W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tajlandia

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do południowych prowincji:

 • Pattani,
 • Yala,
 • Narathiwat,
 • Songkhla.

Na pozostałym terytorium Tajlandii, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

W 2019 roku odbyły się w Tajlandii pierwsze od wojskowego zamachu stanu wybory powszechne. Opozycja zakwestionowała ich przebieg oraz wyniki, a sytuacja polityczna jest napięta. Nie można wykluczyć nagłej eskalacji sporu politycznego, protestów, blokowania budynków użyteczności publicznej i utrudnień w przemieszczaniu się.

W południowych prowincjach Tajlandii regularnie dochodzi do ataków terrorystycznych z użyciem bomb i broni palnej.

W rejonie pogranicza z Mjanmą działają gangi przemytników. Siły porządkowe mogą prowadzić tam operacje.

Granica z Kambodżą pozostaje częściowo nieuregulowana. W okolicach starych świątyń (np. Preah Vihear) dochodziło w przeszłości do starć na granicy. Mogą się tam także znajdować miny przeciwpiechotne.

Tajlandia jest państwem zagrożonym terroryzmem. Do ataków dochodziło w przeszłości w Bangkoku, na Phuket i innych popularnych wśród turystów miejscach. Zachowaj ostrożność zwłaszcza w rejonie atrakcji turystycznych, bazarów, obiektów kultu religijnego, budynków użyteczności publicznej. Te miejsca mogą być celem ataku. Od wielu lat w Tajlandii stale rośnie przestępcza pospolita, głównie kradzieże torebek i plecaków przez przestępców na skuterach.

Zachowaj ostrożność, gdy pływasz i uprawiasz inne formy aktywności w morzu. Silne prądy morskie i nagłe zmiany pogody mogą być bardzo niebezpieczne. System ratownictwa morskiego może nie spełniać międzynarodowych standardów.

Przestrzegaj ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa w klubach nocnych i w barach. Zdarzają się przypadki dosypywania narkotyków do drinków, ataki na tle seksualnym oraz bójki.

Nagminne są oszustwa w miejscach turystycznych. Najczęstsze z nich to:

 • zawyżanie cen usług turystycznych lub opłat za przejazdy,
 • żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów,
 • odmowa zwrotu paszportów zdeponowanych w zamian za wypożyczenie sprzętu,
 • sprzedaż niskiej jakości biżuterii jako cennych okazów.

Tajlandia ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych, których ofiarami najczęściej są kierowcy skuterów i motocykli. Kierowcy jeżdżą dość brawurowo, często pod wpływem alkoholu, a nie respektują praw pieszych.

W Tajlandii zdarzają się trzęsienia ziemi i tsunami. Informacje i porady, jak się wówczas zachować znajdziesz na stronie.

W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z policją turystyczną pod nr 1155 (dobra znajomość języka angielskiego).

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej, zadzwoń pod nr 1669. Jeżeli zostaniesz skierowany do szpitala, skontaktuj się z ubezpieczycielem.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

Polacy, którzy podróżują do Tajlandii w celu turystycznym na okres do 30 dni, nie muszą mieć wizy.

Jeśli podróżujesz w celu innym niż turystyczny lub Twój pobyt turystyczny przekracza 30 dni, musisz mieć wizę. Wystąp o nią w przedstawicielstwie dyplomatycznym Tajlandii.

Jeśli przekraczasz granicę Tajlandii przejściem lądowym, możesz skorzystać z ruchu bezwizowego tylko dwukrotnie w ciągu roku. W praktyce służby egzekwują ten wymóg również wobec osób przylatujących do Tajlandii samolotem.

W ruchu bezwizowym paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Jest to bezwzględnie przestrzegane. Okres wymaganej ważności jest liczony od daty wjazdu do Tajlandii. Trzeba mieć bilet powrotny oraz środki finansowe – 10 000 THB na osobę. Urzędnicy imigracyjni mogą wymagać dodatkowych dokumentów potwierdzających turystyczny charakter wizyty (np. rezerwacja hotelowa, plan podróży). Jeśli nie spełnisz tego warunku, spotkasz się z odmową wjazdu. W takiej sytuacji pasażer musi wróciś do portu macierzystego, a konsul nie może wpłynąć na zmianę decyzji władz migracyjnych. Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie również mogą nie uzyskać zgody na wjazd.

Szczegółowe informacje o zasadach wydawania wiz znajdziesz na stronie MSZ Tajlandii oraz Ambasady Tajlandii w Warszawie.

Opłata lotniskowa wynosi 700 THB na trasach międzynarodowych oraz od 50 do 200 THB na krajowych i wliczana jest w cenę biletu. W przypadku lotów transferowych opłata nie jest doliczana do kosztów zakupu biletu. Jeśli chcesz opuścić lotnisko, nawet na kilka godzin, musisz wnieść opłatę.

Zatrzymanie osoby bez ważnej wizy lub tytułu pobytowego wiążę się z deportacją i zakazem wjazdu do Tajlandii. W zależności od okresu nielegalnego pobytu – od 5 do 10 lat. Procedura deportacyjna to również długotrwały pobyt w areszcie deportacyjnym. Warunki w takim miejscu są bardzo trudne. Cele są przeludnione, nie ma odpowiedniej opieki medycznej. Jeśli przekroczysz dopuszczalny termin pobytu, grozi Ci kara finansowa. Zapłacisz ją przy wyjeździe z Tajlandii – 500 THB za każdy dzień, maksymalnie 20 000 THB.

Istnieje obowiązek meldunkowy. Przed przekroczeniem granicy wypełniasz kartę wjazdu lub wyjazdu. Jeden jej odcinek należy zatrzymać i okazać podczas wyjazdu Tajlandii. Każdy pobyt cudzoziemca w hotelu lub mieszkaniu powinien być zgłaszany do władz imigracyjnych przez właściciela. W praktyce gospodarze nie zawsze zgłaszają turystów. Negatywne konsekwencje mogą dotknąć cudzoziemca, np. gdy będzie chciał przedłużyć prawo pobytu w Tajlandii. Władze miejscowe niekonsekwentnie egzekwują przepisy meldunkowe. Śledź oficjalne komunikaty i sprawdzaj u właściciela obiektu, czy Cię zameldował.

Ubezpieczenie

Zalecamy ubezpieczenie obejmującego koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Jeśli nie masz ubezpieczenia, musisz liczyć się z bardzo wysokimi kosztami leczenia. Trzeba je będzie pokryć z własnej kieszeni także w szpitalach publicznych. Szpital nie przyjmie Cię, jeśli nie będziesz miał środków. Jeśli nie pokryjesz kosztów już udzielonej opieki medycznej, spotkają Cię konsekwencje prawne.

Kupując polisę, upewnij się, że będzie ona uznawana w Tajlandii. Ustal, czy koszty opieki medycznej pokryje bezpośrednio ubezpieczyciel, czy też wymagana będzie Twoja przedpłata i późniejsze rozliczenie.

Zdrowie

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej, zadzwoń pod nr 1669. Jeżeli zostaniesz skierowany do szpitala, skontaktuj się z ubezpieczycielem.

Dostęp do prywatnej opieki medycznej jest bardzo dobry. Usługi są na wysokim poziomie, ale jednocześnie są one stosunkowo drogie. System publicznej opieki medycznej jest na niższym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 1000-2000 THB, a doba w szpitalu od 2000 do nawet 20 000 THB.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień kontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W dużych miastach, gdzie znajdują się zbiorniki wody stojącej można zakazić się dengą – tropikalną chorobą przenoszoną przez komary, głównie w porze deszczowej. W ostatnim czasie zdarzały się przypadki zarażenia wirusem Zika. Stosuj się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących ciążę.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej:

 • pić tylko wodę butelkowaną,
 • dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem,
 • nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

W dużych miastach, w tym w Bangkoku i Chiang Mai, występuje sezonowo (styczeń-kwiecień) bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Okresowo występują ograniczenia w dostępności masek przeciwsmogowych i oczyszczaczy powietrza.

Informacje dla kierowców

Aby prowadzić pojazd mechaniczny (także skuter), musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy wydane przez władze Tajlandii. Tajlandia nie uznaje polskiego prawa jazdy.

Dodatkowo, aby prowadzić skuter lub motocykl, musisz mieć prawo jazdy na motocykl. W przeciwieństwie do zasad obowiązujących w Polsce, prawo jazdy kategorii B nie uprawnia do prowadzenia nawet skutera małej pojemności.

Jeśli nie przestrzegasz tych warunków, możesz w razie wypadku stracić wszelkie uprawnienia wynikające z ubezpieczenia zdrowotnego. Będzie trzeba w tej sytuacji samodzielnie pokryć koszty leczenia oraz koszty wynikające z odpowiedzialności cywilnej. Najczęściej są to wysokie kwoty.

Należy przy tym pamiętać, że Tajlandia ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych, których ofiarami najczęściej są kierowcy skuterów i motocykli. Wypadki z udziałem obcokrajowców, którzy nie przywykli do lewostronnego ruchu drogowego, są niestety stosunkowo częste.

Drogi na terenie całego kraju są w bardzo dobrym stanie. Tajlandia ma dużą sieć autostrad.

Osoby, które chcą wjechać do Tajlandii własnym pojazdem, muszą wcześniej uzyskać specjalne zezwolenie.

Ostrzegamy przed wypożyczaniem skuterów w lokalnych biurach. Na ogół firmy te wymagają, aby podpisać umowę w języku tajskim i pozostawić paszport. W przypadku kradzieży lub uszkodzenia skutera turyści bywają zmuszani do zapłaty znacznie zawyżonych kwot w ramach rekompensaty. Biura grożą także zatrzymaniem paszportu.

Cło

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Osoba, która przywozi do Tajlandii środki o wartości przekraczającej 20 000 USD, musi złożyć organom celnym deklarację dewizową. Limit bezcłowego wwozu rzeczy zakupionych za granicą wynosi 20 000 THB (ok. 2000 PLN) dla osób wjeżdżających do Tajlandii przejściami lotniczymi.

W ramach bezcłowych limitów możesz wwieźć do 1l alkoholu, 200 sztuk papierosów lub 250g tytoniu. Jeśli służby w trakcie kontroli celnej stwierdzą, że towary przekraczają limit, konfiskują całość.

Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki. Zakaz nie dotyczy jednak wyrobów rzemieślniczych o małej wartości artystycznej sprzedawanych na ulicznych straganach i bazarach.

Za zakup niektórych towarów w Tajlandii możesz uzyskać zwrot podatku VAT przy wylocie z kraju. Dotyczy to zakupów na kwotę przynajmniej 2000 THB. Wcześniej musisz uzyskać zaświadczenie w miejscu, w którym kupujesz towar.

Więcej informacji celnych dostępnych jest na stronie tajskiego urzędu celnego.

Przepisy prawne

Więzienia, areszty i areszty deportacyjne w Tajlandii odbiegają standardami od więzień europejskich. Nawet krótki pobyt w takim miejscu może być przeżyciem traumatycznym.

Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków (nawet w najmniejszych ilościach) lub przyrządów wskazujących na zażywanie narkotyków (np. strzykawki, fajki) bywa często podstawą do zatrzymania do czasu wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.

Za obrazę majestatu grożą kary wieloletniego więzienia. Za obrazę może być uznana jakakolwiek krytyka monarchii. W ostatnim czasie, przy okazji protestów młodzieży i studentów, władze wznowiły stosowanie tych przepisów w praktyce.

W Tajlandii obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia. Dotyczy to także zagranicznych przewodników turystycznych. Aby pracować w Tajlandii, cudzoziemiec musi mieć zezwolenie na pracę i ważną wizę. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia i deportacją.

Wwóz e-papierosów, e-shish i nabojów do nich jest zakazany. Za próbę wwozu grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności.

Legalne korzystanie z drona w Tajlandii wymaga rejestracji. Jeśli nie spełnisz tego warunku, narażasz się na grzywnę lub więzienie. Drony rejestruje się w National Broadcasting and Telecommunications Commission.

Jeżeli dron ma kamerę lub waży powyżej 2 kg, trzeba go rejestrować także w Civil Aviation Authority of Thailand.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, skontaktuj się z instytucjami rejestrującymi drony lub Ambasadą Tajlandii w Warszawie.

Przydatne informacje

W przypadku sytuacji konfliktowych należy starać się łagodzić sytuację. Podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły pogarszają sytuację. Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji.

Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Nie dotykaj głowy Taja (nawet małych dzieci). Tajowie każdy posąg Buddy uważają za święty. Nie wspinaj się na posągi, aby zrobić zdjęcie ani też w żaden inny sposób nie okazuj braku szacunku.

Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, bądź stosownie ubrany. Odkryte ramiona lub odkryte nogi u kobiet są niedozwolone.

Kantory wymiany walut przyjmują jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach.

Jeśli korzystasz z taksówki, proś o włączenie licznika lub wcześniej ustal cenę za przejazd.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.