W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Liban

Bezpieczeństwo

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

  • na pogranicze libańsko-syryjskie;
  • na pogranicze libańsko-izraelskie, na południe od rzeki Litani (wszyscy cudzoziemcy muszą otrzymać specjalne zezwolenie na przemieszczanie się w tych rejonach);
  • do obozów dla uchodźców takich jak: Nahr Al Bared i Beddawi koło Trypolisu i Ain Al-Hilweh i Mieh Mieh w pobliżu miasta Sydon.

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do:

  • doliny Bekaa (w tym miasta Baalbek);
  • południowych przedmieść Bejrutu (dzielnica Dahieh, poza główną drogą prowadzącą na lotnisko międzynarodowe).

Na pozostałym obszarze Libanu, w tym w Bejrucie, należy zachować szczególną ostrożność. 

Od października 2019 r. w Libanie utrzymuje się bardzo napięta sytuacja społeczno – polityczna, która może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo przebywających tam osób. MSZ rekomenduje bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych, marszów i demonstracji oraz apeluje o omijanie okolic baz i obiektów wojskowych. MSZ zaleca uważne śledzenie sytuacji politycznej w Libanie zarówno podczas pobytu na miejscu, jak i planując tam podróż.

4 sierpnia doszło do eksplozji w porcie w Bejrucie. Należy zachować ostrożność przy poruszaniu się w okolicach miejsca wybuchu, w szczególności w pobliżu uszkodzonych budynków .

Większość wizyt w Libanie przebiega bez problemów, a w ostatnich latach nie odnotowano incydentów wymierzonych w cudzoziemców (turystów). Liban jest jednak państwem zagrożonym terroryzmem. Wzmożoną ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego i miejsca publicznych zgromadzeń).

Zaleca się, szczególnie młodym kobietom, aby nie podróżowały pojedynczo, nie korzystały z propozycji podwiezienia, oprowadzenia po mieście, zaproszenia na posiłek, składanych przez nieznane im osoby.

W całym Libanie, z wyjątkiem miejsc o charakterze typowo turystycznym, należy powstrzymywać się z robieniem zdjęć, nawet jeśli brak jest znaku zakazującego fotografowanie, lecz w kadrze zdjęcia widoczne są budynki publiczne, żołnierze, policjanci itp. Należy liczyć się z kategorycznym żądaniem ze strony policji, wojska o pokazanie zdjęć i ewentualnie o ich wykasowanie.

Liban leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

 

Wjazd i pobyt

Uwaga! Sprawdź wymagania dot. testów PCR przy wjazdach do Libanu znajdujące się w ramce na górze strony.

Do Libanu nie wjadą osoby, które posiadają w paszporcie jakiekolwiek wizy, pieczątki wjazdu/wyjazdu, inne znaki świadczące o pobycie w Izraelu lub posiadaniu związków z tym państwem. Dotyczy to również sprzętu (np.: klawiatura telefonu komórkowego ze znakami alfabetu hebrajskiego), ubioru (np.: znaki alfabetu hebrajskiego na metkach, w nazwach itd.) Ambasada RP w Bejrucie praktycznie nie ma możliwości skutecznej interwencji w wypadku odmowy wjazdu ze względu na ww. przyczynę.

Obywatele polscy, bez względu na cel podróży, przybywający do Libanu samolotem otrzymują na lotnisku 1 lub 2-miesięczną bezpłatną wizę pobytową (w formie pieczątki wjazdu), którą można przedłużyć na okres do 3 miesięcy, pod warunkiem wcześniejszego (na 2-3 dni przed upływem terminu ważności wizy) zgłoszenia się do Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa (G.D.G.S).

Wizę można otrzymać też na przejściu drogowym/morskim, lecz wówczas należy wnieść opłatę w wysokości 20 USD.

Wizę pracowniczą można uzyskać tylko w Ambasadzie Libanu w Warszawie po wcześniejszym otrzymaniu - na wniosek miejscowego pracodawcy - zgody libańskiego Ministerstwa Pracy.

Trudności w uzyskaniu wizy mogą mieć kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki, barmanki, masażystki itp. Są one zobowiązane uzyskać zgodę Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa na wjazd. Władze miejscowe mogą również odmówić prawa wjazdu podróżującym samotnie kobietom w wieku do 26 lat, jeśli nie udokumentują szczegółowo celu przyjazdu, miejsca pobytu, nie okażą biletu powrotnego.

Przy wjeździe i wyjeździe wszyscy podróżni wypełniają karty przekroczenia granicy zawierającymi dane osobowe. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym, a w przypadku zmiany miejsca pobytu należy niezwłocznie powiadomić o tym Dyrekcję Generalną Urzędu Bezpieczeństwa. W przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia.

Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

W przypadku dziecka podróżującego w towarzystwie osoby, która nie jest jego rodzicem, władze libańskie nie wymagają jakiejkolwiek zgody rodziców/prawnych opiekunów dziecka.

Ubezpieczenie

Wyjeżdżając do Libanu należy pamiętać o ubezpieczeniu w podróży. Powinno być wykupione w rzetelnym towarzystwie ubezpieczeniowym, dopasowane do potrzeb i planów wyjazdowych, a także zawierać polisę na pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju.

Obywatele polscy podróżujący do Libanu samochodem są obowiązani do zakupienia dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ważnego na terenie tego kraju. Samochodem na rejestracji zagranicznej można posługiwać się przez okres do 6 miesięcy, po czym należy wystąpić o zarejestrowanie pojazdu i wydanie libańskich tablic rejestracyjnych.

W Libanie nie są rejestrowane przywiezione z zagranicy samochody starsze niż 8 lat.

Zdrowie

Nie ma obowiązku szczepień, ale przed wyjazdem najlepiej skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną i sprawdzić jakie szczepienia są zalecane przed wyjazdem do Libanu.

Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Zalecane jest spożywanie wody butelkowanej lub po przegotowaniu.

Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami (większość przychodni, klinik, szpitali jest prywatnych). Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 USD. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

Polskie ubezpieczenia medyczne, wystawione przez znane towarzystwa ubezpieczeniowe, są na ogół honorowane w Libanie (zawsze należy upewnić się u ubezpieczyciela).

Informacje dla kierowców

Liban uznaje międzynarodowe prawo jazdy, polskie prawo jazdy jest honorowane przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej.

Uwaga! Na drogach i w miastach są liczne punkty kontrolne, gdzie należy zwolnić do minimum, najlepiej otworzyć szybę, a po zmroku zapalić światło w kabinie, aby umożliwić żołnierzowi skontrolowanie liczby osób w samochodzie. Należy odczekać na często bardzo dyskretny gest (skinienie głową, ruch ręką), że można jechać dalej. W przypadku polecenia zjechania na bok należy bezwzględnie się podporządkować i wykonywać polecenia, poddać kontroli, itp. Przy wjeździe do niektórych obiektów rutynowo sprawdzany jest bagażnik.

Samochody z silnikami wysokoprężnymi (Diesla) nie są wpuszczane do Libanu.

Cło

Libańskie prawo celne jest liberalne, trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić bez specjalnych zezwoleń broni palnej. Opuszczając Liban samolotem nie wolno posiadać w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek, oprócz specjalnie opakowanych w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych.

Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10-procentowego podatku VAT za towary kupione w Libanie o wartości powyżej 200 USD i po przedstawieniu specjalnej faktury VAT. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwota ta jest w całości zwracana właścicielowi przez ten sam urząd celny przy wyjeździe, pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby posiadające międzynarodową książeczkę samochodową zwolnione są od tej opłaty.

 

Przepisy prawne

Posiadanie i handel narkotykami są surowo karane.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą pozbawienia wolności.

Mimo braku oficjalnego zakazu, nie jest mile widziane przez służby bezpieczeństwa uprawianie takich sportów jak paralotniarstwo, paragliding, ski-gliding oraz użytkowanie dronów.

Przydatne informacje

Zaleca się rejestrację telefonu komórkowego przywiezionego spoza Libanu, jeśli ma być w nim użytkowana lokalna karta sim. Najwygodniej jest zrobić to w punkcie na lotnisku w dniu przylotu. Polska karta w polskim telefonie działa bez ograniczeń (wysokie koszty połączeń).

 

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.