W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nigeria

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza pobyt na statkach w Zatoce Gwinejskiej u wybrzeży Nigerii, na wschód od Lagos.

MSZ odradza wszelkie podróże do następujących stanów Nigerii:

  • Północny wschód: Adamawa, Borno, Gombe, Yobe

  • Południe (South South): Akwa Ibom i Cross River (obszary rzeczne, wybrzeże); Bayelsa, Delta i Rivers (poza dużymi miastami, w szczególności obszary rzeczne i wybrzeże)

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do następujących stanów:

  • Północny wschód: Bauchi

  • Północny zachód: Jigawa, Kaduna, Kano, Katsina, Kebbi, Sokoto, Zamfara

  • Centrum (Middle Belt): Kogi

  • Południowy wschód: Abia, Anambra, Enugu, Imo

  • Południe (South South): Bayelsa, Rivers i Delta (dot. dużych miast, w tym stolic stanów: Yenagoa, Port Harcourt i Asaba); Edo

Na pozostałym terytorium Nigerii, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

W północno-wschodniej Nigerii trwa konflikt zbrojny sił rządowych z islamskimi ekstremistami, w tym z Boko Haram. Dochodzić tam może do ataków w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Możliwe są porwania o charakterze terrorystycznym. Mogą mieć miejsce operacje sił zbrojnych przeciwko rebeliantom.

W związku z wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi 23 lutego oraz stanowymi 9 marca 2019 r. MSZ RP zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji bezpieczeństwa i unikanie zgromadzeń. W okresie wyborczym sytuacja bezpieczeństwa w Nigerii staje się napięta, wzrasta liczba demonstracji i protestów w głównych miastach, w tym w Abudży, może dojść także do aktów przemocy. W dniu wyborów można spodziewać się zakłóceń w funkcjonowaniu telefonii komórkowej, wzmożonej obecności służb bezpieczeństwa na ulicach oraz restrykcji w poruszaniu się po kraju, możliwe jest także zawieszenie lotów.

Istotne zagrożenie terrorystyczne występuje również w północno-zachodnich stanach Nigerii i w centrum, w tym w stolicy kraju, Abudży oraz największych miastach północy, Kano i Kadunie. Ataków terrorystycznych nie można wykluczyć także w Lagos.

Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych na drogach oraz porwań. W ostatnim czasie szczególnie zagrożone pod tym względem są stany Kaduna i Kano, w tym główna droga Abudża-Kaduna-Kano.

Porwania są powszechne także na południu kraju. Operować tam mogą zarówno pospolici przestępcy, jak i – w przypadku Delty Nigru –uzbrojone grupy, zdolne atakować instalacje naftowe oraz statki w dużej odległości od brzegu. W latach 2013-2016 dochodziło do porwań polskich marynarzy u wybrzeży Nigerii. Członkowie załóg statków, którzy padają ofiarą porwań są narażeni na długotrwały pobyt w niewoli.

Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione również przez służby porządkowe, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku. Odnotowuje się przypadki napadów rabunkowych w taksówkach.

W całym kraju dochodzić może do krwawych konfliktów na tle etnicznym oraz pomiędzy pasterzami i ludnością osiadłą. W szczególności narażone są stany centralne (tzw. Middle Belt).

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy muszą uzyskać wizy na przejazd i pobyt w Ambasadzie Nigerii w Warszawie. Uzyskanie wizy bezpośrednio na przejściu granicznym nie jest możliwe.

Obywatel polski udający się do Nigerii winien mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. W przypadku podróży turystycznych należy na granicy nigeryjskiej okazać ważny bilet powrotny. Nie została określona kwota pieniędzy wymagana na każdy dzień pobytu. Więcej informacji można uzyskać w Ambasadzie Nigerii w Warszawie.

Przy wjeździe należy zwrócić uwagę, aby miejscowa straż graniczna ostemplowała paszport.

Cudzoziemcy zamierzający przebywać w Nigerii dłużej niż 6 miesięcy muszą ubiegać się o kartę pobytu.

Ubezpieczenie

Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy wybranych zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

Zdrowie

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia).

W Nigerii występuje znaczne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych i wieloma chorobami tropikalnymi, jednak stopień ryzyka może być bardzo różny, zależnie od miejsca pobytu i warunków higienicznych, w jakich się przebywa. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Nigerią. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

Podróżowanie po kraju

Przed podróżą zapoznaj się z działem „bezpieczeństwo”.

Wymagane jest krajowe oraz międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku dłuższych pobytów zalecane jest wyrobienie nigeryjskiego prawa jazdy.

Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Okresowo może brakować paliwa.

Głównym środkiem komunikacji miejskiej są motocykle (tzw. okady) oraz taksówki. Cena za kurs w mieście waha się od 500 do 1000 NGN. Poza tym działają prywatne minibusy, którymi można przemieszczać się w obrębie miasta za niewielką opłatą.

Komunikacja autobusowa między dużymi miastami jest dobrze rozwinięta, aczkolwiek standard usługi jest niski. Także stan dróg jest bardzo zróżnicowany. Do wszystkich średniej wielkości miejscowości doprowadzone są drogi asfaltowe. Rozbudowywana jest sieć autostrad. Autostrady są bezpłatne. Kultura jazdy jest bardzo niska, zatem drogi są bardzo niebezpieczne.

Lagos i Abudża mają połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi Europy oraz z ważniejszymi miastami Afryki. Ponadto Abudża, Port Harcourt, Kano i wiele innych miast mają regularne krajowe połączenia lotnicze. Prywatne linie lotnicze oferują usługi krajowe. Ich poziom jest średni, występują duże opóźnienia lotów. Ocena bezpieczeństwa nigeryjskich linii lotniczych przekracza ramy niniejszego opracowania; należy jednak mieć na uwadze historię katastrof lotniczych w tym kraju.

Cło

Restrykcje celne dotyczące artykułów przywożonych na własny użytek nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów, niemniej nigeryjscy celnicy drobiazgowo kontrolują bagaże zarówno przyjeżdżających, jak i wyjeżdżających.

Obowiązuje zakaz wywozu kości słoniowej, wyrobów ze skór węży i innych gatunków chronionych. Zdarzają się problemy z wywozem pamiątek – wyrobów rękodzieła, które awansują często w oczach celników do kategorii zabytków, na których wywóz potrzebne jest zezwolenie władz muzealnych.

Wwożone dewizy należy zadeklarować przy wjeździe (w szczególności kwoty ponad 10 000 USD). Na wywóz dewiz w kwocie przekraczającej sumę wymienioną w deklaracji należy uzyskać zezwolenie Centralnego Banku Nigerii.

Przepisy prawne

Konsekwencje naruszenia prawa w Nigerii mogą być bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych sytuacji.

Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro).

Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom. W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi, długoletniego pozbawienia wolności oraz - w skrajnych przypadkach - karą śmierci.

W 12 stanach północnej Nigerii obowiązuje prawo islamskie. Zakazuje ono m.in. spożywania alkoholu i posiadania publikacji o charakterze antyreligijnym, natomiast nakazuje odpowiednie zachowanie w miejscach publicznych i noszenie odpowiedniego ubioru.

Przydatne informacje

Od 1999 r. Nigeria przechodzi okres demokratyzacji systemu politycznego i liberalizacji gospodarki. W 2015 r. odbyły się kolejne wybory powszechne - ocenione jako uczciwe, w wyniku których doszło do pokojowej zmiany władzy. Od kilku lat Nigeria przechodzi ostry kryzys gospodarczy, wywołany drastycznym spadkiem cen ropy naftowej. Jego skutkiem jest wzrost bezrobocia, presji migracyjnej oraz pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa.

Na porządku dziennym są przerwy w dostawach wody i prądu. Lepsze hotele posiadają własne zbiorniki i generatory.

Baza turystyczna jest w Nigerii bardzo skromna. Hotele zapewniające wysoki standard (przy jeszcze wyższych cenach) znajdują się jedynie w dużych miastach.

W większych miastach są sklepy z artykułami europejskimi, restauracje, hotele. Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.

Ludność miejscowa jest niechętna fotografowaniu - należy zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.

W Nigerii korupcja jest nadal bardzo rozpowszechniona, mimo podejmowanych wysiłków, aby opanować to zjawisko. Bywa, że przedstawiciele władz (lub udający ich naciągacze) wmawiają cudzoziemcom, którzy nie znają obowiązujących uregulowań, że muszą spełnić rozmaite warunki albo mieć dodatkowe dokumenty - zazwyczaj jest to próba wyłudzenia pieniędzy.

Rozpowszechnione jest wyłudzanie pieniędzy przez Internet. Zarówno instytucje, jak też prywatne osoby, których adresy dostały się w niepożądane ręce, masowo otrzymują e-maile z ofertami szybkiego wzbogacenia się pod warunkiem wpłacenia drobnych kwot tytułem opłat manipulacyjnych itd. Częste są także próby wyłudzenia różnych towarów za pośrednictwem aukcji internetowych. W przypadku wątpliwości, czy korespondencja elektroniczna i proponowane w niej transakcje czy propozycje biznesowe są wiarygodne zaleca się kontakt z Ambasadą RP w Abudży.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}