W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Tajlandia

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Tajlandią zostały nawiązane 14 listopada 1972 r.

Współpraca polityczna

Oprócz kontaktów na najwyższym szczeblu (wizyty w Tajlandii Prezydenta A. Kwaśniewskiego (2004 r.), Premiera W. Cimoszewicza (1996 r.), Ministra R. Sikorskiego (2012 r.) utrzymywane są kontakty międzyparlamentarne. Z wizytami w Tajlandii przebywali Marszałkowie Sejmu (w 1991 i 1994 r.) oraz Senatu (w 2010 i 2012 r.). Najważniejszym wydarzeniem w relacjach politycznych ostatnich lat była zrealizowana w lipcu 2013 r. wizyta w Polsce premier Tajlandii Yingluck Shinawatry (pierwsza w historii). Z wizytami prywatnymi w RP przebywały: księżniczka Sirindhorn (1996), księżniczka Chulabhorn (2006, 2008, 2009) oraz ówczesny książe (obecny król Rama X) Maha Vijiralongkorn (2010, 2011, 2016 - wizyta w Krakowie i  Oświęcimiu). Regularnie prowadzone są konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów Spraw Zagranicznych. W kwietniu 2018 r. wiceministrowie SZ Polski i Tajlandii, M. Magierowski oraz V. Futrakul przeprowadzili konsultacje w Bangkoku. We wrześniu 2018 r. konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów SZ odbyły się w  Warszawie (wiceministrowie B. Cichocki i V. Futrakul). Utrzymywane są kontakty międzyparlamentarne. Regularnie odbywają się spotkania polsko-tajskiej grupy międzyparlamentarnej. 

Współpraca ekonomiczna

Wymiana handlowa z Tajlandią utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie (1,1 mld w 2018 r.). Kraj ten jest drugim po Wietnamie partnerem Polski pod względem wielkości obrotów w regionie Azji Płd.-Wschodniej. Głównymi gałęziami polskiego eksportu do Tajlandii są urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty przemysłu chemicznego oraz towary pochodzenia zwierzęcego. Ponad połowę importu i prawie połowę obrotów dwustronnych stanowią urządzenia mechaniczne i elektryczne. Do sektorów najbardziej obiecujących w kontekście polskiej ekspansji gospodarczej należą: zielone technologie, w tym zarzadzanie odpadami i energetyczne, IT/ICT, żywność i przetwórstwo żywności, sektor maszynowy, w tym transportowy i maszyn rolniczych oraz chemiczny. W kontekście obecności kapitału tajskiego w Polsce, to do najważniejszych inwestorów należą: Indorama (2002 r.), Thai Union (2014 r.) CPF (właściciel Superdrobiu – 2016 r.), U city (właściel sieci hotoli Andel’s – 2017 r.). W przypadku inwestycji Polski w Tajlandii to największym inwestorem jest Mercator Medical (2006 r.), PCC Rokita S.A. (2018 r.). Ponadto od 2017 r. swoje przedstawicielstwo otworzyła firma Comarch S.A. 

Linki
Departament Promocji Handlu Zagranicznego w Ministerstwie Handlu
Tajski Urząd Celny
Portal promocji handlu
Platforma promocji tajskich produktów  

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Bangkoku aktywnie realizuje działania kulturalne wynikające z bieżących priorytetów polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej, których celem jest promocja Polski w Tajlandii. Od 2019 r. zajęcia szkoły polskiej odbywają się w trybie weekendowym w Bangkoku.

Współpraca naukowa

Większość uniwersytetów prowadzi programy międzynarodowe w języku angielskim. Informacje oraz formularze aplikacyjne są zamieszczone na stronach internetowych szkół wyższych. 

Uznawalność kształcenia

Informacje na temat uznawalności kształcenia są zamieszczone na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Tajlandii.

Instytucje polskie działające na terenie Tajlandii

Zagraniczne Biuro Handlowe
Norbert Bąk, Bangkok Bureau Chief
adres: Singha Complex, 1788 New Petchaburi Road, Bangkapi, Huai Kwang, Bangkok 10310
telefon: +66 632199373
e-mail: norbert.bak@paih.gov.pl