W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kambodża

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Królestwem Kambodży zostały nawiązane 1956 r.

Współpraca polityczna

W ostatnich latach kontakty polityczne z Kambodżą były ograniczone. Dialog polityczny realizowany był głównie przy okazji spotkań wielostronnych. 16 marca 2018 r. zostało podpisane  Memorandum o Porozumieniu w sprawie ustanowienia mechanizmu wzajemnych konsultacji pomiędzy resortami spraw zagranicznych obu państw. 16 marca 2018 r. zostały przeprowadzone konsultacje na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych w Warszawie (Ouch Borith/M. Magierowski).

Współpraca ekonomiczna

Dwustronna współpraca gospodarcza ogranicza się do kontaktów handlowych przy znaczącym deficycie po stronie polskiej. Polska zajmuje ósme miejsce w eksporcie Kambodży do UE. Polska w ostatnich latach pozostawała trzecim (po Chinach i Francji) importerem ryżu khmerskiego, sytuacja ta może jednak ulec zmianie, po wprowadzeniu w 2019 r. przez UE polityki chroniącej rynek przed napływem ryżu z Kambodży). W relacjach gospodarczych potencjał posiadają branże: spożywcza i przetwórstwa (w tym maszyny i urządzenia), rolna (np. jabłka), chemiczna i nawozów sztucznych, medyczna (narzędzia chirurgiczne, sprzęt diagnostyczny, narzędzia stomatologiczne), części zamienne i komponenty oraz IT/ICT (gry komputerowe, BSS, BSP).

Portal Inwestycyjny 
Urząd Celny

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Bangkoku aktywnie realizuje działania kulturalne wynikające z bieżących priorytetów polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej, których celem jest promocja Polski w Kambodży. W latach 2014 - 2016  polscy konserwatorzy prowadzili prace konserwatorskie malowideł naściennych i murów Srebrnej Pagody w Pałacu Królewskim w Phnom Penh.

Współpraca naukowa

Brak porozumień dwustronnych. Studenci z Kambodży mogą korzystać z oferty stypendialnej na polskich uczelniach w ramach programu Erasmus Mundus. O sukcesie współpracy świadczy duża liczba khmerskich absolwentów polskich uczelni wyższych.    

{"register":{"columns":[]}}