W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Liban

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

  • na pogranicze libańsko-syryjskie,
  • na pogranicze libańsko-izraelskie, na południe od rzeki Litani (wszyscy cudzoziemcy muszą otrzymać specjalne zezwolenie na przemieszczanie się w tych rejonach),
  • do obozów dla uchodźców, takich jak: Nahr Al Bared i Beddawi koło Trypolisu, Ain Al-Hilweh i Mieh Mieh w pobliżu miasta Sydon.

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do:

  • doliny Bekaa (w tym miasta Baalbek),
  • południowych przedmieść Bejrutu (dzielnica Dahieh, poza główną drogą prowadzącą na lotnisko międzynarodowe).

Na pozostałym obszarze Libanu, w tym w Bejrucie, należy zachować szczególną ostrożność. 

Od października 2019 r. w Libanie utrzymuje się bardzo napięta sytuacja społeczno-polityczna. Zalecamy bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych, marszów i demonstracji. Apelujemy także, aby omijać okolice baz i obiektów wojskowych.

Obserwuj uważnie sytuację polityczną w Libanie, jeśli tam przebywasz lub planujesz podróż.

4 sierpnia 2020 r. doszło do eksplozji w porcie w Bejrucie. Zachowaj ostrożność przy poruszaniu się w okolicach miejsca wybuchu, w szczególności w pobliżu uszkodzonych budynków.

Większość wizyt w Libanie przebiega bez problemów, a w ostatnich latach nie odnotowano incydentów wymierzonych w cudzoziemców (turystów). Liban jest jednak państwem zagrożonym terroryzmem. Wzmożoną ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach, które mogą być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego i miejsca publicznych zgromadzeń).

Zalecamy, szczególnie młodym kobietom, aby nie podróżowały pojedynczo, nie korzystały z propozycji składanych przez nieznane im osoby: podwiezienia, oprowadzenia po mieście, zaproszenia na posiłek.

W całym Libanie, z wyjątkiem miejsc o charakterze typowo turystycznym, należy powstrzymywać się od robienia zdjęć, jeśli w kadrze zdjęcia widoczne są budynki publiczne, żołnierze, policjanci itp. Ta zasada obowiązuje nawet jeśli nie ma znaku zakazującego fotografowania. Należy liczyć się z tym, że policja lub wojsko kategorycznie zażąda pokazania zdjęć i ewentualnie ich wykasowania. W skrajnych przypadkach może się to nawet zakończyć aresztowaniem.

W Libanie zdarzają się trzęsienia ziemi. Informacje i porady, jak się wtedy zachować, znajdziesz na stronie.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

Uwaga! Sprawdź wymagania dotyczące testów PCR przy wjazdach do Libanu. Znajdują się one w ramce na górze strony.

Do Libanu nie wjadą osoby, które mają w paszporcie jakiekolwiek wizy, pieczątki czy inne znaki świadczące o pobycie w Izraelu lub związkach z tym państwem. Dotyczy to również sprzętu (np. klawiatura telefonu komórkowego ze znakami alfabetu hebrajskiego), ubioru (np. znaki alfabetu hebrajskiego na metkach, w nazwach itd.). Ambasada Polski w Bejrucie właściwie nie ma możliwości skutecznej interwencji, jeśli służby odmówią wjazdu do Libanu ze względu na tę przyczynę.

Polacy przybywający do Libanu samolotem otrzymują na lotnisku jedno- lub dwumiesięczną bezpłatną wizę pobytową bez względu na cel podróży. Ma ona postać pieczątki wjazdu. Wizę możesz przedłużyć do 3 miesięcy, jeśli na 2-3 dni przed upływem terminu jej ważności zgłosisz się do Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa (GDGS).

Wizę można otrzymać też na przejściu drogowym lub morskim, trzeba wówczas zapłacić za nią 20 USD.

Wizę pracowniczą można uzyskać tylko w ambasadzie Libanu w Warszawie. Wcześniej trzeba jednak dostać zgodę libańskiego Ministerstwa Pracy. O tę zgodę występuje miejscowy pracodawca.

Trudności w uzyskaniu wizy mogą mieć kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki, barmanki, masażystki itp. Muszą uzyskać zgodę GDGS na wjazd. Władze miejscowe mogą również odmówić prawa wjazdu podróżującym samotnie kobietom w wieku do 26 lat, jeśli nie udokumentują szczegółowo celu przyjazdu, miejsca pobytu i nie okażą biletu powrotnego.

Przy wjeździe i wyjeździe wszyscy podróżni wypełniają karty przekroczenia granicy, zawierające dane osobowe. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym. Jeśli zmieniasz miejsce pobytu, niezwłocznie powiadom o tym GDGS. W przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia.

Przy wjeździe wymagany jest sześciomiesięczny okres ważności paszportu.

W przypadku dziecka podróżującego w towarzystwie osoby, która nie jest jego rodzicem, władze libańskie nie wymagają jakiejkolwiek zgody rodziców czy prawnych opiekunów dziecka.

Ubezpieczenie

Pamiętaj o ubezpieczeniu w podróży. Powinno być wykupione w rzetelnym towarzystwie ubezpieczeniowym, dopasowane do potrzeb i planów wyjazdowych, a także zawierać polisę na pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju.

Polacy podróżujący do Libanu samochodem muszą kupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ważne na terenie tego kraju. Samochodem na rejestracji zagranicznej można jeździć do 6 miesięcy. Później należy wystąpić o zarejestrowanie pojazdu i wydanie libańskich tablic rejestracyjnych.

W Libanie nie można zarejestrować samochodu przywiezionego z zagranicy starszego niż 8 lat.

Zdrowie

Nie ma obowiązku szczepień, ale przed wyjazdem najlepiej skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną i sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane.

Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Pij wodę butelkowaną lub przegotowaną.

Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami. Większość przychodni, klinik, szpitali jest prywatna. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 USD. Podstawowe lekarstwa można zakupić bez recepty. Ze względu na kryzys ekonomiczny i problemy z dostawami, niektóre leki są bardzo trudno dostępne w miejscowych aptekach. Jeśli musisz regularnie przyjmować lekarstwa, zabierz je ze sobą z Polski.

Polskie ubezpieczenia medyczne, wystawione przez znane towarzystwa ubezpieczeniowe, są na ogół honorowane w Libanie. Zawsze należy upewnić się u ubezpieczyciela.

Informacje dla kierowców

Liban uznaje międzynarodowe prawo jazdy, polskiego prawa jazdy możesz używać przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej.

Uwaga! Na drogach i w miastach są liczne punkty kontrolne. Należy tam zwolnić do minimum, najlepiej otworzyć szybę, a po zmroku zapalić światło w kabinie, aby umożliwić żołnierzowi skontrolowanie liczby osób w samochodzie. Należy odczekać, aż pojawi się, często bardzo dyskretny, gest (skinienie głową, ruch ręką), że można jechać dalej. Jeśli żołnierz nakaże zjechać na bok, należy się bezwzględnie podporządkować, wykonywać polecenia i poddać kontroli. Przy wjeździe do niektórych obiektów rutynowo sprawdzany jest bagażnik.

Samochody z silnikami wysokoprężnymi (Diesla) nie są wpuszczane do Libanu.

Cło

Libańskie prawo celne jest liberalne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić broni palnej bez specjalnych zezwoleń. Opuszczając Liban samolotem, nie możesz mieć w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek. Dozwolone są jedynie takie, które specjalnie opakowano w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych.

Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10% podatku VAT za towary kupione w Libanie o wartości powyżej 200 USD.. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3.500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwotę tę w całości zwraca właścicielowi ten sam urząd celny przy wyjeździe, pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby mające międzynarodową książeczkę samochodową są zwolnione od tej opłaty.

 

Przepisy prawne

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci grożą karą pozbawienia wolności.

Mimo braku oficjalnego zakazu, uprawianie sportów takich jak paralotniarstwo, paragliding, ski-gliding oraz użytkowanie dronów nie jest mile widziane przez służby bezpieczeństwa

 

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.