W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mjanma

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Mjanmą zostały nawiązane 10 listopada 1955 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne 7 lat po uzyskaniu niepodoległości przez Mjanmę. Jednak relacje praktycznie zanikły w okresie, który nastąpił po powstaniu z 1988 r. i w okresie rządów wojskowych. Na początku lat 90. Polska zamknęła placówkę w Rangunie. 

Współpraca polityczna w okresie III RP

Polska wspierała przemiany w Mjanmie w wymiarze politycznym (wsparcie polityczne, szkolenia dla opozycji i dziennikarzy), jak i gospodarczym (program „Polish Reform Mission to Myanmar”). Jako pierwszy wizytę wysokiego szczebla, po przemianach pro-demokratycznych w Mjanmie, złożył polski wiceminister spraw zagranicznych K. Stanowski w 2011 r. W 2012 r. Mjanmę odwiedził Minister Spraw Zagranicznych RP oraz Marszałek Senatu. W 2015 r. w Polsce gościł przewodniczący Izby Wyższej Parlamentu Mjanmy. W 2017 r. w Naypyitaw podczas spotkania ministerialnego ASEM (ASEM FMM), stronę polską reprezentował wiceminister spraw zagranicznych, M. Magierowski. Na marginesie szczytu Magierowski odbył spotkanie z Aung San Suu Kyi. W okresie 2014 - 20 r. funkcjonowało Biuro Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bangkoku z siedzibą w Rangunie. Od 2016 r. Mjanma jest krajem priorytetowym polskiej pomocy rozwojowej. Projekty z zakresu pomocy rozwojowej realizowane są w sektorze ochrony zdrowia i edukacji.

Współpraca ekonomiczna

Polski biznes powoli odkrywa Mjanmę. Relacje gospodarcze aktywizują się, rośnie wymiana handlowa. Handel dwustronny z Mjanmą wzrósł o 700%,  z poziomu 32 mln USD w 2014 r. do prawie 225 mln USD w 2018 r. Działające w Kuala Lumpur zagraniczne Biuro Handlowe PAIH obejmuje swoim zasięgiem Mjanmę, lecz w br. zaplanowane jest otwarcie oddziału Biura w Rangunie. W 2017 r. został zrealizowany kontrakt na dostawę wozów straży pożarnej i ratownictwa w związku z polskim kredytem rządowym.  

Urząd celny w Mjanmie
Biuro Statystyczne w Mjanmie

Współpraca kulturalna

Od 2015 r. Biuro aktywnie realizuje działania kulturalne mające na celu promocję Polski w dziedzinie filmu (Festiwal Filmów Polskich w 2016 r., udział w European Film Festival), muzyki (koncerty fortepianowe i skrzypcowe), poezji (wieczory Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej). 

Współpraca naukowa

Brak porozumień dwustronnych w zakresie współpracy bilateralnej. Studenci z Mjanmy korzystają z udostępnianych przez Polskę ofert stypendialnych (np. Program stypendialny im. Ignacego  Łukasiewicza) oraz programów stypendialnych UE na polskich uniwersytetach (Erasmus Mundus). Rozwija się aktywna współpraca prywatnej uczelni European Education Center z Wyższą Szkołą Psychologii Społecznej oraz Wyższą Polską-Japońską Szkołą Technik Komputerowych.