W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Saint Lucia

Bezpieczeństwo

Saint Lucia jest krajem bezpiecznym. Jednak zaleca się, by ważniejsze dokumenty, bilety lotnicze oraz kosztowności zostawiać w hotelowych sejfach.

Telefony w nagłych wypadkach: Policja: 999, Straż pożarna: 911, Victoria Hospital, Castries 452-24-21

Saint Lucia leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Przy wjeździe do Saint Lucia obywateli polskich nie obowiązują wizy (pobyt do 180 dni). Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Podobny wymóg stawiany jest w przypadku pobytu tranzytowego. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na deklarowany czas pobytu; koszt dziennego utrzymania turysty wynosi minimum 50 USD. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości ok. 20 USD.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Uznawane są wyłącznie ubezpieczenia międzynarodowe.

Zdrowie

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. Poza nagłymi wypadkami możliwe jest uzyskanie wyłącznie odpłatnej pomocy medycznej w prywatnych gabinetach lekarskich lub zabiegowych.

Informacje dla kierowców

W Saint Lucia obowiązuje ruch lewostronny. Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Wskazane jest wykupienie miejscowego pozwolenia na prowadzenie samochodu oraz ubezpieczenia typu all inclusive.

Cło

W przypadku wwozu kwoty przekraczającej równowartość 100 tys. XCD należy złożyć deklarację celną. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardów europejskich.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą grzywny i długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Banki respektują większość kart kredytowych. Godziny urzędowania: poniedziałek-czwartek godz. 8.00-15.00, piątek godz. 8.00-17.00.

Napiwki - zwyczajowo w wysokości 10-15% w zależności od świadczonej usługi. W restauracjach napiwek z reguły wliczany jest do rachunku.

Telefoniczny kod kierunkowy: (00) 758.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.