W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kuwejt

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Kuwejtem zostały nawiązane w 1963 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Bezpośrednio po nawiązaniu stosunków została otwarta Ambasada PRL, a jej pracami kierował radca handlowy jako chargé d’affaires. W Kuwejcie akredytowani byli początkowo (w latach 1964–1971) ambasadorzy PRL w Libanie, z siedzibą w Bejrucie, a następnie – do irackiej inwazji na Kuwejt – ambasadorzy PRL w Iraku, z siedzibą w Bagdadzie. Pierwszym polskim ambasadorem w Kuwejcie był Witold Skuratowicz, który złożył listy uwierzytelniające 11 marca 1964 r.
W latach 1965–2001 w Warszawie akredytowany był ambasador Kuwejtu w ZSRR, następnie w Rosji, z siedzibą w Moskwie.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Od 1991 r. funkcję chargé d’affaires, a następnie ambasadora urzędującego w Kuwejcie pełnił Janusz Dworak. Po irackiej inwazji i okupacji Kuwejtu został on akredytowany przy władzach Kuwejtu na wygnaniu w Rijadzie. Od stycznia 2003 r. Ambasada Kuwejtu ma swoją siedzibę w Warszawie. W 2008 roku Kuwejt odwiedził premier Donald Tusk oraz ministrowie skarbu państwa i obrony narodowej. W marcu 2009 r. wizytę w Kuwejcie złożył minister sportu, natomiast w październiku 2010 r. przebywała w Polsce delegacja Kuwejcko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Zgromadzenia Narodowego Kuwejtu. Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim okresie był pobyt w Kuwejcie Prezydenta Andrzeja Dudy, wizytującego polski kontyngent wojskowy uczestniczący w operacji Inherent Resolve wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie. W latach 2018-2019 miały miejsce kilkukrotne spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Kuwejtu. Minister spraw zagranicznych  Jacek Czaputowicz złożył wizytę w Kuwejcie w sierpniu 2019 r.

Umowy dwustronne: Umowa między RP a Państwem Kuwejtu w sprawie popierania i ochrony inwestycji (podpisana w 1990 r.); Umowa między RP a Państwem Kuwejtu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (podpisana w 1996 r.); Umowa między Rządem RP a Rządem Państwa Kuwejtu w sprawie określenia statusu polskiej jednostki wojskowej skierowanej do działań w ramach operacji "Enduring Freedom" (podpisana w 2002 r.); Umowa między Rządem RP a Rządem Państwa Kuwejt o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych (podpisana w 2016 r.). 

Współpraca ekonomiczna

Prawno-traktatową strukturę dwustronnych stosunków gospodarczych tworzą: „Umowa o współpracy gospodarczej i technicznej między Rządem PRL a Rządem Państwa Kuwejtu”, z roku 1975 (wejście w  życie w 1976 r.); „Umowa pomiędzy RP a Państwem Kuwejt ws. popierania i ochrony inwestycji”, z roku 1990 (1993); „Umowa między RP a Państwem Kuwejt ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku” z roku 1996 (2000).

W 2004 r. Krajowa Izba Gospodarcza  oraz Kuwejcka Izba Handlu i Przemysłu podpisały porozumienie o współpracy.  

W wymianie handlowej Polski z Kuwejtem od lat dominuje polski eksport. Import jest marginalny – wyjątkiem był rok 2006, kiedy to zakupiliśmy kuwejcką ropę naftową za blisko 117 mln USD. Wg danych GUS za 10 miesięcy 2019 r. polski eksport do Kuwejtu wyniósł ogółem niemal 70 mln USD, natomiast import – 4,7 mln USD.  Największy udział w eksporcie miały gotowe artykuły spożywcze (20,6 mln USD), artykuły przemysłowe różne (11,6 mln USD), metale nieszlachetne (9,8 mln USD), maszyny i urządzenia mechaniczne (6,3 mln USD) produkty przemysłu chemicznego i pokrewnych (6 mln USD). W imporcie natomiast dominowały tworzywa sztuczne (1,8 mln USD) oraz produkty przemysłu chemicznego i pokrewnych (1,7 mln USD).

Współpraca w zakresie kapitałowo-inwestycyjnym ma ograniczony charakter. W kontekście inwestycji w Polsce, kuwejcka firma Alshaya Company utworzyła w naszym kraju spółkę zależną, Alshaya Polska, która nadzoruje rozbudowę sieci franczyz międzynarodowych marek, m.in. Claire’s, NEXT, The Bodyshop. Ponadto, w 2018 r. spółka Visdal Investments kontrolowana przez kuwejcki holding Kuwait Projects Company Holding podjęła działania na rzecz przejęcia spółki Mlekoma działającej m.in. w sektorze przetwórstwa mleka i produkcji serów. Wielkość kapitału kuwejckiego ulokowanego w Polsce jest trudna do określenia. Zgodnie z danymi strony kuwejckiej, wartość inwestycji w Polsce Kuwait Investment Authority wynosi ok. 400 mln USD, natomiast wg danych NBP – 55,5 mln USD. Wynika to z faktu, że większość kuwejckich funduszy w Europie inwestowana jest poprzez specjalistyczne firmy sektora finansowego z siedzibami w Wielkiej Brytanii czy w pozostałych krajach UE. Inwestują one zarówno w nieruchomości, jak i w aktywa giełdowe. W maju 2007 r. Kuwait Petroleum North-West Europe, firma zależna państwowej Kuwait Petroleum International (spółka-córka Kuwait Petroleum Corporation) uruchomiła pierwszą w Polsce stację paliwa diesel sieci Q8 (w Słubicach). Nadal marginalna jest obecność polskich firm na rynku kuwejckim. Kuwejcki plan wielkich inwestycji infrastrukturalnych stwarza pewne możliwości ich zaangażowania zarówno w charakterze dostawców, wykonawców, jak i podwykonawców. Przewiduje on realizację projektów m.in. w budownictwie mieszkaniowym, energetyce, kolejnictwie, budowie bazy turystycznej, obiektów szpitalnych itd. Podniesienie polsko-kuwejckiej współpracy gospodarczej na wyższy poziom jest możliwe w stosunkowo niedługim okresie. Liberalne regulacje w dostępie do rynku towarów pozwalają na rozwój wymiany handlowej bez większych ograniczeń. W związku z rządowym planem rozwoju kraju, Kuwejt realizuje szereg projektów o wartości ok. 130 mld USD, co stwarza potencjalne możliwości dla zainteresowanych polskich firm. 

Linki
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kuwejcie
Portal rządowy Kuwejtu
Public Authority for Industry
Kuwait Direct Investment Promotion Authority
Kuwejcka Izba Handlu i Przemysłu
Kuwejcki Związek Firm Inwestycyjnych

Współpraca kulturalna

W 1982 r. została podpisana Umowa między Rządem PRL a Rządem Państwa Kuwejtu o współpracy kulturalnej.

Ambasada RP w Kuwejcie regularnie organizuje wydarzenia kulturalne i utrzymuje bieżące kontakty z lokalnymi instytucjami związanymi z edukacją i kulturą.

Współpraca naukowa

Od 2006 r. w Kuwejcie prowadzi prace wykopaliskowe polsko-kuwejcka misja archeologiczna. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW nawiązało wtedy współpracę z kuwejcką Narodową Radą ds. Kultury, Sztuki i Piśmiennictwa (NCCAL). 
Ok. 100 kuwejckich kadetów kształci się obecnie na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Instytucje polskie działające na terenie Kuwejtu

Od 1995 r. działa Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Kuwejcie.

{"register":{"columns":[]}}