.  26 czerwca 2015 r. doszło do samobójczego ataku bombowego na szyicki meczet Imama Al-Sadika, w którym zginęło 27 osób. Był to pierwszy zamach terrorystyczny w tym kraju od ponad dwudziestu lat. Od tego czasu nie zanotowano innych poważnych incydentów.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Przed wyjazdem do Kuwejtu należy zarejestrować wniosek w elektronicznym systemie rejestracji wizowej (https://evisa.moi.gov.kw/evisa/home_e.do). Po zakończeniu procesu rejestracji wnioskodawca powinien otrzymać drogą e-mailową potwierdzenie rejestracji oraz decyzję o przyznaniu lub odmowie wydania wizy. Po przyjeździe do Kuwejtu w punkcie kontrolnym należy dokonać opłaty w wysokości 3 KWD. Wiza w celach turystycznych może być wydana na okres do 3 miesięcy. Do uzyskania wizy niezbędny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą korzystać z systemu. Ograniczenie to nie dotyczy posiadaczy paszportów tymczasowych wystawianych przez Ambasadę RP dla osób zamieszkałych w Kuwejcie.

 

 

Niezgodność danych osobowych wpisanych do systemu rejestracji z danymi w paszporcie powodują brak zgody na wjazd na terytorium Kuwejtu.

W przypadku przekroczenia 3-miesięcznego okresu pobytu posiadacz wizy podlega karze finansowej oraz zakazowi wjazdu na terytorium Państwa Kuwejt (istnieje ryzyko, że zakaz taki może obejmować nie tylko terytorium Kuwejtu ale także pozostałe kraje Rady Współpracy Zatoki Perskiej)

Do Kuwejtu nie zostaną wpuszczone osoby, które posiadają w paszporcie jakiekolwiek ślady pobytu  w Izraelu. Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej dla innego rodzaju pobytu (np. w przypadku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszczenia terytorium Kuwejtu.

Uwaga: Samotnie podróżującym kobietom do lat 40 władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy, mimo iż w ostatnich latach nie odnotowano takich przypadków w odniesieniu do obywatelek Polski (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie).

W przypadku pytań związanych z innymi rodzajami wiz prosimy kontaktować się z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie:

ul. Ignacego Krasickiego 26

02-611 Warszawa

Tel. 22 419 97 80

Email: embassy@kuwait-embassy.pl

Wydział Konsularny

Email: consularsection@kuwait-embassy.pl

Ubezpieczenie

Przed przyjazdem wskazane jest wykupienie ważnej na terenie Kuwejtu polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 30 KWD. W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od ok. 60 do ok. 200 KWD (ok. 760-2500 PLN). Cudzoziemcy legalnie przebywający w Kuwejcie mogą również korzystać z usług państwowej służby zdrowia (relatywnie niski poziom).

Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

Podróżowanie po kraju

Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest akceptowane przez 3 miesiące w przypadku cudzoziemców przebywających w Kuwejcie na podstawie wiz turystycznych. Cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się prawem jazdy swego kraju i mający wyższe wykształcenie mogą uzyskać kuwejckie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej (w przypadkach wątpliwych sugerowany jest kontakt z przyszłym pracodawcą).

Cło

Nie ma ograniczeń we wwozie waluty. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia - broni i amunicji.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Penalizowane jest ponadto świadczenie usług seksualnych, zachęcanie i podżeganie do wykonywania takich usług oraz stręczycielstwo. Świadczenie takich usług grozi aresztowaniem, deportacją oraz zakazem wjazdów nie tylko do Kuwejtu, ale także do państw Rady Współpracy Państw Zatoki (GCC).

Obyczaje

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet - nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów, palić tytoniu, a nawet żuć gumy do żucia. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy. W miejscach publicznych nie jest wskazane okazywanie uczuć (np. pocałunki).

Przydatne informacje

Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Nie zezwala się na zakładanie rachunków bankowych bez okazania wizy pobytowej.

Walutę można wymieniać w kantorach i bankach, przy wymianie pieniędzy niezbędne jest okazanie wizy i paszportu.

Dni wolne od pracy to piątek i sobota.

Materiały

The plan of gradual restoration of normality - Kuwait
The​_plan​_of​_gradual​_restoration​_of​_normality​_-​_Kuwait.pdf 0.91MB
lista hoteli zaakceptowanych przez miejscowe władze do odbycia kwarantanny instytucjonalnej
list​_of​_approved​_hotels​_for​_quartine.pdf 0.09MB
MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.